Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recidivista hrozil nemocnici bombou kvůli nešťastné lásce, dostal 6 let

  17:19aktualizováno  17:19
Na šest let do věznice s ostrahou poslal soud padesátiletého Miroslava Otrubu z Brna, který loni v listopadu několikrát oznámil uložení bomby v havlíčkobrodské nemocnici. Zdravotnické zařízení se muselo evakuovat, přičemž přímo na životě bylo ohroženo 18 pacientů. Za vše mohla nešťastná láska.

Obžalovaného Miroslava Otrubu přivedla k soudu eskorta. Od svého zatčení v listopadu loňského roku je recidivista ve vazbě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Byl čtvrtek 20. listopadu v podvečer. Na porodním sále gynekologie v brodské nemocnici právě probíhal komplikovaný porod. Nastávající maminku museli ze sálu odvézt. Zákrok, při němž hrozilo silné krvácení, potom dokončil zdravotnický personál v provizorních podmínkách.

Ve stejnou chvíli začínal další mamince předčasný porod dvojčat. I ta musela být rychle převezena do Hradce Králové, záchranná služba to stihla na poslední chvíli. V narkóze na chirurgii ležela holčička, jíž lékaři právě odoperovávali slepé střevo. Také ji ve spěchu vyváželi z nemocnice.

Evakuace nemocnice v Brodě

A to jsou jen tři příklady. Pacientů ve vážném stavu, které museli lékaři odpojit od přístrojů a s obrovským rizikem zhoršení jejich stavu či dokonce úmrtí odváželi záchranáři z nemocnice ven do náhradních prostor, však bylo daleko víc. Celá evakuace přišla téměř na jeden milion korun.

To vše se v Havlíčkově Brodě loni dělo jen kvůli nešťastné lásce padesátiletého Miroslava Otruby z Brna. Právě on tehdy zavolal do nemocnice a oznámil uložení bomby. Chtěl tím překazit zákrok na dialýze manžela své tehdejší přítelkyně.

„Co tím způsobím, jsem si ale neuvědomoval. Byl jsem na tom psychicky špatně, celý den jsem popíjel, bral nějaké prášky na uklidnění,“ omlouval své jednání u havlíčkobrodského okresního soudu.

Předsedkyně senátu Hana Doubková pro jeho čin příliš pochopení neměla. Už dvacetkrát soudně trestaného recidivistu, který pětinu svého života strávil v kriminále, poslala na šest let do věznice s ostrahou. Navíc má uhradit veškeré náklady na evakuaci.

Pro facku nešel daleko

Jeho příběh začal nevinně loni v zimě. Tehdy se v brněnském azylovém domě seznámil s o jedenáct let starší ženou, která měla manžela v léčebně dlouhodobě nemocných v Humpolci, a nebyl na tom zdravotně dobře. „Bydlela jsem v Brně sama a ráda jsem si s někým popovídala,“ svěřila se Helena H.

Jenže to, co ona považovala za kamarádský vztah, Otruba bral mnohem vážněji. Po pár měsících začal podle výpovědi bývalé přítelkyně ženu sledovat, přivlastnil si ji jako svůj majetek. Mnohdy sáhl i k facce. S nelibostí nesl, když jezdila na Vysočinu za svým mužem. Tomu se zdravotní stav zhoršoval a Otruba se těšil, že po jeho smrti začnou se ženou žít.

Do nemocnice v Havlíčkově Brodě dojížděl manžel Heleny H. na dialýzu. A při jedné takové cestě, na níž ho doprovázela žena a dlouho se do Brna nevracela, se Otruba naštval. Vzal si v práci volno a několik dní v kuse popíjel. Hodně alkoholu vypil i v onen čtvrtek.

A v podvečer, v době, kdy měl jít muž na dialýzu, zavolal na recepci nemocnice a oznámil, že je v prostorách zařízení umístěna nálož. „Myslel jsem, že tím zkomplikuji léčbu manželovi své přítelkyně. Nad ostatními následky jsem nepřemýšlel. Nenapadlo mě, že budou evakuovat celou nemocnici, že budou v ohrožení pacienti,“ vysvětloval před soudem.

Předchozí tresty se míjely účinkem

„Obžalovaný svou činnost bagatelizuje. Pacienti obávající se v nemocnici o své zdraví i o svůj život si vzal jako rukojmí proto, aby řešil své osobní problémy, které by každý jiný občan řešil zcela jinak,“ uvedla ve své závěrečné řeči okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková, která navrhovala trest těsně pod hranicí osmileté maximální možné sazby.

A soudkyně Hana Doubková jí dala za pravdu. „Obžalovaný je lhostejný k následkům toho, co způsobí. Jde o recidivistu, u nějž se předchozí tresty míjely účinkem. Chod nemocnice ohrozil ze zcela malicherných důvodů,“ vysvětlovala svůj rozsudek. Za polehčující označila pouze to, že se Otruba přiznal a nemocnici se omluvil. I proto navržený trest o něco snížila.

Rozsudek dosud není pravomocný. Odvolání bude zvažovat jak státní zástupkyně, která navrhovala o něco vyšší trest, tak i Otrubův obhájce Slavomír Koreček, který v závěrečné řeči navrhoval zprostit obžalovaného viny z obecného ohrožení a uložit trest pouze za šíření poplašné zprávy.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz