Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Nemocnice v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novoměstským lékařům 10 procent nestačí, nemocnice zavede směnný provoz

  • 3
Lékaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě se s vedením zařízení nedohodli na navýšení platů. Od ledna bude nemocnice fungovat ve směnném provozu. Pro pacienty to bude znamenat delší čekání na operace a uzavření některých ambulancí. Desetiprocentní navýšení mezd je pro zdejší lékaře málo.

„Zhruba dvě třetiny lékařů vypověděly dohody o pracovní činnosti, které jsou nutné pro zajištění pohotovostí,“ uvedla ve středu ráno mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Kraj nemocnici v Novém Městě na Moravě zřizuje.

Co nemocnici čeká od ledna a co jí může hrozit

  • Zavedení směnného provozu s udržením akutní péče
  • Omezení plánovaných operačních výkonů na neurčitou dobu
  • Omezení provozu některých ambulancí, prodloužení čekacích lhůt
  • Omezení provozu některých oddělení, v krajním případě jejich zrušení a nastavení pouze ambulantní péče
  • Ztráta výkonnosti nemocnice a pokles plateb zdravotních pojišťoven, do budoucna zásadně ovlivňující financování a péči pro další roky, zvláště v roce uzavírání nových rámcových smluv
  • Rozhodnutí o omezení až zastavení investic zřizovatele
  • Krácení úvazků a v krajním případě ukončování pracovních poměrů napříč všemi obory
Zdroj: Kraj Vysočina

„Navrhovaná výše odměn za pohotovost neodpovídá náročnosti práce lékařů, kteří jsou trvale přetěžováni výrazným počtem odpracovaných hodin mimo standardní úvazek. Trvale je obcházen zákoník práce, odměny navíc nebyly valorizovány od roku 2011. Požadavek lékařů se týká i dalších úprav tarifních platů. Nemocnice jsou personálně devastovány a toto je důsledek,“ shrnul Jan Greguš, předseda místní organizace Lékařského odborového klubu.

„Nemocnice, jako poskytovatel zdravotní péče, potažmo její zřizovatel Kraj Vysočina, nejsou schopni zajistit péči o pacienty bez porušování zákonných norem,“ upozorňují novoměstští lékaři v tiskové zprávě zveřejněné ve středu před polednem. Jsou si při tom vědomi, že taková situace není jen na Vysočině, ale týká se všech nemocnic v republice.

„Vznesené oprávněné požadavky lékařů na vyšší finanční ohodnocení a lepší pracovní podmínky jsou také reakcí na dlouhodobé přehlížení potřeb zdravotníků ze strany vedení nemocnice. Opakované připomínky lékařů jsou ignorovány,“ píší novoměstští lékaři.

To vše se děje v době, kdy mají nejen lékaři, ale i ostatní zdravotnický personál krajských nemocnic od Nového roku garantován nárůst tarifních mezd o deset procent. Podle krajské mluvčí Jitky Svatošové jsou proto požadavky novoměstských lékařů astronomické a pro nemocnici i kraj mimo jejich současné finanční možnosti.

Zaskočený hejtman se omlouvá pacientům

„S ohledem na snahu nemocnice zachovat akutní lékařskou péči bylo rozhodnuto, že od 1. ledna 2017 bude nemocnice poskytovat sice plnou akutní péči, ale k určitému omezení dojde v provozu ambulancí a plánovaných výkonů napříč odbornostmi,“ informovala ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Investice do nemocnice

2016 - Pořízení 3D mamografu s tomosyntézou (v době pořízení jím disponovalo pouze 5 pracovišť v ČR) - 8,6 mil. Kč

2016 - Pořízení magnetické rezonance (přístroj za 44 mil. Kč, stavební úpravy stály dalších 32 mil. Kč)

2011 - Rekonstrukce interního pavilonu - 432 mil. Kč

Ohroženou investicí je novostavba pavilonu dětského oddělení, ambulancí ORL, neurologie.

