U brány do elektrárny přibyl výsuvný, asi půl metru vysoký práh a za ním těžká...

U brány do elektrárny přibyl výsuvný, asi půl metru vysoký práh a za ním těžká brána. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Teroristy před elektrárnou odradí zábrany. Boty se zatím zouvat nemusí

  • 7
Vstup a vjezd do Jaderné elektrárny Dukovany je opět o něco složitější. Prodlužují jej nové bezpečnostní prvky. Příchozí musí například projít přes nové vysoké turnikety. Opatření vyšla na zhruba sto milionů korun.

„Čelíme novým výzvám v oblasti terorismu a bezpečnosti obecně.“ Tak shrnuli představitelé energetické společnosti ČEZ důvody, proč se za nemalou sumu proměnil vstup a vjezd do areálu dukovanské jaderné elektrárny v ještě víc nedobytnou tvrz.

Co se v elektrárně Dukovany změnilo

Vestibul pro pěší

  • přibyly nové klecové turnikety, které jsou obehnané kovovými trubkami až ke stropu
  • zdokonalení detekce kovů

Vjezd pro auta

  • nová těžká výsuvná brána
  • nový „roadstop“ - z vozovky výsuvná zábrana, která odolá autu, které pojede rychlostí 40 kilometrů za hodinu

Po několikaměsíčním úsilí návštěvník vidí tři nové prvky: přibyla těžká brána a ve vozovce výsuvná kovová zábrana, obojí v prostoru, kudy vjíždějí vozidla.

„Zábrana odolá deseti tunám a rychlosti čtyřicet kilometrů v hodině,“ říká Iva Kubáňová, ředitelka útvaru Bezpečnost.

Ve vchodu jsou nové turnikety a kolem nich kovové mříže od podlahy až po strop. Není místo, kde by se dalo přeskočit. Nahradily tak staré, nízké připomínající někdejší vstup do pražského metra.

„Zbytek novinek je ukrytý ve zdech a podlahách. Jsou doslova prošpikované kabely a moderním příslušenstvím bezpečnostních prvků, které logicky nebudeme podrobně popisovat,“ říká Julius Sabo, manažer útvaru Fyzická obrana jaderných elektráren.

Skenování oční duhovky? Zatím nám to zákony neumožňují

Celý vestibul byl vykuchaný až na konstrukci. Technici instalovali software přivezený ze Spojených států amerických. Viditelný zbytek je převážně z Německa.

Projít do práce teď znamená postát si nejprve v rámu, který měří radioaktivitu. Pak je nutné dát na pás k rentgenové kontrole tašku, kovové předměty jako opasek a nově taky hodinky. V zimě je nejlepší odložit tam i bundu nebo kabát. Pak se skenuje ruka a prochází se bezpečnostním rámem.

ČEZ zatím nesáhl po skenování oční duhovky. To je sice momentálně považováno za špičkové bezpečnostní opatření, ale podle vyjádření zástupců elektrárny není v Česku legislativně schválené. Zůstane se tak u skenování ruky.

„Stejně tak nekontrolujeme ani boty. Ale musím říct, že citlivost přístrojů na detekci kovů je zvýšená,“ upozornila Kubáňová.

K bezpečnostním prvkům přibude ještě důkladnější oplocení za zdí okolo celého areálu. Plot bude vyšší a s překážkou, která zabrání jeho přelezení. Zatímco pro českou jadernou elektrárnu je oplocení běžnou věcí, například ve Švédsku ho podle Kubáňové zavedli teprve nedávno. Za třicet let existence Jaderné elektrárny Dukovany jde už o třetí modernizaci vstupu. Nynějším systémem se přiblížila Temelínu.