Sbírká Evy Plecháčové už čítá více než dva tisíce originálních lžiček.

Sbírká Evy Plecháčové už čítá více než dva tisíce originálních lžiček. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V největší sbírce lžiček nechybí ani ta na pomazání anglického krále

  • 1
Lžičkových nej má už pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit ve sbírce a v zápisech spoustu. Tak obrovská a ucelená sbírka mu však dosud chyběla. Do České knihy rekordů svou sbírku více než dvou tisíc originálních lžiček zapsala jejich sběratelka Eva Plecháčová z Prahy.

Osmdesátiletá žena se své sbírce věnuje posledních 24 let. "Za tu dobu vytvořila nevídanou a u nás bezkonkurenční sbírku lžiček, která aktuálně čítá 2 001 kusů," oznámil při pátečním představení cenností prezident agentury Dobrý den evidující všechna česká nej Miroslav Marek.

Sbírka Evy Plecháčové obsahuje lžičky různých velikostí, pocházející z různých období a vyrobených z různých materiálů. Některé jsou stříbrné, jiné kovové, skleněné, plastové, keramické, nechybí ale ani dřevěné a mnohé další.

"Raritou je pozlacená kopie lžičky, která je součástí britských korunovačních klenotů a jíž se při korunovaci krále nabírá olej, kterým je nový král pomazán," vyzdvihl Marek.

Součástí sbírky jsou i speciální lžičky na tabák, na čaj, lžičky vykládané jantarem, lžičky s pohyblivými ozdobami, řemeslné lžičky nebo lžičky s židovskými motivy. Nechybí ani lžičky jako suvenýry měst z celého světa, ve sbírce Evy Plecháčové je třeba i teleskopická lžička.

"Lžičky sběratelka dostává jako dar od svých blízkých a příznivců a rovněž je kupuje v nejrůznějších starožitnictvích a bazarech," poznamenal Miroslav Marek.

A jak dodal, mnohde ji už znají. "Antikváři jí zajímavé lžičky schovávají a čekají na její návštěvu. Však paní Plecháčová každý den hodinku dvě brouzdá Prahou a takovéto prodejce pravidelně navštěvuje," dodal Marek.

V expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově už delší dobu mohou návštěvníci vidět další lžičkové rekordy a kuriozity. Například už od otevření muzea v roce 1994 je jedním z exponátů největší kávová lžička, kterou Ján Hubinský vyřezal z jednoho kusu topolového dřeva. Lžička má na délku 253 centimetrů a původně sloužila jako plavidlo pro syna pana Hubinského.