Petr Zelenka podával pacientům heparin, lék na ředění krve. Jeho oběti potom vykrvácely. Odškodnění od nemocnice za jeho řádění ale zatím žádný soud pozůstalým nepřiznal. | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Nemocnice nemusí platit za řádění heparinového vraha, rozhodl soud

  • 20
Nemocnice v Havlíčkově Brodě nebude platit milionové odškodnění za smrt pacientky, která dostala injekci heparinu od vraha Petry Zelenky. Nejvyšší soud zamítl dovolání pozůstalých. Podle soudu nemocnice nenese odpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance, později odsouzeného na doživotí.

Jak uvedla ČTK, žalobu proti nemocnici podali manžel a syn zemřelé ženy, dohromady žádali 3,5 milionu korun. Zelenka pacientce neoprávněně podal lék proti srážení krve, hypnotikum a chlorid sodný. Podle lékařské dokumentace však smrt ženy nezpůsobil heparin, ale selhání srdce při těžkém zánětu plic.

Vyplacení odškodnění už před tím zamítl okresní soud v Havlíčkově Brodě i krajský soud v Hradci Králové. Oba dospěly k závěru, že pozůstalým nárok na odškodnění od nemocnice nevznikl. Zelenka heparin aplikoval o své vůli, nemocnice nechybovala.

Petr Zelenka před královéhradeckým krajský soudem. Za své řádění dostal doživotní trest.

Nemocnice toto rozhodnutí přivítala, zároveň ho i očekávala.

"Konkrétně tato žaloba byla podávána v různých podobách několikrát. Soudy jí vždy jednoznačně zamítly," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. "Jsme za to rádi, protože se znovu potvrdilo, že naši lékaři neudělali chybu," dodala.

Odškodnění po havlíčkobrodské nemocnici požadovali pozůstalí po několika z jednadvaceti Zelenkových obětí. Domáhali se částek od několika stovek tisíc až po několik milionů. Soudy však dosud ani jednou nerozhodly v neprospěch nemocnice.

Zelenka nemá majetek, jeho rodina by musela platit dobrovolně

Naposledy loni na podzim zamítl návrh Vlastimila H. krajský soud v Hradci Králové.

"Manželka žalobce nebyla zavražděna, případ byl u trestního soud posuzován jako pokus o vraždu. Nedalo by se prokázat, že nemocnice něco zanedbala. Naopak, primář Pavel Longin dělal vše, aby případ odhalil," konstatovala tehdy soudkyně Věra Adámková.

V současné době běží ještě dva soudní procesy, v nichž rodiny žádají odškodnění po nemocnici. Podle Petry Černo se ve všech případech jedná o odvolací řízení, po zamítnutí soudy nižší instance.

Anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Tady všechny Zelenkovy oběti zemřely.

Někteří pozůstalí se už dříve vyjádřili, že v tom případě budou peníze vymáhat po Zelenkově rodině. Jenže podle českého práva nic takového není možné. Splácet odškodnění je jen povinnost pachatele, nikoho jiného.

"Tudy cesta nevede," upozorňoval už před dvěma roky Zelenkův advokát Jan Herout. "Pan Zelenka starší by pozůstalým mohl platit, jen pokud by to dělal dobrovolně o své vůli," vysvětlil Herout.

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 milionů korun. Peněz se však od něj zřejmě nedočkají. Zelenka je bez majetku.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

,