Oslavenkyně Marie Cahová se svými syny - Oldřichem (vlevo) a Milošem.

Oslavenkyně Marie Cahová se svými syny - Oldřichem (vlevo) a Milošem. | foto: Daniel Zach, MF DNES

Nejstarší ženě Vysočiny je 106 let. Ještě bych chtěla řídit, přeje si

  • 7
V celém kraji není nikdo starší. Paní Marie Cahová z Velké Bíteše se narodila do rakousko-uherského mocnářství, zažila první světovou válku, po níž se stala občankou Československa. I tento stát přežila a v pátek oslavila své už 106. narozeniny. Tolik svíček se na žádný dort ani nevešlo.

"Tak už jde oslavenkyně. Zrovna jde do schodů. A jde sama," roznese se s údivem obřadní síní velkobítešské radnice.

Nejstarší Češi

Nejstarší obyvatelkou celého Česka je stoosmiletá Evangelia Čarasová, která se narodila v Řecku a žije na Bruntálsku. Nejstarší žijící osobou, která se narodila na území dnešní České republiky, je někdejší klavíristka Alice Herzová-Sommerová. Ta ale od konce druhé světové válce žije v Izraeli.

Za chvíli se už uvnitř objeví stošestiletá bítešská seniorka v doprovodu dvou synů. Čeká a významné jubileum s ní chce oslavit pěkná řádka místních. "Maminčina rodina je široká. Dá se říct, že to už je široká veřejnost," směje se mladší syn Oldřich Caha.

Recept na dlouhověkost vitální stařenka nemá. Rodina ho vidí v úsměvu na tváři a snaze nepřipouštět si nic zlého. "Ráda si v dobrém zavzpomíná. Neriskovala, vždycky dbala na střídmost. Ale pokaždé si ráda zatancovala," dodává syn Oldřich.

Zatančí si možná i na oslavu narozenin. Určitě si ale ráda zazpívá. Jaká je její nejmilejší? "Na tý louce zelený," s nesmělým úsměvem poví oslavenkyně.

V dobách, kdy ještě existovalo Československo a patřila k němu i Podkarpatská Rus, se paní Marie živila i jako taxikářka. Ještě dnes by si ráda zařídila. "Už si nepamatuju, kdy jsem naposledy jela," nevybavuje si.

Doktora Svatopluka Horka poslal perfektní zdravotní stav 106leté Marie Cahové do kolen. Doslova.

Co ji dnes baví? Čte, vzpomíná. Na svůj věk se může pochlubit ostřížím zrakem. Do pamětní knihy na radnici se podepsala, aniž by musela lovit brýle. "Paní Cahová je bezproblémová, kéž by takoví byli všichni pacienti," chválí si doktor Svatopluk Horek z bítešského domova pro seniory.

K takto vysokému věku je podle něj třeba mít už dobré předpoklady. Ty po ní podědili i synové. Mladší Oldřich oslavil 85 roků, syn Miloš je ještě o dva roky starší. Nejstarší obyvatelka kraje má i čtyři vnoučata, šest pravnoučat a deset prapravnoučat.

Její seniorát v kraji potvrzuje i vysočinský radní Petr Krčál. Podle průzkumu, který kraj provedl ve spolupráci se správou sociálního zabezpečení, na Vysočině nežije starší žena ani muž.

"Průzkum se nám nevrátil kompletní, ale na téměř sto procent jsem si jist, že paní Cahovou nikdo z žijících nepřekonal. Stoletých ale třeba i stotříletých máme hodně, ale tohle už je opravdu požehnaný věk," stvrzuje Krčál. O pár měsíců mladším souputníkem jí je rozhlas, první vysílání na světě začalo na podzim roku 1906.