Nezaměstnanost na Vysočině stoupne, na úřady práce přicházejí čerství absolventi. Ilustrační foto

Nezaměstnanost na Vysočině stoupne, na úřady práce přicházejí čerství absolventi. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nezaměstnanost na Vysočině poroste, na úřady práce přicházejí absolventi

  • 0
Nezaměstnanost na Vysočině v srpnu mírně poklesla. Teď se ale situace pravděpodobně změní, na úřady práce se totiž hrnou čerství absolventi škol. Těm chybí potřebná praxe a bez ní dobrou práci shánějí jen obtížně.

"Před prázdninami jsem skončil ve škole. Vyučil jsem se kuchařem. V létě jsem prodával párky v rohlíku na brigádě v Brně u přehrady přes kámoše a neměl jsem čas hledat práci. Bydlím u našich a ti mě teď vyhnali na pracák, že musím být zapsaný, jinak by za mě platili jakési pojištění. Tak jsem tady. Štve mě to. Nabídka práce v mém oboru je mizerná. Za nějakých osm tisíc bych makal od rána do večera v nějaké paluši. Bez praxe mě nevezmou do dobrého podniku," mudroval u nástěnky s prořídlou nabídkou práce devatenáctiletý Libor.

Co by měli absolventi vědět

Pokud dál nestudují, nepracují a nejsou v evidenci úřadu práce, musejí hradit povinně 1 080 korun měsíčně na zdravotní pojištění.

Dobrovolně se mohou přihlásit na Okresní správě sociálního zabezpečení k sociálnímu pojištění, to činí měsíčně 1 660 korun.

Když nebudou platit sociální pojištění, nezapočítá se jim tato doba do důchodu.

Patří mezi zhruba 120 mladých lidí bez praxe, kteří se v prvním zářijovém týdnu zaevidovali na úřadě práce. Jsou to letošní absolventi středních a vysokých škol i učilišť. "Počítáme s tím, že další ještě během září přibudou," sdělila analytička třebíčského úřadu práce Ilona Vybíralová.

Důchod mladí neřeší, zdravotní pojištění ale platit musí

Za zprostředkovateli práce míří mladí nejvíce právě v září, kdy končí jejich hájení. Přes prázdniny za ně ještě hradil stát zdravotní a sociální pojištění. To teď končí a povinnost přechází na bedra mladého člověka.

"Když do 30. září nenastoupí absolvent do školy, do práce nebo se nezaeviduje na úřadě práce, pak musí zpětně už za září uhradit 1 080 korun na zdravotním pojištění, a to do 8. října," vzkázal mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Pokud pojištění nebude absolvent platit, pak musí počítat s doplacením dlužné částky a penálem. To dělá 0,05 procenta z dlužné částky za každý den.

Co se týče sociálního pojistného, které si lidé platí takzvaně na důchod, tak to není povinné. Ale doba, po kterou člověk toto pojištění nehradí, se nezapočítává do důchodu.

Měsíční částka sociálního pojištění činí 1 660 korun. "Mladí lidé nějaký důchod neřeší. Proto je ani příliš nezajímá, že by si měli platit sociální pojištění," soudí zástupce šéfa třebíčského úřadu práce Lubomír Kundela.

Nově evidovaní absolventi

Úřad práce Třebíč 1.–7. září
nižší střední odborné vzdělání 7
střední odborné (vyučen) 43
ÚSO (vyučení s maturitou) 21
ÚSO s maturitou (bez vyučení) 34
ÚSV 1
vyšší odborné 3
bakalářské 7
vysokoškolské 7
celkem 123

Nezaměstnanost na Vysočině

(počet uchazečů srpen/červenec, míra nezaměstnanosti v % srpen/červenec)

Havlíčkobrodsko
4 225/4 196 8,5/8,4

Jihlavsko
5 031/5 028 8,0/8,0

Pelhřimovsko
2 343/2 391 6,2/6,3

Třebíčsko
6 566/6 643 11,0/11,1

Žďársko
5 753/5 769 9,4/9,5

Vysočina celkem
23 918/24 027 8,8/8,9

(Zdroj: MPSV)

Celkem evidoval podle zveřejněných údajů třebíčský úřad práce na konci srpna 470 absolventů. Nemají to jednoduché při hledání místa, protože Třebíčsko trápí nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině. Firmy nabízejí pouze 181 volných pozic. Většinou jde o hůře placenou práci. Na kvalifikovaná místa berou raději lidi s praxí.

"Je to začarovaný kruh. Já hledám práci už rok. Nemám praxi. Kde ji mám získat? Na pracáku? Mám ekonomku. Už jsem poslala životopis na spousty míst, i do Brna nebo Jihlavy. Hledám práci účetní. Jenže nemám tu praxi. Asi se pustím do rekvalifikace na něco jiného," popsala jednadvacetiletá Jitka.

Nezaměstnanost klesla, teď ale přijde nárůst

Nezaměstnanost na Vysočině během uplynulého měsíce klesla o desetinu procentního bodu na 8,8 procenta. Podle včerejších údajů ministerstva práce a sociálních věcí hledalo v kraji koncem srpna práci 23 918 lidí, což bylo ve srovnání s červencem o 109 méně. Od letošního února se nezaměstnanost na Vysočině zhoršila pouze jednou, a to v červenci.

"V dalším období očekáváme spíš růst nezaměstnanosti," řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. Do čísel se totiž promítnou zapsaní absolventi.

Vyloučeno není ani další propouštění ve firmách. Masokombinát Kostelecké uzeniny bude mít od října přibližně o 130 pracovníků méně kvůli uzavírání porážky drůbeže. Do konce roku z podniku odejde celkem 300 lidí.

V srpnu si z pěti okresů kraje pohoršilo jen Havlíčkobrodsko. Nezaměstnanost tam stoupla o desetinu procentního bodu na 8,5 procenta. Na Jihlavsku nezaměstnanost stagnovala a zbývající tři okresy – Pelhřimovsko, Žďársko a Třebíčsko – vykázaly shodně pokles o desetinu procentního bodu. Srpnová míra nezaměstnanosti na Třebíčsku se ustálila na rovných 11 procentech, což je o desetinku méně než v červenci. Obživu hledalo 6 566 lidí.