Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recidivista hrozil nemocnici bombou kvůli nešťastné lásce, dostal 6 let

  17:19aktualizováno  17:19
Na šest let do věznice s ostrahou poslal soud padesátiletého Miroslava Otrubu z Brna, který loni v listopadu několikrát oznámil uložení bomby v havlíčkobrodské nemocnici. Zdravotnické zařízení se muselo evakuovat, přičemž přímo na životě bylo ohroženo 18 pacientů. Za vše mohla nešťastná láska.

Obžalovaného Miroslava Otrubu přivedla k soudu eskorta. Od svého zatčení v listopadu loňského roku je recidivista ve vazbě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Byl čtvrtek 20. listopadu v podvečer. Na porodním sále gynekologie v brodské nemocnici právě probíhal komplikovaný porod. Nastávající maminku museli ze sálu odvézt. Zákrok, při němž hrozilo silné krvácení, potom dokončil zdravotnický personál v provizorních podmínkách.

Ve stejnou chvíli začínal další mamince předčasný porod dvojčat. I ta musela být rychle převezena do Hradce Králové, záchranná služba to stihla na poslední chvíli. V narkóze na chirurgii ležela holčička, jíž lékaři právě odoperovávali slepé střevo. Také ji ve spěchu vyváželi z nemocnice.

Evakuace nemocnice v Brodě

A to jsou jen tři příklady. Pacientů ve vážném stavu, které museli lékaři odpojit od přístrojů a s obrovským rizikem zhoršení jejich stavu či dokonce úmrtí odváželi záchranáři z nemocnice ven do náhradních prostor, však bylo daleko víc. Celá evakuace přišla téměř na jeden milion korun.

To vše se v Havlíčkově Brodě loni dělo jen kvůli nešťastné lásce padesátiletého Miroslava Otruby z Brna. Právě on tehdy zavolal do nemocnice a oznámil uložení bomby. Chtěl tím překazit zákrok na dialýze manžela své tehdejší přítelkyně.

„Co tím způsobím, jsem si ale neuvědomoval. Byl jsem na tom psychicky špatně, celý den jsem popíjel, bral nějaké prášky na uklidnění,“ omlouval své jednání u havlíčkobrodského okresního soudu.

Předsedkyně senátu Hana Doubková pro jeho čin příliš pochopení neměla. Už dvacetkrát soudně trestaného recidivistu, který pětinu svého života strávil v kriminále, poslala na šest let do věznice s ostrahou. Navíc má uhradit veškeré náklady na evakuaci.

Pro facku nešel daleko

Jeho příběh začal nevinně loni v zimě. Tehdy se v brněnském azylovém domě seznámil s o jedenáct let starší ženou, která měla manžela v léčebně dlouhodobě nemocných v Humpolci, a nebyl na tom zdravotně dobře. „Bydlela jsem v Brně sama a ráda jsem si s někým popovídala,“ svěřila se Helena H.

Jenže to, co ona považovala za kamarádský vztah, Otruba bral mnohem vážněji. Po pár měsících začal podle výpovědi bývalé přítelkyně ženu sledovat, přivlastnil si ji jako svůj majetek. Mnohdy sáhl i k facce. S nelibostí nesl, když jezdila na Vysočinu za svým mužem. Tomu se zdravotní stav zhoršoval a Otruba se těšil, že po jeho smrti začnou se ženou žít.

Do nemocnice v Havlíčkově Brodě dojížděl manžel Heleny H. na dialýzu. A při jedné takové cestě, na níž ho doprovázela žena a dlouho se do Brna nevracela, se Otruba naštval. Vzal si v práci volno a několik dní v kuse popíjel. Hodně alkoholu vypil i v onen čtvrtek.

A v podvečer, v době, kdy měl jít muž na dialýzu, zavolal na recepci nemocnice a oznámil, že je v prostorách zařízení umístěna nálož. „Myslel jsem, že tím zkomplikuji léčbu manželovi své přítelkyně. Nad ostatními následky jsem nepřemýšlel. Nenapadlo mě, že budou evakuovat celou nemocnici, že budou v ohrožení pacienti,“ vysvětloval před soudem.

Předchozí tresty se míjely účinkem

„Obžalovaný svou činnost bagatelizuje. Pacienti obávající se v nemocnici o své zdraví i o svůj život si vzal jako rukojmí proto, aby řešil své osobní problémy, které by každý jiný občan řešil zcela jinak,“ uvedla ve své závěrečné řeči okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková, která navrhovala trest těsně pod hranicí osmileté maximální možné sazby.

A soudkyně Hana Doubková jí dala za pravdu. „Obžalovaný je lhostejný k následkům toho, co způsobí. Jde o recidivistu, u nějž se předchozí tresty míjely účinkem. Chod nemocnice ohrozil ze zcela malicherných důvodů,“ vysvětlovala svůj rozsudek. Za polehčující označila pouze to, že se Otruba přiznal a nemocnici se omluvil. I proto navržený trest o něco snížila.

Rozsudek dosud není pravomocný. Odvolání bude zvažovat jak státní zástupkyně, která navrhovala o něco vyšší trest, tak i Otrubův obhájce Slavomír Koreček, který v závěrečné řeči navrhoval zprostit obžalovaného viny z obecného ohrožení a uložit trest pouze za šíření poplašné zprávy.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz