Ochránci přírody vyrazili na Třebíčsku do zimovišť netopýrů. Ilustrační foto

Ochránci přírody vyrazili na Třebíčsku do zimovišť netopýrů. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Netopýři na Třebíčsku přečkávají zimu na zámku i v jaderné elektrárně

  • 0
Ochránci přírody vyrazili v minulém týdnu do zimovišť netopýrů na Třebíčsku. Po devíti letech se tak opět vrátili na zámek v Náměšti nad Oslavou, kde nejvíce nočních tvorů napočítali ve sklepeních původního hradu a věže. V příštích dnech se za netopýry vypraví do dukovanské elektrárny.

Česko je jakousi netopýří velmocí, a pokud jde o rozsah a délku sledování netopýřích zimovišť, nemá ve světě konkurenci. Ochránci přírody na Vysočině se létajícím savcům věnují už od 60. let minulého století.

V posledních dvaceti letech je tento výzkum podrobnější a pravidelné monitorování netopýrů se dělá v kraji v téměř padesáti lokalitách. Ochránci jen neradi prozrazují, kde se jejich oblíbenci vyskytují. Zvláště pokud jde o často navštěvované lokality, kde by netopýry mohli nezvaní hosté rušit.

V zimě ochránci vyrážejí počítat spící netopýry

"Většina u nás žijících netopýrů upadá na téměř polovinu roku, obvykle od října do dubna, do zimního spánku, do "hibernace". Netopýři zimují buď jednotlivě, nebo v celých skupinách v místech s dostatečnou vlhkostí a pokud možno teplotou neklesající pod bod mrazu," vysvětluje mluvčí CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Tuhou zimu prospali netopýři ve sklepích
Tuhou zimu prospali netopýři ve sklepích
Tuhou zimu prospali netopýři ve sklepích

Minulý týden se pracovníci CHKO vydali za netopýry na Třebíčsko, kde se v Náměšti dělaly první ojedinělé průzkumy v 60. a 80. letech minulého století, celkem pětkrát.

"Naposledy jsme byli na náměšťském zámku v roce 2002. Po devíti letech byl uskutečněn nový průzkum a byli jsme překvapeni. Počty netopýrů byly i přes probíhající opravy střechy a nádvoří o něco vyšší, napočítali jsme desítku jedinců – především netopýra velkého a černého," popsal Čejka výskyt netopýrů na zámku.

Nejvíce netopýrů našli tentokrát ve sklepení původního hradu a věže. V létě byl zaznamenán výskyt netopýrů i u rybníka Rathan.

Na Vysočině je netopýr velký, ušatý, vodní i černý

V České republice žije na 26 druhů netopýrů a vrápenců. Na Vysočině vrápenec malý, netopýr velký, ušatý, vodní, řasnatý, černý. A každý z nich má svá specifika, i co se týče samotného spaní. "Vrápenci zimují v shlucích a jsou zajímaví tím, že si mezi sebou nechávají dvanácti až patnácticentimetrové mezery," popsal Jaromír Čejka.

Křídla vrápenců jsou v době zimního spánku obtočená pevně okolo těla. Naproti tomu netopýr velký dřímá zavěšený volně v prostoru. Netopýr ušatý si zase svá velká ouška těsně před usnutím pěkně poskládá pod křídla.

Zámek v Náměšti není jediným místem, kde se na Třebíčsku monitoruje pobyt netopýrů. Najdete je třeba v nejjižnější části okresu v Biskupicích, a to v budově školy a na věži kostela. Tam se netopýří kolonie po ukončení opravy střechy po několika letech znovu vrátila.

Netopýři však nevyhledávají jen stará sklepení nebo jeskyně. Početnou kolonii asi 200 jedinců netopýra velkého objevili v roce 2008 při průzkumu před opravou 260 metrů dlouhého Stropešínského mostu na Dalešické přehradě.

Netopýři se ale vyskytují i v objektu dukovanské jaderné elektrárny, kam se ochranáři chystají v nejbližších dnech. Chtějí projednat některá technická opatření. "Aby se netopýři po zabudování mřížek nebo ochranných sítí do některých míst nedostali a na druhou stranu aby měli z jiných míst možnost volně vylétnout," vysvětlil Čejka důvod plánované návštěvy.