Největší český čarodějný kruh má průměr přes dva metry. Tvoří ho 869 hub druhu penízovka splývavá. | foto: Agentura Dobrý den

Houbař objevil největší český čarodějný kruh. Tvořilo ho 869 penízovek

  • 15
Na vskutku jedinečný objev narazil v lesích u Častonína dvaaosmdesátiletý houbař z Pelhřimova. Ač to zní pohádkově, nalezl v Česku největší dosud zaznamenaný čarodějný kruh. Ten tvoří houby rostoucí v pravidelném kruhu. Jeho objev bude zapsán do České knihy rekordů.

Na houby do lesíku u Častonína mezi Pelhřimovem a Jihlavou vyrazil dvaaosmdesátiletý důchodce Miroslav v pondělí dopoledne. To, co objevil, mu vyrazilo dech. Našel místo, kde v pravidelném kruhu rostly stovky hub. Miroslav neváhal a na místo dovedl komisaře pelhřimovské agentury Dobrý den, která eviduje veškerá česká nej.

„Čarodějný kruh, jak se tyto úkazy nazývají, je zcela nevídaně pravidelný, navíc s největším dosud známým množstvím hub,“ oznámil prezident agentury Miroslav Marek poté, co prozkoumal kruh a seznámil se s popisy podobných pozorování.

Podle měření má čarodějný kruh průměr přesně 2,04 metru. Po jeho obvodu komisaři napočítali rovných 869 hub druhu penízovka splývavá. Žádný větší či s větším počtem hub v Česku zatím evidován nebyl.

Podle otevřené webové encyklopedie Wikipedia by však byl český unikát proti těm světovým sotva viditelný. Nejstarší a dosud největší kruh má průměr jednoho kilometru a je přibližně 700 let starý. V průměru sto metrů mají tři století staré kruhy špičky obecné na kopcích poblíž Stonehenge v Anglii.

Čarodějné kruhy se projevují jako shluky plodnic rostoucích v kruhu na louce, v parku či v lese. Jedná se o přirozený růst některých druhů hub, někdy se projevují jako mezikruží tmavě zelené trávy, či nekrotické zóny. Některé čarodějné kruhy jsou staré stovky let.

Další české rostlinné rekordy

Největší kedluben - Čeněk Uher z Lokte vypěstoval na svém záhonu obří kedluben o váze 12 kilogramů. Jednalo se o kedluben bílý pozdní gigant.

Největší brambora - Karel Buchta vypěstoval v Útěchovičkách obří červené brambory odrůdy Laura. Největší hlíza byla dlouhá 27 cm s obvodem 60 cm. V den vyorání ze země dosáhla hmotnosti 1720 gramů.

Nejvíc banánů na jedné rostlině - Hana Kinterová ze Žatce vypěstovala na svém banánovníku celkem 300 kusů malých banánů, které vyrostly z jednoho květu.