V Jihlavě se příští rok nejspíš uskuteční referendum o budování spalovny odpadu. U soudů ho prosadili ekologičtí aktivisté. A to i přes to, že dosud vůbec není jasné, zda by takové zařízení Jihlava stavět chtěla. Ilustrační snímek

V Jihlavě se příští rok nejspíš uskuteční referendum o budování spalovny odpadu. U soudů ho prosadili ekologičtí aktivisté. A to i přes to, že dosud vůbec není jasné, zda by takové zařízení Jihlava stavět chtěla. Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Návrh referenda byl v pořádku, potvrdil soud. O spalovně se má hlasovat

  • 3
Jihlavu pravděpodobně čeká historicky první referendum. Mělo by se uskutečnit v příštím roce společně s krajskými volbami a bude se týkat výstavby spalovny odpadu. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost města proti jeho uspořádání, které u krajského soudu prosadili aktivisté.

Sedmičlenný senát v úterý zamítl kasační stížnost Statutárního města Jihlava, které napadlo rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten vyhlásil referendum o odpadech a spalovně odpadů v Jihlavě na termín souběžný s podzimními volbami do zastupitelstev krajů v roce 2016.

„Nejvyšší správní soud rozhodl, že návrh na vyhlášení referenda byl bezvadný a zákonným shledal i jeho spojení s termínem voleb,“ uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Spor jihlavského magistrátu a přípravného výboru pro vyhlášení referenda tím u Nejvyššího správního soudu skončil. Během něho podala Jihlava hned tři kasační stížnosti, výbor pro referendum jednu. „Současným rozhodnutím byla věc definitivně skončena,“ dodala Dostálová.

Je to nezákonné vměšování do práv obce, tvrdí magistrát

Takový verdikt představitele jihlavského magistrátu zaskočil. Jak konstatoval mluvčí úřadu Radek Tulis, shledávají v něm jednoznačné nezákonné vměšování moci soudní do práva obce na samosprávu.

Vyhozené peníze, brání se vyhlášení referenda Jihlava

Podle dřívějších vyjádření vedení jihlavského magistrátu by konání referenda přišlo městskou pokladnu na zhruba dva miliony korun. A byly by to prý vyhozené peníze.

„Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Podle něj je nejprve nutné, aby byla na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a aby skončilo parlamentní přetahování o potřebné zákony.

„Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné je fakt, že iniciátoři v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí nebo si sníží četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu,“ upozornil Tulis.

Zároveň není vůbec jisté, zda by vedení města spalovnu vůbec chtělo v Jihlavě stavět. Žádný přesný plán na to zatím neexistuje, vypracováno bylo jen několik posudků s rozdílnými výsledky.

„Krajský soud a Nejvyšší správní soud v podstatě tímto rozhodnutím nutí Jihlavu uspořádat referendum navzdory tomu, že k tomu nebyly splněny zákonné podmínky, kdy přípravný výbor referenda nikdy nebyl schopen připravit bezvadný návrh na konaní referenda,“ zdůraznil Tulis.

Naopak v táboře přípravného výboru pro uspořádání referenda zavládlo nefalšované nadšení. „Jsme velmi rádi, že soud dal nakonec za pravdu přípravnému výboru podpořenému hlasem více než 4 500 Jihlavanů. Škoda, že to muselo být až po ročních tahanicích,“ vyjádřil se předseda sdružení Společně pro Vysočinu Matěj Man.

Jak dodal, je škoda, že představitelé magistrátu svým postupem dali lidem najevo, že nehodlají nikoho pustit k rozhodování o věcech veřejných jindy, než při rozdělování zastupitelských křesel. „Snad to nebyla snaha zbytečná a Jihlavané skutečně budou mít zájem využít historické možnosti a v referendu převezmou rozhodování o odpadových otázkách do svých rukou,“ konstatoval.

„Je tomu už více než rok, co jsme magistrátu předali požadavek na vyhlášení referenda podpořený patřičným počtem podpisů. Rok jsme se museli s magistrátem soudit, aby se ukázalo, že pravda byla od začátku na naší straně. Že náš návrh na vyhlášení referenda byl v pořádku a referendum mělo vyhlásit již minulé zastupitelstvo na podzim loňského roku,“ doplnil ho Vladimír Havlíček z přípravného výboru referenda.

Spor u konce být nemusí, Jihlava zvažuje ústavní stížnost

Výbor rovněž kvituje, že Nejvyšší správní soud považoval postoj jihlavského magistrátu při odmítání referenda za obstrukční. Evidentní je podle rozsudku urputná snaha úřadu všelidové hlasování zmařit.

„Tlak na zrušení referenda kvůli neaktuálnosti jeho otázek pak Nejvyšší správní soud vidí jako zjevné vyjádření nechuti magistrátu vůbec připustit přímé rozhodování občanů o věcech veřejných,“ vzkazuje s odvoláním na rozsudek Matěj Man.

On i jeho kolegové v přípravném výboru považují termín konání referenda současně s volbami do krajského zastupitelstva na podzim příštího roku za definitivní. „Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu již není možné se odvolat. Jihlavané tak budou moci s konečnou platností historicky poprvé rozhodnout v referendu,“ tvrdí aktivisté v tiskové zprávě.

Jenže je možné, že se radují předčasně. Že se referendum skutečně příští rok na podzim uskuteční, stále není stoprocentně jisté. Stejně jako není jisté, že je celý spor mezi Jihlavou a přípravným výborem u konce. Podle Radka Tulise bude město zvažovat podání ústavní stížnosti. To by celou záležitost mohlo opět protáhnout a teoreticky i současné pozice obou stran zcela obrátit.