Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čítanka. To jsou drsné totalitní příběhy, kterým rozumí i Evropa

  7:02aktualizováno  7:02
Rudá nebo hnědá. Každá totalita dokáže decimovat lidi, kteří ani nejsou politicky činní. Stačí být silnou individualitou. Příběhy třiceti Evropanů v čítance "Abychom nezapomněli" vycházejí německy, anglicky, francouzsky a také česky. Líčí příběhy Milady Horákové nebo Josefa Brykse, který zahynul v uranových dolech.

Jen tři roky žila Trudie Bryksová se svým manželem Josefem. Pak bývalého pilota RAF zatkli komunisté. | foto: Votobia Praha

Proč se teď Ukrajinci ve statisícových davech bouří proti prezidentu Janukovyčovi? Jak to, že jednoho kalného rána skončila na šibenici čestná žena Milada Horáková? A proč musel v uranových dolech zemřít Josef Bryks, válečný pilot, vnitřně silný a zásadový muž?

Odpovědi na tyto otázky jsou v zajímavé čítance. Jmenuje se "Abychom nezapomněli" s podtitulem "Výpověď o totalitě v Evropě". Na příbězích 30 lidí z šestnácti evropských zemí dokládá, jak zhoubně působí totalita hnědá i rudá. Nacismus i komunismus.

Za Ukrajinu je zmíněn příběh ženy, která přežila Stalinem řízený hladomor. Českou republiku reprezentují osudy Horákové a Brykse.

Josef Bryks pocházel z Olomoucka, za války byl pilotem ve službách britského Královského letectva. Prožil německé zajetí a kruté mučení. Domů se po válce vrátil s manželkou, Angličankou Trudie. Usadili se v Olomouci.

O politiku se nestarali, ale první konflikt přišel brzy, už v šestačtyřicátém. Důstojník (a nekomunista) Bryks, který uměl anglicky i německy, tlumočil u soudu při procesu s německými kolaboranty.

Zachráníš si kariéru, když se rozvedeš, slyšel Bryks

"Tam ho kdosi obvinil, že je zrádce, že odešel na Západ. Když se ohradil, v novinách se objevil požadavek komunistického šéfredaktora, aby se omluvil," vzpomíná Trudie Bryksová. Bylo to varování. K srdci si ho ale moc nebrali.

Prožívali totiž tehdy nejkrásnější období. Narodila se jim dcera Sonia, milující šťastný otec a manžel učil Trudie jízdě na koni, lyžování a také horolezectví v blízkých Jeseníkách.

Dne 24. února 1948 idyla skončila. Důstojníky odvezli v kritických dnech komunistického převratu mimo město. Josef čistil chlívky s německými vězni, proti nimž před nedávnem bojoval. A současně chodil na kurzy převýchovy.

Události postupně gradovaly. Režim nabídl Bryksovi kariéru, pokud se rozvede. Odmítl. Byl vyhozen z armády, pokusil se uprchnout přes hranice, ale nepodařilo se. Nejdříve dostal deset let za pokus o útěk přes železnou oponu, za vlastizradu a špionáž a pak mu přičetli dalších dvacet let za údajný pokus o útěk z věznice na Borech. Měli z něho strach.

Dceru Soniu viděl naposledy ve vězení těsně předtím, než s matkou odjela do Anglie. To bylo v létě 1948.

Trudie Bryksová měla štěstí. Podařilo se jí získat povolení a odjela i s dcerou za kanál. Už nikdy se nevdala, ačkoli jí manžel v jednom z dopisů z komunistického vězení nabídl rozvod. Zemřel na infarkt v uranovém dole v roce 1957.

Vydání knížky iniciovala Neela Winkelmannová z Platformy evropské paměti a svědomí. Nyní ji postupně prezentuje na středních školách v republice. Tento týden měla zastávku na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Z publikace s ní přijela předčítat brněnská herečka Tereza Grossmannová. Knížka přichází na pulty knihkupectví.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz