Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V elektrárně přežívají zimu stovky netopýrů. Občas jim je až moc teplo

  19:28aktualizováno  19:28
Jejím úkolem je vyrábět elektřinu. V loňském roce se to podařilo tak bezvadně, že zlomila český rekord v její produkci. Přesto slouží i účelu, který by od ní čekal málokdo. Dukovanská jaderná elektrárna je totiž útočištěm několika druhů netopýrů. A další stovky se jich sem stahují přezimovat.

Netopýr pestrý, kterého si zástupci Ligy na ochranu zvířat převzali od pracovníků dukovanské jaderné elektrárny. Silně dehydrovaný jedinec byl v letošním roce prvním, kterého ochránci přírody z elektrárny odvezli. | foto: Liga na ochranu zvířat

Okřídlení noční tvorové tu přežívají snad od doby, kdy elektrárna zahájila provoz. "Za svůj si vybrali zejména prostor pod schody provozních budov, hlavně u budovy prvního bloku," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Jaderná elektrárna je pro netopýry velice atraktivní. A to nejen jako zimoviště. "V okolí Dukovan je pro ně díky vodním tokům, skálám a zalesnění území velice vhodné prostředí, mají zde obrovský zdroj potravy. Do elektrárny, kde jsou spousty dilatačních spár, plochých střech a přístupných dutin, se jich mnoho přestěhovalo," vysvětluje Jaromír Čejka, zoolog Správy Chráněnné krajinné oblasti Žďárské vrchy, která netopýry na Vysočině sleduje.

V Česku by podle ochránců přírody mělo žít zhruba 26 druhů netopýrů. "Minimálně deset z nich trvale žije v dukovanské elektrárně, další tam jen zimují," dodal Čejka.

Díky technologiím a soustavám chlazení je tu teplo a vlhko. Takové podmínky na zimu tito tvorové potřebují. "Důležité je, aby teplota neklesla pod bod mrazu. A to se v elektrárně neděje," vysvětluje vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Kvůli přísným podmínkám ochrany objektu se zoologové dostali do areálu elektrárny zatím jen jednou. "Dovolil bych si počet zde sídlících netopýrů odhadnout na stovky. Zimuje jich tu ještě daleko více," pravil Jaromír Čejka. Podle něj celé kolonie vyměnily původní přírodní prostředí za tuto obří stavbu.

V elektrárně se netopýrům nedaří hibernovat, tepla je až moc

Jenže v zimě tu může být občas až příliš velké teplo. Netopýři, kteří hibernují přibližně od října do dubna, se probudí a pak mají problém se sháněním potravy. Živí se totiž převážně hmyzem.

"Každý rok několik kusů předáme Lize na ochranu zvířat. Jsou to netopýři, kteří se probudí a mají nejrůznější zdravotní obtíže nebo jsou zesláblí," poznamenal Petr Spilka. Mnoho kusů tu i zahyne.

V letošním roce pracovníci elektrárny už jednoho netopýra ochráncům předali. "Do elektrárny jsme si jeli pro netopýra pestrého. Byl silně dehydrovaný. Odvezli jsme ho na vyléčení do Brna," popsal Petr Ondráček z Ligy na ochranu zvířat.

Že letošní velmi teplá zima není pro hibernaci netopýrů vůbec vhodná, potrvrdil i Spilka. "Od podzimu do současné doby jsme tu našli a ochráncům předali už devět zesláblých či nemocných netopýrů," sečetl.

Ze situace netopýrů v dukovanské elektrárně jsou ochránci přírody a zoologové tak trochu nešťastní. Provoz tak důležitého zařízení totiž neumožňuje žádný velký ohled na zástupce živočišné zvíře, ani dlouholetý průzkum jejich života v areálu elektrárny.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz