Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde mám auto? diví se řidiči u nemocnice. Za odtah platí dva tisíce

  8:13aktualizováno  8:13
Špatné parkování u jihlavské nemocnice může řidiče vyjít pěkně draho. Přitom stačí, aby zde své auto odstavil třeba jen na patnáct minut. Jeho účet se nicméně i za tak krátkou dobu ztenčí až o dva tisíce korun. Parkoviště pro odtažené vozy se při tom nachází jen kousek od nemocnice.

U vjezdu z Rantířovské ulice narazí řidiči na tuto informační tabuli. Ta upozorňuje, že hrozí odtah vozidla, pokud nebude stát na některé z vyznačených ploch. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ladislav Plavec ze Stonařova před časem přijel do jihlavské nemocnice. Na otočku, aby si od lékaře, s nímž byl domluvený na konkrétní termín, vyzvedl potřebné dokumenty. Byla to otázka několika málo minut.

Když autem přijížděl k nemocnici, projel kolem závor placeného parkoviště a hledal místo na prostranství před sousední poliklinikou, kde se parkuje zdarma. Jenže žádné nenašel a vozidlo odstavil na vyhrazené parkoviště pro nemocnici - za značku, která jasně upozorňuje, že vůz může být odtažen.

Fotogalerie

Odešel, vyřídil si, co potřeboval, a vrátil se zpět. Jenže po zhruba čtvrthodině už auto na místě nenašel. Šel se tedy do nemocnice zeptat na informace, zda něco o jeho autě nevědí. Dozvěděl se, že bylo odtaženo. Pracovnice nemocnice ho poslaly do zadní části areálu, kde tyto vozy končí.

Ladislav Plavec musel zaplatit dva tisíce korun v hotovosti, aby se mu vozidlo vrátilo. „Vím, že jsem udělal chybu, mohl jsem odstavit auto na parkovišti před nemocnicí, kde je půlhodina stání zdarma. I tak mi to ale přijde přehnané. Dva tisíce korun za odtah o 500 metrů dál? To je zcela neúměrná cena,“ myslí si.

„Cena je schválena kontrolním finančním úřadem v Brně,“ tvrdí Roman Jadrný, který odtahy pro nemocnici obstarává.

Stejnou firmu si najímá třeba i město, když potřebuje při jarním čištění ulic odstranit auta v zákazech zastavení. „Cena za odtah se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Různí se to, protože se do ní započítává naložení vozu, jeho složení, ujeté kilometry a uskladnění,“ přibližuje Stanislav Maštera, zástupce ředitele městské policie.

Soukromé versus veřejné

V částce dvou tisíc korun, o níž se podělí odtahová služba s nemocnicí, nebyla započtená žádná pokuta. U odtahu totiž žádný zástupce policie ani městské policie neasistoval.

„Když je auto odtahováno ze soukromého pozemku, nemusí být přítomna policie. Jelikož odtah nařizuje správce komunikace, kterým je v tomto případě právě nemocnice,“ tvrdí Jadrný.

Podobný výklad podává i zástupce městské policie. „Pokud se vlastník soukromého pozemku cítí omezen tím, že mu tam někdo zaparkuje vozidlo, a rozhodne se najmout si odtahovou službu, jde čistě o jeho záležitost,“ uvedl Stanislav Maštera. Podle jiného právního náhledu se zde však setkávají dvě linie - soukromoprávní a veřejná.

Kolik stojí parkovné u jihlavské nemocnice

Za pavilonem dlouhodobě nemocných: vjezd sem je z ulic Rantířovská a U Cvičiště. Za každou hodinu stání zaplatíte desetikorunu.

Před hlavním vchodem do nemocnice: první půlhodina zdarma, poté už do zbytku hodiny i za každou další hodinu 20 korun.

U ambulantního traktu: půlhodina zdarma, potom se do zbytku hodiny platí 20 korun. Každou další hodinu se ovšem bude cena parkovného o 10 Kč zvyšovat až do maxima 50 korun za hodinu.

Zdroj: Nemocnice Jihlava, internet

Nový občanský zákoník umožňuje majiteli pozemku nechat odtáhnout cizí auto bez asistence policie. Jestliže však jde o parkoviště, které je bez překážek dostupné ze silnice, může být potom vnímáno jako pozemní komunikace. A provoz na ní upravuje silniční zákon, podle něhož o odtažení rozhoduje policista či strážník. Řidič nepozná, že vjíždí na soukromý pozemek.

Za svůj prohřešek, za nímž může být jen pouhé přehlédnutí značky a vnímá ho jako běžný dopravní přestupek, je pak potrestaný tím, že je mu odtaženo auto a bez zaplacení příslušné částky se k němu nedostane. Nemá ani možnost jako při běžném přestupku pokutu rozporovat.

„V tomto případě bych doporučoval kroky vedoucí k odtahu oznámit policii a koordinovat je s ní,“ tvrdí právník Radek Jambor. Policisté mohou figurovat minimálně jako svědci.

Nemocnice nový parkovací režim zavedla loni na jaře. O změně dopředu informovala a v prvních týdnech byla také při prohřešcích řidičů benevolentnější.

„Je ale bohužel pravdou, že odtahy se staly častější záležitostí,“ připouští její mluvčí Monika Zachrlová. Podle ní však na řidiče, kteří nerespektovali značky, jiná forma nefungovala, což potvrdil i oslovený dopravní policista. „Pokud je však auto neprávem odtaženo, například když přivezou rodičku, tak samozřejmě nemocnice tuto sankční částku odpouští,“ tvrdí Zachrlová.

Autoři:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz