V třebíčské nemocnici se otevírá nový pavilon pro hemodialýzu a LDN

  17:19aktualizováno  17:19
V třebíčské nemocnici začíná fungovat nově zrekonstruovaný pavilon G. V rozšířené šestipatrové budově na pacienty čekají pokoje s klimatizací a televizory, s moderními polohovatelnými lůžky, novým nábytkem a celkově zvýšeným komfortem. Stavební práce v areálu nemocnice ovšem ani zdaleka nekončí.

V třebíčské nemocnici se dnes otevírá po nákladné opravě pavilon G. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ostrý provoz naběhne postupně od 1. do 4. října. Své místo zde najde několik oddělení, mimo jiné i hemodialýza.

„Ta se původně nacházela ve vile, ale byla daleko od lékařů, interny i ARO. V případě akutního problému u pacienta byl jeho přesun po areálu složitější,“ říká šéfka nemocnice Eva Tomášová, proč je teď hemodialýza blíž.

Do objektu se vrací také léčebna dlouhodobě nemocných s 20 lůžky. Umístěno tu bude rovněž deset lůžek pro jednodenní chirurgii.

„Zde budeme pečovat o pacienty po jednoduchých ortopedických, gynekologických a urologických zákrocích v lokální nebo celkové anestezii,“ popisuje Tomášová.

Rekonstrukce budovy G odstartovala na počátku letošního roku. „Bylo nutné změnit dispozice jednotlivých pater. Nejnáročnější byly zásahy do střechy. Ta se musela rozebrat, protože budova je rozšířena o šesté podlaží, kde se nachází vzduchotechnika,“ připomíná ředitelka špitálu.

Obnova oddělení byla příležitostí k zakoupení moderní techniky

Celková obnova jednotlivých oddělení byla v některých případech příležitostí k zakoupení nové zdravotnické techniky a pomůcek.

„Například pro dialýzu máme novou úpravnu vody, pro stanici lůžkového oddělení chirurgických oborů zase centrální monitorace, dávkovače a infuzní pumpy. Pořídili jsme například i nové laryngoskopy, ambuvaky, svítidla nebo chladničky na léky,“ vypočítává Tomášová.

Stavební práce v třebíčské nemocnici však zprovozněním pavilonu G zdaleka nekončí. Vizuálně nejvýraznějších změn se areál dočká v nadcházejících měsících. Začátkem října začne bourání staré budovy ředitelství, přes kterou pacienti vstupují do areálu nemocnice.

„Budovu R si firma převezme 8. října a začnou odstrojovací práce. Od 12. října se rozjede samotné bourání, které bude završeno o víkendu 13. a 14. října,“ informovala mluvčí nemocnice Eva Fruhwirtová.

Návštěvníkům nemocnice to přinese jistá omezení. Řidiči budou muset důkladněji sledovat dopravní značení. Zbouraná budova se bude objíždět, ale průjezd areálem má být zachován.

„Pěší budou využívat chodník, který vede k plotu nemocnice. Tam bude pro ně přichystána dřevěná lávka,“ dodala mluvčí. Po těchto úpravách se hlavním vstupem do nemocnice stane pavilon pro matku a dítě.

Stavební práce v areálu nemocnice budou pokračovat do roku 2020

Aktuálně se pracuje i v západní části pavilonu O, kde bude urgentní příjem a magnetická rezonance.

„Ze stavebních prací je ještě potřeba dokončit radiologické pracoviště a vchody na urgentní příjem pro pěší i pro záchranáře. Urgentní příjem zahájí provoz od 1. ledna 2019,“ podotkla ředitelka Tomášová.

Investorem velké modernizace třebíčské nemocnice je Kraj Vysočina. Náklady na celý komplex, zahrnující i nový pavilon chirurgických oborů, jsou 499 milionů korun - tedy téměř půl miliardy. Stavební práce mají pokračovat až do roku 2020. Další přestavba se bude týkat budovy operačních sálů.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz