Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde mám auto? diví se řidiči u nemocnice. Za odtah platí dva tisíce

  8:13aktualizováno  8:13
Špatné parkování u jihlavské nemocnice může řidiče vyjít pěkně draho. Přitom stačí, aby zde své auto odstavil třeba jen na patnáct minut. Jeho účet se nicméně i za tak krátkou dobu ztenčí až o dva tisíce korun. Parkoviště pro odtažené vozy se při tom nachází jen kousek od nemocnice.

U vjezdu z Rantířovské ulice narazí řidiči na tuto informační tabuli. Ta upozorňuje, že hrozí odtah vozidla, pokud nebude stát na některé z vyznačených ploch. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ladislav Plavec ze Stonařova před časem přijel do jihlavské nemocnice. Na otočku, aby si od lékaře, s nímž byl domluvený na konkrétní termín, vyzvedl potřebné dokumenty. Byla to otázka několika málo minut.

Když autem přijížděl k nemocnici, projel kolem závor placeného parkoviště a hledal místo na prostranství před sousední poliklinikou, kde se parkuje zdarma. Jenže žádné nenašel a vozidlo odstavil na vyhrazené parkoviště pro nemocnici - za značku, která jasně upozorňuje, že vůz může být odtažen.

Fotogalerie

Odešel, vyřídil si, co potřeboval, a vrátil se zpět. Jenže po zhruba čtvrthodině už auto na místě nenašel. Šel se tedy do nemocnice zeptat na informace, zda něco o jeho autě nevědí. Dozvěděl se, že bylo odtaženo. Pracovnice nemocnice ho poslaly do zadní části areálu, kde tyto vozy končí.

Ladislav Plavec musel zaplatit dva tisíce korun v hotovosti, aby se mu vozidlo vrátilo. „Vím, že jsem udělal chybu, mohl jsem odstavit auto na parkovišti před nemocnicí, kde je půlhodina stání zdarma. I tak mi to ale přijde přehnané. Dva tisíce korun za odtah o 500 metrů dál? To je zcela neúměrná cena,“ myslí si.

„Cena je schválena kontrolním finančním úřadem v Brně,“ tvrdí Roman Jadrný, který odtahy pro nemocnici obstarává.

Stejnou firmu si najímá třeba i město, když potřebuje při jarním čištění ulic odstranit auta v zákazech zastavení. „Cena za odtah se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Různí se to, protože se do ní započítává naložení vozu, jeho složení, ujeté kilometry a uskladnění,“ přibližuje Stanislav Maštera, zástupce ředitele městské policie.

Soukromé versus veřejné

V částce dvou tisíc korun, o níž se podělí odtahová služba s nemocnicí, nebyla započtená žádná pokuta. U odtahu totiž žádný zástupce policie ani městské policie neasistoval.

„Když je auto odtahováno ze soukromého pozemku, nemusí být přítomna policie. Jelikož odtah nařizuje správce komunikace, kterým je v tomto případě právě nemocnice,“ tvrdí Jadrný.

Podobný výklad podává i zástupce městské policie. „Pokud se vlastník soukromého pozemku cítí omezen tím, že mu tam někdo zaparkuje vozidlo, a rozhodne se najmout si odtahovou službu, jde čistě o jeho záležitost,“ uvedl Stanislav Maštera. Podle jiného právního náhledu se zde však setkávají dvě linie - soukromoprávní a veřejná.

Kolik stojí parkovné u jihlavské nemocnice

Za pavilonem dlouhodobě nemocných: vjezd sem je z ulic Rantířovská a U Cvičiště. Za každou hodinu stání zaplatíte desetikorunu.

Před hlavním vchodem do nemocnice: první půlhodina zdarma, poté už do zbytku hodiny i za každou další hodinu 20 korun.

U ambulantního traktu: půlhodina zdarma, potom se do zbytku hodiny platí 20 korun. Každou další hodinu se ovšem bude cena parkovného o 10 Kč zvyšovat až do maxima 50 korun za hodinu.

Zdroj: Nemocnice Jihlava, internet

Nový občanský zákoník umožňuje majiteli pozemku nechat odtáhnout cizí auto bez asistence policie. Jestliže však jde o parkoviště, které je bez překážek dostupné ze silnice, může být potom vnímáno jako pozemní komunikace. A provoz na ní upravuje silniční zákon, podle něhož o odtažení rozhoduje policista či strážník. Řidič nepozná, že vjíždí na soukromý pozemek.

Za svůj prohřešek, za nímž může být jen pouhé přehlédnutí značky a vnímá ho jako běžný dopravní přestupek, je pak potrestaný tím, že je mu odtaženo auto a bez zaplacení příslušné částky se k němu nedostane. Nemá ani možnost jako při běžném přestupku pokutu rozporovat.

„V tomto případě bych doporučoval kroky vedoucí k odtahu oznámit policii a koordinovat je s ní,“ tvrdí právník Radek Jambor. Policisté mohou figurovat minimálně jako svědci.

Nemocnice nový parkovací režim zavedla loni na jaře. O změně dopředu informovala a v prvních týdnech byla také při prohřešcích řidičů benevolentnější.

„Je ale bohužel pravdou, že odtahy se staly častější záležitostí,“ připouští její mluvčí Monika Zachrlová. Podle ní však na řidiče, kteří nerespektovali značky, jiná forma nefungovala, což potvrdil i oslovený dopravní policista. „Pokud je však auto neprávem odtaženo, například když přivezou rodičku, tak samozřejmě nemocnice tuto sankční částku odpouští,“ tvrdí Zachrlová.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Grafton Recruitment Praha
Skladník, Humpolec, až 27 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 21 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz