Původně měly být průhledy do podzemí zapuštěny v zemi. Nakonec dostaly podobu...

Původně měly být průhledy do podzemí zapuštěny v zemi. Nakonec dostaly podobu zvláštních oken. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Průhledy do jihlavského podzemí dostanou větráčky, aby se nezamlžovaly

  • 4
Je to jejich první turistická sezona. Průhledy do historického podzemí měly být jedním z lákadel Jihlavy. Místo toho ji však spíše hyzdí. I pracovnice informačního centra mají problém turistům popsat, jak takzvaná pařeniště, jak se průhledům začalo říkat, vypadají.

„Je to takové jakoby okno. Je to hodně nepovedené,“ přiznala na startu nové turistické sezony jedna z nich. A když se jí návštěvník zeptal, co průhledy uvidí, odpověděla: „Nic moc, jen kameny. Tedy pokud nebude sklo zase zamžené. To se dost často stává.“

O tom, že se průhledy do katakomb nepovedly, je přesvědčeno i současné vedení krajského města. „Je to nepodařená věc. Ale rozhodně bych to neodepisoval,“ tvrdí náměstek primátora Vratislav Výborný. Prvním krokem k nápravě má být nainstalování malých větráků, které mají zamezovat zamlžování skleněných tabulí. „Budou malé a nebudou mít moc velkou spotřebu elektřiny,“ ubezpečuje Výborný.

Tím však ale veškeré úpravy aspoň prozatím skončí. Průhledy, které i sám Výborný v běžném hovoru nazývá pařeništi, zůstanou v tom stavu, v jakém jsou. Jejich případná výměna či úprava se prozatím odkládá na neurčito.

„Budeme je řešit později. Připravujeme nový mobiliář a celkově novou koncepci náměstí. Bude o způsobu, jak by mělo centrum ožít, co všechno by na něm mělo být. Teprve pak je na stole otázka, jak se vypořádáme s těmi průhledy,“ přibližuje Výborný.

Město potřebuje hlavního architekta

O tom, jak se má do budoucna centrální prostor krajského města proměnit, od začátku letošního roku debatují tři architekti. Dva z nich - David Beke a Martin Laštovička - jsou členy městského zastupitelstva. Třetím je pak Lenka Tomášová.

„Dali se dohromady samovolně. Já je poprosil, zda by mě, nearchitekta, nevzali k sobě. Mám z toho dobrý pocit,“ tvrdí Výborný. „Připravujeme itinerář a postup prací, které by v tomto volebním období měly vést k nastavení koncepce revitalizace Masarykova náměstí,“ uvedl Beke.

Skupina se zatím shodla, že město nutně potřebuje hlavního architekta. „Jde o to, vůbec začít. Dvacet pět let se tady nic kolem podoby města nedělalo. Je potřeba to zastavit. Ale bude to těžké. Hlavně musí chtít celé vedení města. Koalice i opozice. Jinak hlavní architekt sám nic neudělá,“ tvrdí Laštovička.

Právě hlavní architekt by pak se svým týmem měl určit, jakým způsobem se bude při revitalizaci náměstí postupovat. „A na konci by měl být říjen 2018, kdy bude konkrétní návrh revitalizace náměstí s návazností na obnovu městské památkové rezervace,“ tvrdí Beke.