Zdroj: Kraj Vysočina

„Přestože všichni zaměstnanci nemocnice dostanou od ledna přidáno deset procent do tarifních platů, část lékařů vypověděla dohody o pracovní činnosti a požaduje pro sebe další navýšení platů, které by znamenalo dalších 25 milionů korun z rozpočtu nemocnice,“ poznamenal mluvčí zdravotnického zařízení Roman Kratochvíl.

Hejtmana Jiřího Běhounka tato situace velice zaskočila. „Nerealistickými požadavky na odměňování jsem zaskočen, velmi zklamán a mohu se pacientům pouze omluvit,“ poznamenal ve středu ráno s tím, že při jednáních kraj dodržoval všechny dohody a investoval nemalé peníze do vybavení a provozu nemocnice.

Směnným provozem podle něho může dojít k dlouhodobému poškození činnosti a výkonnosti nemocnice. „Přesvědčení, že tyto postupy povedou ke změně v českém zdravotnictví, jsou bohužel liché. Povedou pouze ke zhoršení postavení Nemocnice Nové Město na Moravě a poškodí jen potřebné pacienty,“ upozornil Jiří Běhounek.

Lékařům vzkázal, že desetiprocentní navýšení mezd je Kraj Vysočina připraven plně podpořit, ale ostatní mzdové požadavky jdoucí nad rámec tohoto usnesení odmítá.

Na svých požadavcích trvají jen lékaři a pouze v Novém Městě

Stejně hovoří i krajský náměstek pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. „Pouze v Nemocnici Nové Město na Moravě trvají lékaři na svých požadavcích okamžitého prudkého nárůstu plateb za služby. V případě jejich neakceptace ze strany nemocnice sami navrhli, aby nemocnice připravila směnný provoz. Ostatní zdravotnický personál s navrhovaným desetiprocentním navýšením souhlasí,“ konstatoval.

Kraj Vysočina v té souvislosti nařídil okamžitou revizi aktuálních kapacit ostatních čtyř krajských nemocnic, na které budou v krajním případě odkazováni neobsloužení pacienti z Nového Města na Moravě.

Novoměstský špitál pečuje o desetitisíce pacientů. Podle dostupných údajů za rok 2015 tam bylo hospitalizováno přes 20 tisíc osob a téměř 218 tisícům lidem byla poskytnutá péče ambulantní.

K nárůstu platů má dojít nejen ve vysočinských nemocnicích. Vláda počítá od ledna se zvýšením výdělku lékařů všech špitálů, kde se odměňuje podle tarifních tabulek.

Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce kabinet platy lékařů a sester navýšit vždy o deset procent tři roky po sobě.

Průměrný příjem lékařů specialistů dosáhl vloni na Vysočině úrovně 60 876 korun. Všeobecné sestry se specializací braly bezmála 30 tisíc korun.

Lékař vysvětluje, jak přijít k tisíci hodinám přesčasů

Lékaři mají od vedení nemocnice dlouhodobě zakázáno komunikovat s médii. Poznatky, jak to chodí v praxi, tak reportér MF DNES získal od jednoho ze zaměstnanců nemocnice pouze pod zárukou anonymity.

„Do práce jdete v pondělí v 7 hodin, domů přijdete v úterý v 15:30, ze středy na čtvrtek si to zopakujete, v pátek máte jen osmihodinový den a jako přídavek 24hodinovou službu v sobotu. Celkem tedy 95 hodin v práci za týden,“ počítá lékař jednoho z nejvytíženějších novoměstských oddělení.

Dvě služby v pracovní dny a jedna víkendová dělá v součtu 55 hodin přesčasů měsíčně, za rok cifra naroste na 660 hodin. „Část je sice kompenzovaná náhradním volnem, ale jsou lidi, co už mají nahromaděných třeba 20 dnů náhradního volna, protože si ho nemohli vybrat. Hodně doktorů má třeba 6 až 8 služeb, to je pak hrubě přes 1000 hodin přesčasů ročně,“ upozorňuje lékař.

„Ale pokud uděláme unavení chybu, u soudu nám to nepomůže,“ obává se.

, ,