V budově Oblastní galerie v Komenského ulici jsou k vidění také první známky,...

V budově Oblastní galerie v Komenského ulici jsou k vidění také první známky, které byly lepeny na dopisy v Rakousku - Uhersku. Vytištěné byly v roce 1850. Majitelem této sbírky je Michal Musil z Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejstarší poštovní známky světa jsou k vidění na výstavě v Jihlavě

  • 0
Mezinárodní filatelistická výstava Ostropa 2013 je k vidění v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny. Je na ní i první poštovní známka světa z května 1840, na které je vyobrazená britská královna. Klub filatelistů si dal dárek k 90. výročí vzniku.

Mezi nejcennější exponáty se řádí první známky vydávané ve Velké Británii. Vytištěné byly 6. května 1840 a jejich motivem je portrét královny Viktorie. Tehdy měly hodnotu jedné a dvou pencí.

Fotogalerie

Expozice dá odpověď také na otázku, kdy se začala psát historie poštovních známek na českém území. V budově Oblastní galerie v Komenského ulici jsou totiž k vidění také první známky, které byly lepeny na dopisy v Rakousku - Uhersku. Vytištěné byly v roce 1850. Majitelem této sbírky je Michal Musil z Jihlavy.

"Tuto sbírku buduju patnáct let," uvedl třicetiletý muž, kterému známky učarovaly před dvěma desetiletími.

"Prvním impulzem pro mě byla asi známka s mašinkou. Ta se mi zalíbila, tak jsem se dal do sbírání dalších," řekl Musil.

Jeho doménou je Rakousko-Uhersko. Na většině známek býval v první fázi císař František Josef I. Na těch úplně prvních ale tento monarcha nebyl, třebaže na trůn usedl již v prosinci 1848.

"Na prvních známkách Rakouska Uherska byl státní znak," upřesnil Martin Tůma, předseda organizačního výboru Ostropy 2013.

O výstavě Ostropa

  • Koná se hned ve dvou prostorách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. První část expozice se nachází v domě na adrese Masarykovo náměstí 24, druhá v Komenského ulici 10.
  • Expozice bude k vidění pouze do neděle 28. dubna.
  • Otevírací doba výstavy je od 9 do 17 hodin, v neděli 28. dubna pouze od 9 do 12.
  • Výstava má i doprovodný program, například v pátek 26. a v sobotu 27. dubna od 14 hodin se uskuteční v domě na náměstí autogramiáda tvůrců poštovních známek.

Více na www.ostropa.cz

I v jeho sbírce jsou kousky z 19. století. "Nejvíc jsem zatím šetřil na jednu bavorskou známku, kterou jsem u nás nemohl sehnat a musel si ji objednat přes německou aukční síň." Spořil na ni tři roky.

"Kolik? To neprozradím. Ale pohybujeme se v řádu desítek tisíc korun. Ta známka je rarita, takových se dochovalo málo," doplnil Martin Tůma.

Výstava Ostropa 2013, která se koná v Jihlavě od 18. do 28. dubna, poskytuje i výlet do dávnější historie. "Jsou tady třeba předznámkové dopisy ze 17. nebo 18. století. Ty kurýr podepisoval při předání a za dodání se zaplatilo až poté, co byla zásilka doručena," uvedl Tůma. Za příklad z 18. století lze brát vystavený dopis od starosty Jihlavy, který byl odeslán v roce 1711 do Brna.

Na své si v prostorách Oblastní galerie Vysočiny mohou přijít i děti. Ty patrně nejvíce zaujmou exponáty zvířat.

"Jsou tu sloni, medvědi," začal vyjmenovávat Martin Tůma. Známky s motivem slona pocházejí třeba z Tanzanie, Namibie nebo z Polska.

Německý sběratel Damian Köhler se zase zaměřuje třeba na známky s hasičskou tematikou. Hasičská auta dávali na známky například v Mongolsku a Kataru, jak dokládají jeho exponáty.

Brouci, motýli a pavouci na známkách fascinují Christinu Kerl, plazům a dinosaurům se věnuje další z německých vystavovatelů Eric Seldte. Ostropa 2013 ovšem není jen výstava. Filatelisté budou i soutěžit o ceny.