Jeden z odstrašujících pohledů na Jihlavu se naskytne přímo na Masarykově...

Jeden z odstrašujících pohledů na Jihlavu se naskytne přímo na Masarykově náměstí, u vjezdu do podzemních garáží obchodního domu Prior a u stánků s občerstvením. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odvrácená tvář centra Jihlavy. Nevkusné lampy, stánky, květináče

  • 6
V poslední době se v Jihlavě ujala nová „záliba“. Centrem krajského města Vysočiny i jeho okrajovými částmi chodí lovci snímků nevkusných, problematických nebo vysloveně škaredých koutů. Ty pak vystavují na Facebooku.

Impulzem k nové aktivitě se staly kritizované průhledy do podzemí na Masarykově náměstí, které si rychle vysloužily přezdívku pařeniště. O jejich nepříliš povedeném vzhledu před časem informovala MF DNES.

Pařeniště má ve městě mnoho sourozenců. Jsou jimi třeba stánky rychlého občerstvení naproti obchodnímu domu Prior. Ten sám je jakýmsi králem nevkusu v Jihlavě. A vlastně se k němu hodí nevzhledné betonové květináče, které původně měly náměstí zdobit. Tuto funkci ale dávno přestaly plnit a dnes se jim říká protitankové zátarasy.

Sběru snímků nevkusných koutů Jihlavy hodně fandí náměstek primátora Milan Kolář (Forum). „Nejméně jednu z kritizovaných lokalit jsem si hned vzal za svou a budu ji chtít co nejdříve vyřešit,“ popsal.

Přímo v centru vidí spoustu nevkusných míst. „Nemáme hezké pěší zóny. Třeba řada sloupů veřejného osvětlení v ulici Matky Boží je opravdu nepěkná. Přál bych si, abych se v tomto volebním období dožil toho, že se změní k lepšímu alespoň něco,“ doplnil Milan Kolář.

K odvrácené části Jihlavy patří i jeden zdánlivý detail. Po nedávné rekonstrukci mostu u Kauflandu je na křižovatce Pražské a Mostecké ulice udělané zábradlí v rohu tak, že člověk může jít po chodníku leda bokem napřed. A s kočárkem se musí přímo do vozovky.

„Co kus zábradlí uřezat, udělat širší napojení chodníků pod úhlem a zábradlí navařit podle toho,“ navrhl jeden z diskutujících na webu. A podivil se, že se s tím nepočítalo už při náročné rekonstrukci.

Opozici se nelíbí průhledy nebo třeba bývalá trafika

Opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO) míní, že nevkusná místa by na náměstí neměla vznikat ani dočasně. Na mysli má volební kontejner, který používalo Forum Jihlava. Nelíbí se mu ani nové průhledy do podzemí. „To jsou věci, které do historického středu města nepatří ani dočasně. Jako příklad zanedbanosti se dá považovat dlažba skoro všech chodníků a dlážděných ulic. To je jednoznačně špatná vizitka, kterou se Jihlava představuje,“ dodal Popelka.

Náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) si netroufá hodnotit míru vkusu, protože to považuje za velmi subjektivní. „Jsou ale místa zanedbaná. Například mě napadá objekt šatlavy v areálu parkoviště vedle hotelu Gustav Mahler. Za zbytečné považuji dlážděné retardéry na Křížové ulici. Nepochybně je těch míst více, ale tohle je první nápad z míst, kudy denně projíždím,“ popsal Výborný.

Místa, která nejsou v Jihlavě v pořádku, sype z rukávu i opoziční zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM). Upozorňuje na řadu let nevyužité bývalé trafiky v Demlově ulici, proti sokolovně či u autobusového nádraží. „Je to i opuštěný a zdevastovaný dům s rozbitými okny. Stojí první v ulici Pod Jánským kopečkem od mostu U Jánů. Naposledy byl užívaný k výrobě odznaků,“ připomněl Šlechtický. Do míst hyzdících Jihlavu zařadil i volně přístupný a neuklizený prostor mezi parkovištěm a restaurací Buena Vista naproti staré nemocnici. Jsou tam přerostlé stromy a houští.

Jihlavský architekt a radní David Beke (ODS) by chtěl v tomto volebním období přispět ke vzniku manuálu tvorby veřejných prostranství města.

„Byl by pomůckou při zpracování projektů v rámci investic města, ale i soukromé sféry. Zcela konkrétně by se mohlo jednat například o používání typu dlažby na komunikacích pro pěší a cyklisty, které dnes není sjednoceno. Naprosto logicky to působí rušivým dojmem. Stejně tak se dá hovořit o zastávkách MHD, odpadkových koších, veřejném osvětlení, lavičkách či zeleni,“ popsal architekt Beke.

„Demokracie ve veřejném prostoru vede ke katastrofám“

Považuje také za důležité, aby byl v Jihlavě člověk, jehož úkolem bude dohled nad estetikou veřejného prostoru. „Bude za ni zodpovědný. Bez této „diktatury“ to také nepůjde. Demokracie ve veřejném prostoru vede obvykle ke katastrofám, jako je například výstavba sídliště rodinných domů v Heleníně,“ míní architekt David Beke.

Vylepšení vzhledu města podle něj vyžaduje dlouhodobé snažení. Mnoho věcí nejde udělat hned. „Kdyby existoval kvalitní manuál a nové investice by jej respektovaly, tak může dojít při dlouhodobém a soustavném dodržování těchto pravidel ke kultivaci veřejného prostoru,“ dodal.