Pacientům se v třebíčské nemocnici dostane lepší péče. Nový kolonoskop by mohla nemocnice mít už v první čtvrtině tohoto roku.

Pacientům se v třebíčské nemocnici dostane lepší péče. Nový kolonoskop by mohla nemocnice mít už v první čtvrtině tohoto roku. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnice v Třebíči dostala od radních půlmilionový dárek na kolonoskop

  • 1
Ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál zažil šok. Byl ale příjemný. Tamní zastupitelé mu přiklepli půl milionu na nový přístroj na vyšetření tlustého střeva. Dokáže zachytit včas i rakovinu.

Nemocnice nyní používá zhruba devět let starý kolonoskop. Ročně s ním tamní lékaři vyšetří na 900 pacientů.

"Naši pacienti si nový kolonoskop zaslouží. Moderní přístroj umožní přesnější a kvalitnější diagnostiku," reagoval primář interny třebíčské nemocnice Martin Tesák s tím, že se nyní hodně dbá na prevenci právě nádorů tlustého střeva.

Co je to kolonoskopie

Nejpřesnější metoda vyšetření tlustého střeva, používá se při podezření na hemeroidy, zánětlivé a nádorové onemocnění tlustého střeva. Vyšetření je nepříjemné, ale zřídkakdy bolestivé, může trvat od 15 minut do jedné hodiny. Kolonoskop se skládá z hadice, miniaturní kamery, malých pracovních nástrojů a obrazovky. Při vyšetření se zavádí do konečníku, pacient je při vědomí a spolupracuje s lékařem.

Umožňuje diagnostikovat nádory, zánětlivá onemocnění a polypy. Navíc s ním lze provádět drobné zákroky a odebírat vzorky tkání pro histologické vyšetření

"O příspěvek nás požádal ředitel nemocnice. Přímo na zastupitelstvu primář interny vysvětlil, proč nemocnice potřebuje právě tento přístroj," sdělil místostarosta Pavel Pacal.

Mezi zastupiteli panovala vzácná shoda. "Je to sice hodně peněz, ale při řešení příspěvku pro nemocnici na kolonoskop jako by nebyla žádná koalice a opozice. Jedná se přece o pomoc. Nikdo z nás neví, kdy bude potřebovat vyšetření právě tímto přístrojem," konstatovala zastupitelka z opoziční sociální demokracie Naděžda Dobešová.

Zda bude mít přístroj kdo obsluhovat, se uvidí v březnu

Nyní vládne v nemocnicích napjaté očekávání, co bude za dva měsíce kvůli hrozícímu hromadnému odchodu lékařů. "I při případné personální krizi nemám o kolonoskop obavy. Na interně určitě zůstane zachován provoz. Kolonoskopie patří mezi běžná a potřebná vyšetření," pravil Dostál s tím, že v úterý dopoledne ještě neměl na stole balík výpovědí.

"Počítám s odchodem několika desítek lékařů od března," zmínil se Dostál.

Také radnice si uvědomuje, že půl milionu pro nemocnici v době, kdy nikdo neví, co se stane po prvním březnu, může být rizikem.

"Byli jsme ujištěni přímo hejtmanem kraje, že v třebíčské nemocnici bude zachován normální chod," vzkázal místostarosta Pavel Pacal. Neměla by se změnit jen v nějakou přestupní stanici pro akutní ošetření.

A kde v době úspor vzalo město peníze na takový dar? V rozpočtu se podle zastupitelů objevila neplánovaně částka za propadnutí takzvané jistoty za nabídku ve výběrovém řízení na jednu stavební zakázku. A to kvůli odstoupení vítězné firmy z výběrového řízení před podpisem smlouvy.

"To jsou podle mého celkem rozumně využité peníze. Je mi přes šedesát a patřím mezi ty, kdo by měli preventivně podstoupit kolonoskopii. Už jsem dostal i nějakou pozvánku. Rakovina tlustého střeva je prý prevít," zadumal se obyvatel Třebíče Jindřich Špaček.

Pokud půjde hladce výběr dodavatele kolonoskopu, tak by ho mohli mít na interně v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v Česku druhým nejčastějším nádorem. U mužů toto místo zaujímá ihned po nádoru plic a u žen po nádoru prsu.