Nemocnice na Vysočině  si polepší ve vybavení moderní technikou. Pacienti budou mít lepší připojení k internetu a budou si moci půjčovat počítače s dotykovou obrazovkou. Ilustrační foto.

Nemocnice na Vysočině si polepší ve vybavení moderní technikou. Pacienti budou mít lepší připojení k internetu a budou si moci půjčovat počítače s dotykovou obrazovkou. Ilustrační foto. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Špitály dostanou tablety pro nemocné. Ne pilulky, ale ty elektronické

  • 4
Nemocnice na Vysočině si polepší ve vybavení moderní technikou. Pacienti budou mít lepší připojení k internetu a budou si moci půjčovat počítače s dotykovou obrazovkou.

Moderní technika pronikne do všech nemocnic v kraji. Za půl milionu korun bude v každé nemocnici vytvořeno bezdrátové wi-fi připojení k internetu, za 200 tisíc pro jeden špitál budou nakoupeny tablety. Tedy nikoli pilulky, ale moderní počítače s dotykovou obrazovkou.

Moderní technika v nemocnicích

Každá nemocnice, kterou zřizuje Kraj Vysočina, získá wi-fi připojení k internetu za půl milionu korun.

Dalších 200 tisíc korun půjde na tablety. Nemocnic je celkem pět, celkem jde tedy z pohledu krajského rozpočtu o investici za 3,5 milionu korun.

Tyto nákupy kritizoval opoziční zastupitel za ODS Radek Černý. "S potřebou zavést wi-fi připojení do nemocnic souhlasím. Nákup tabletů mi ale přijde jako nepřiměřený a zbytečný," uvedl muž, který je povoláním ortoped ze Žďáru nad Sázavou.

"Jak se budou tablety rozdělovat, když nebudou pro každého? Jak se budou pacienti chovat k zapůjčené křehké elektronice? Jsou tam i nějaké nároky na hygienu? A jaký personál se bude o půjčování tabletů starat? To je další zátěž," uvedl hned několik otázek Radek Černý. Tablety jsou podle něj vyhozený milion korun.

S tím nesouhlasil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (nestraník, za ČSSD). "Jestliže chceme mít naše nemocnice přívětivé a dostupné i pro tuto záležitost, tak jsem pro. Jinak to nejsme schopni udělat. Ptali jsme se, zda by o tuto techniku byl zájem, a dostali jsme pozitivní odpověď," reagoval hejtman.

V Brodě pacientům půjčují notebooky

V havlíčkobrodské nemocnici v současné době nabízejí pacientům zapůjčování notebooků. Je tomu tak už od roku 2007. Počítače mají přístup na internet a zapůjčení vyjde na 50 korun za den.

"Tato služba je permanentně využívaná a pacienti o ni jeví velký zájem. Od poloviny ledna budou mít ještě možnost zapůjčování tabletů na recepci nemocnice," řekla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

"Kromě toho máme v hlavní nemocniční budově tři kiosky se zabudovaným počítačem a připojením na internet, které mohou využít i ambulantně ošetření pacienti či návštěvy k vyhledání potřebných informací, jako je například jízdní řád autobusů," dodala Petra Černo. Od ledna se bude v brodském špitálu využívat i nová nemocniční wi-fi síť.

Pro je také primářka oddělení dlouhodobě nemocných v jihlavské nemocnici Eva Balnerová. "Už jsem o to usilovala dříve, aby se tablety pořídily. Někteří pacienti potřebují komunikovat se svými příbuznými, kteří jsou teritoriálně vzdáleni. Jiní by je využili k rehabilitaci. Do počítače nebo tabletu se dá natáhnout spousta programů, třeba na poruchu řeči," vysvětlila Eva Balnerová.

Tablety i pro lékaře

"Teď ty programy máme na pevném počítači v ordinaci a ten je blokovaný na určitou dobu. A ne všichni pacienti jsou mobilní," dodala primářka. Na celou jihlavskou nemocnici jsou k dispozici pouze dvě logopedky. "To je málo, tablety se speciálními programy bychom uvítali," dodala lékařka.

Podle hejtmana Běhounka by mohla brzy přijít i doba, kdy lékaři budou chodit k pacientovi s tabletem, ze kterého vyčtou všechny potřebné údaje v elektronické podobě. Radek Černý kritizoval také výdaj do vybudování zázemí pro videokonference v nemocnicích v Kraji Vysočina. Tam jde o 3,3 milionu korun.

"Návratnost této investice je šest let," řekl hejtman. Propojit se mohou nemocnice s krajem i mezi sebou. Budou se vysílat třeba i přenosy z vybraných operací.