Urgentní příjem, to je dvoupodlažní budova přímo navázaná na další oddělení

Urgentní příjem, to je dvoupodlažní budova přímo navázaná na další oddělení nemocnice. Jeho stavbou vzniklo jediné kontaktní místo pro příjem urgentních a akutních pacientů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice v Brodě otevřela budovu urgentního příjmu za 39 milionů

  • 0
Havlíčkobrodská nemocnice otevřela ve středu v pravé poledne novou budovu urgentního příjmu nazývanou anglickým termínem Emergency. Za pouhý rok vyrostla přímo před vchodem do hlavní nemocniční budovy.

"Takovou budovu by měly mít všechny nemocnice. A to i přes námitky, které tady v Brodě zazněly - zda je taková budova vůbec potřeba," prohlásil při slavnostním otevírání náměstek Kraje Vysočina Libor Joukl.

Urgentní příjem, to je dvoupodlažní budova přímo navázaná na další oddělení nemocnice. Vzniklo tak jediné kontaktní místo pro příjem urgentních a akutních pacientů.

"Pacienti, které doveze rychlá zdravotnická služba, budou přijímáni do takzvaného shockroomu, kde se o ně postará tým zdravotníků. Dostane se jim zde prvotního ošetření. Odtud budou podle závažnosti zranění či zdravotních obtíží odváženi dále na jednotlivá oddělení," popsala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči nemocnice Lada Nováková.

"Vše je koncipováno tak, aby se lékaři různých odborností scházeli u akutního pacienta na jednom místě a předání pacienta od záchranné služby bylo bez jakýchkoliv časových ztrát," doplnil ji ředitel nemocnice David Rezničenko.

Jak Nováková upozornila, nový urgentní příjem budou sloužit pro všechny pacienty s výjimkou pacientů dětských, gynekologických a infekčních.

Dvoupodlažní budova vyrostla přímo před hlavním vchodem do nemocnice. V přízemí je velká hala, v níž je celá řada sedátek pro pacienty, recepce a několik ordinací. Záchranka bude zraněné přivážet k vedlejšímu vchodu, kde je hned za dveřmi shockroom. Kromě toho je v přízemí ještě několik běžných ambulancí a vyšetřoven pro pacienty.

Patro pak bude sloužit zejména pro pacienty mířící na ošetření s očima. Budou tam oční ambulance a operační sál, který by měl primárně sloužit právě pro oční zákroky. Samozřejmostí jsou čekárny, výtahy, sociální zařízení i zázemí pro personál.

Perličkou je přístupná terasa na střeše

Nová budova, která je díky propojení s hlavní budovou jakousi přístavbou, dokonale zapadá do areálu nemocnice. Je řešena architektonicky podobně jako hlavní trakt. Perličkou je klidová zóna, která byla vybudována na střeše přístavby.

Veřejnost měla první možnost prohlédnout si nové prostory ve středu odpoledne. Nemocnice pro ně uspořádala den otevřených dveří. Další možnost bude mít až po Novém roce. Teprve počátkem ledna v ní totiž začne běžný provoz.

"Musíme ještě přestěhovat ambulance a budovu dovybavit. A také tu nechceme pacientům působit nějaké zmatky s orientací během vánočních svátků," vysvětlila Nováková. Na vybavení budovy přispěla mimo jiné i řada obcí havlíčkobrodského regionu.

I když jde o krásnou budovu, ředitel nemocnice ani krajský náměstek si nepřejí, aby ji navštívilo mnoho lidí. "Je dobře, že tu takový pavilon vznikl. Ale pacientům bych přál, aby se v něm nikdy nemuseli ocitnout," prohlásil Libor Joukl. Pokud by v něm skončili, znamenalo by to, že mají zdravotní problémy.

Vybudování Emergency hradil Kraj Vysočina. Stavba vyšla téměř na 39 milionů korun. Dalšího zhruba dva a půl milionu stálo přeložení cest pro sanity a pacienty před budovou a parkové úpravy.