Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Nemocnice na Vysočině hledají odborníky, volná místa jsou ve všech

  • 0
Po akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme opustili svá místa v nemocnicích na Vysočině jen jednotlivci. I přesto zařízení v kraji stále shání nové zaměstnance. Hledají se anesteziologové a patologové, ale i odborníci v oboru urologie či klinické biochemie.

"V souvislosti s protestem odešli tři lékaři - jeden chirurg a dvě rentgenoložky. Hledáme kromě nich i další profese - anesteziologa nebo internistu. Na druhou stranu jsme ale během akce Děkujeme, odcházíme přijali čtyři nebo pět nových lékařů," popsal situaci ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.

Kde chybějí lékaři

Nemocnice Jihlava
dva patologové, hematolog, rehabilitační lékař

Nemocnice Havlíčkův Brod
dva neurologové, radiolog, anesteziolog, patolog

Nemocnice Třebíč
anesteziolog, internista, primář LDN, rehabilitační lékař, infekční lékař, radiolog, absolvent se zájmem o vnitřní lékařství, lékař se specializovanou působností

Nemocnice Pelhřimov
primář oddělení nukleární medicíny, urolog, internista, lékař ORL, radiolog

Nemocnice Nové Město na Moravě
lékař klinické biochemie a hematologie

Nemocnice sv. Zdislavy Mostiště
anesteziolog, internista

Podobné je to i v ostatních nemocnicích. Tři lékaři odešli i z Havlíčkova Brodu, jeden z očního oddělení a dva z ARO. Jejich odchod sice žádnou krizi na odděleních nezpůsobil, přesto nemocnice hledá místo nich jiné lékaře.

Chybějí hlavně na neurologickém oddělení či ARO. "Anesteziologů je ale celkově málo, takže některé pozice poptáváme již dlouho," dodala mluvčí Petra Černo.

Po 1. březnu odešel jeden lékař i z novoměstské nemocnice. V současné době tak hledá nemocnice lékaře na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Ze 109 lékařů, kteří dali výpověď, odešla z jihlavské nemocnice pouze jedna lékařka, a to do soukromé praxe, ostatní zůstali. Přesto i tady další lékaře hledají.

"Přijmeme do pracovního poměru dva lékaře na patologické oddělení, jednoho na hematologickotransfuzní a jednoho na rehabilitační oddělení," podotkla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

O žádného z lékařů v souvislostí s akcí Děkujeme, odcházíme nepřišla pelhřimovská nemocnice. Ta byla také jedinou, která by zůstala v plném provozu, i kdyby protestující lékaři skutečně odešli. "Pracovní místa nabízíme, ale je to v rámci běžné obměny," uvedl ředitel nemocnice Jan Mlčák.

V pelhřimovské nemocnici se tak doktoři mohou nově ucházet například o místo primáře nukleární medicíny, lékaře urologického či interního oddělení.

Odboráři jsou v klidu

Sami odboráři jsou se stávající situací víceméně spokojení. Podle krajské koordinátorky Lékařského odborového klubu (LOK) Šárky Drinkové se teď odboráři na Vysočině připravují na kolektivní vyjednávání, která se uskuteční v příštím roce.

"Žádné problémy s tím, že lékaři stáhli své výpovědi, jsme nezaznamenali ani od jejich kolegů, kteří se do protestů nezapojili, ani od pacientů. Takové informace od nikoho nemám," uvedla Drinková.

Její slova potvrdil i jeden z hlavních aktérů protestu v novoměstské nemocnici, internista Pavel Vávra, který zároveň působí i na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou.

"S žádnou nevraživostí jsme se nesetkali ani od kolegů ani od pacientů. Momentálně žádný organizovaný odchod lékařů plánovaný není. Vím ale o tom, že někteří lékaři uvažují o odchodu do zahraničí, ale to je běžné," komentoval dění Vávra.

On sám odejít z nemocnice úplně neplánuje, nepopírá však, že by v budoucnu neměl větší úvazek právě ve Žďáře. "Nemocnici bych však úplně opustit nechtěl," dodal Vávra.