Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čítanka. To jsou drsné totalitní příběhy, kterým rozumí i Evropa

  7:02aktualizováno  7:02
Rudá nebo hnědá. Každá totalita dokáže decimovat lidi, kteří ani nejsou politicky činní. Stačí být silnou individualitou. Příběhy třiceti Evropanů v čítance "Abychom nezapomněli" vycházejí německy, anglicky, francouzsky a také česky. Líčí příběhy Milady Horákové nebo Josefa Brykse, který zahynul v uranových dolech.

Jen tři roky žila Trudie Bryksová se svým manželem Josefem. Pak bývalého pilota RAF zatkli komunisté. | foto: Votobia Praha

Proč se teď Ukrajinci ve statisícových davech bouří proti prezidentu Janukovyčovi? Jak to, že jednoho kalného rána skončila na šibenici čestná žena Milada Horáková? A proč musel v uranových dolech zemřít Josef Bryks, válečný pilot, vnitřně silný a zásadový muž?

Odpovědi na tyto otázky jsou v zajímavé čítance. Jmenuje se "Abychom nezapomněli" s podtitulem "Výpověď o totalitě v Evropě". Na příbězích 30 lidí z šestnácti evropských zemí dokládá, jak zhoubně působí totalita hnědá i rudá. Nacismus i komunismus.

Za Ukrajinu je zmíněn příběh ženy, která přežila Stalinem řízený hladomor. Českou republiku reprezentují osudy Horákové a Brykse.

Josef Bryks pocházel z Olomoucka, za války byl pilotem ve službách britského Královského letectva. Prožil německé zajetí a kruté mučení. Domů se po válce vrátil s manželkou, Angličankou Trudie. Usadili se v Olomouci.

O politiku se nestarali, ale první konflikt přišel brzy, už v šestačtyřicátém. Důstojník (a nekomunista) Bryks, který uměl anglicky i německy, tlumočil u soudu při procesu s německými kolaboranty.

Zachráníš si kariéru, když se rozvedeš, slyšel Bryks

"Tam ho kdosi obvinil, že je zrádce, že odešel na Západ. Když se ohradil, v novinách se objevil požadavek komunistického šéfredaktora, aby se omluvil," vzpomíná Trudie Bryksová. Bylo to varování. K srdci si ho ale moc nebrali.

Prožívali totiž tehdy nejkrásnější období. Narodila se jim dcera Sonia, milující šťastný otec a manžel učil Trudie jízdě na koni, lyžování a také horolezectví v blízkých Jeseníkách.

Dne 24. února 1948 idyla skončila. Důstojníky odvezli v kritických dnech komunistického převratu mimo město. Josef čistil chlívky s německými vězni, proti nimž před nedávnem bojoval. A současně chodil na kurzy převýchovy.

Události postupně gradovaly. Režim nabídl Bryksovi kariéru, pokud se rozvede. Odmítl. Byl vyhozen z armády, pokusil se uprchnout přes hranice, ale nepodařilo se. Nejdříve dostal deset let za pokus o útěk přes železnou oponu, za vlastizradu a špionáž a pak mu přičetli dalších dvacet let za údajný pokus o útěk z věznice na Borech. Měli z něho strach.

Dceru Soniu viděl naposledy ve vězení těsně předtím, než s matkou odjela do Anglie. To bylo v létě 1948.

Trudie Bryksová měla štěstí. Podařilo se jí získat povolení a odjela i s dcerou za kanál. Už nikdy se nevdala, ačkoli jí manžel v jednom z dopisů z komunistického vězení nabídl rozvod. Zemřel na infarkt v uranovém dole v roce 1957.

Vydání knížky iniciovala Neela Winkelmannová z Platformy evropské paměti a svědomí. Nyní ji postupně prezentuje na středních školách v republice. Tento týden měla zastávku na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Z publikace s ní přijela předčítat brněnská herečka Tereza Grossmannová. Knížka přichází na pulty knihkupectví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Najdete na iDNES.cz