Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Strážníci dělají kominíky i pokrývače, do služby musí přijít odpočinutí

  • 2
Někteří městští policisté na Vysočině mají vedle své práce v uniformě ještě druhé zaměstnání. A pokud by se všichni tito strážníci spojili, možná by dohromady vytvořili jednu prosperující firmu.

Například mezi jihlavskými je jeden, kterého lze vidět na střechách. Přivydělává si jako pokrývač.

„Další pracuje s železem jako zámečník. Pak také jeden jezdil se sanitkou, ale už toho nechal,“ popsal Jan Frenc, ředitel Městské policie v Jihlavě. Takových podřízených má šest.

V Havlíčkově Brodě také zaměstnávají městského policistu, který pracuje na střechách. Stal se kominíkem. „Je to vzděláním středoškolák, který si při práci u nás udělal potřebné zkoušky. Má k tomu řemeslu vztah,“ popsal Jan Pavlík, ředitel Městské policie v Brodě. Temnou barvu pracovního oděvu má vlastně strážník i kominík v obou zaměstnáních stejnou.

Další havlíčkobrodský policista, jenž má už za sebou dlouhé roky služby pro město, se v poslední době věnoval i práci v realitní kanceláři. Brzy už tam bude pracovat na plný úvazek, protože se rozhodl svléct uniformu natrvalo.

Na službu musí přijít odpočatí

V Třebíči pak měli před lety jednoho kolegu, který vynikal zručností. Svoje šikovné ruce pak využíval jako hodinový manžel. Opravoval v domácnostech, co bylo potřeba.

„Tuto činnost už ale před lety zastavil. Teď nevím o nikom, kdo by měl vedlejší zaměstnání. A kdyby to někdo dělal neoficiálně, to by se na našem malém městě rychle vědělo,“ uvedl Ladislav Prvák, ředitel Městské policie v Třebíči.

Podle šéfa jihlavských strážníků Jana Frence nemůžou jeho podřízení dělat podobnou vedlejší činnost, jako je jejich hlavní práce pro město. Takže kdyby si chtěli vydělávat jako ostraha objektů nebo jako vyhazovači na diskotéce, nedostali by svolení.

„Jedna kolegyně organizuje cvičení pro děti, což je i chvályhodná činnost,“ popsal Frenc.

Strážníci si ale musejí hlídat, aby si před službou v uniformě odpočinuli. A tak jejich kolega, který jezdil sanitkou, věděl, že mezi zdravotnickou a policejní službou musel mít pauzu minimálně dvanáct hodin.

Ne vždy ale strážníci uspějí. Ve Žďáře jedna policistka kdysi žádala o povolení k „vedlejšáku“, od starosty jej ale nedostala. V Havlíčkově Brodě to posuzuje ředitel strážníků.

Městští policisté mohou podnikat, když s tím zaměstnavatel souhlasí. Toto omezení se nevztahuje na vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární nebo uměleckou činnost. A taky na správu svého majetku. Pronajímání vlastní nemovitosti není podnikáním

Strážníci můžou být i v politických stranách, jejich ředitelé ale nikoliv.