Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V elektrárně přežívají zimu stovky netopýrů. Občas jim je až moc teplo

  19:28aktualizováno  19:28
Jejím úkolem je vyrábět elektřinu. V loňském roce se to podařilo tak bezvadně, že zlomila český rekord v její produkci. Přesto slouží i účelu, který by od ní čekal málokdo. Dukovanská jaderná elektrárna je totiž útočištěm několika druhů netopýrů. A další stovky se jich sem stahují přezimovat.

Netopýr pestrý, kterého si zástupci Ligy na ochranu zvířat převzali od pracovníků dukovanské jaderné elektrárny. Silně dehydrovaný jedinec byl v letošním roce prvním, kterého ochránci přírody z elektrárny odvezli. | foto: Liga na ochranu zvířat

Okřídlení noční tvorové tu přežívají snad od doby, kdy elektrárna zahájila provoz. "Za svůj si vybrali zejména prostor pod schody provozních budov, hlavně u budovy prvního bloku," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Jaderná elektrárna je pro netopýry velice atraktivní. A to nejen jako zimoviště. "V okolí Dukovan je pro ně díky vodním tokům, skálám a zalesnění území velice vhodné prostředí, mají zde obrovský zdroj potravy. Do elektrárny, kde jsou spousty dilatačních spár, plochých střech a přístupných dutin, se jich mnoho přestěhovalo," vysvětluje Jaromír Čejka, zoolog Správy Chráněnné krajinné oblasti Žďárské vrchy, která netopýry na Vysočině sleduje.

V Česku by podle ochránců přírody mělo žít zhruba 26 druhů netopýrů. "Minimálně deset z nich trvale žije v dukovanské elektrárně, další tam jen zimují," dodal Čejka.

Díky technologiím a soustavám chlazení je tu teplo a vlhko. Takové podmínky na zimu tito tvorové potřebují. "Důležité je, aby teplota neklesla pod bod mrazu. A to se v elektrárně neděje," vysvětluje vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Kvůli přísným podmínkám ochrany objektu se zoologové dostali do areálu elektrárny zatím jen jednou. "Dovolil bych si počet zde sídlících netopýrů odhadnout na stovky. Zimuje jich tu ještě daleko více," pravil Jaromír Čejka. Podle něj celé kolonie vyměnily původní přírodní prostředí za tuto obří stavbu.

V elektrárně se netopýrům nedaří hibernovat, tepla je až moc

Jenže v zimě tu může být občas až příliš velké teplo. Netopýři, kteří hibernují přibližně od října do dubna, se probudí a pak mají problém se sháněním potravy. Živí se totiž převážně hmyzem.

"Každý rok několik kusů předáme Lize na ochranu zvířat. Jsou to netopýři, kteří se probudí a mají nejrůznější zdravotní obtíže nebo jsou zesláblí," poznamenal Petr Spilka. Mnoho kusů tu i zahyne.

V letošním roce pracovníci elektrárny už jednoho netopýra ochráncům předali. "Do elektrárny jsme si jeli pro netopýra pestrého. Byl silně dehydrovaný. Odvezli jsme ho na vyléčení do Brna," popsal Petr Ondráček z Ligy na ochranu zvířat.

Že letošní velmi teplá zima není pro hibernaci netopýrů vůbec vhodná, potrvrdil i Spilka. "Od podzimu do současné doby jsme tu našli a ochráncům předali už devět zesláblých či nemocných netopýrů," sečetl.

Ze situace netopýrů v dukovanské elektrárně jsou ochránci přírody a zoologové tak trochu nešťastní. Provoz tak důležitého zařízení totiž neumožňuje žádný velký ohled na zástupce živočišné zvíře, ani dlouholetý průzkum jejich života v areálu elektrárny.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Najdete na iDNES.cz