Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Armáda České republiky

Nejistota na základně v Náměšti: část „zdejších“ vrtulníků zřejmě skončí

  • 2
V Náměšti se znovu vyrojila řada obav o existenci tamní 22.základny taktického letectva. V souvislosti se zveřejněním prvních informací z takzvané Bílé knihy armády tam nastala "vrtulníková" nejistota. Dvě desítky jejích vrtulníků totiž mají být do roku 2020 vyřazeny.

"Rušení základny v Náměšti považuji za nesmysl. Pokud někomu zůstal zdravý rozum, uvědomí si, že se tady investovalo přes 5 miliard korun. Kdyby se základna nebo její část rušila, je to podle mne další krok k cílené likvidaci našeho letectva," řekl starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

Náměstek ministra obrany Jiří Šedivý v rozhovoru pro Radiožurnál potvrdil, že návrh Bílé knihy počítá se zrušením minimálně jedné základny. Současně ale řekl, že zůstanou letiště, do kterých se nejvíce investovalo. "Jsou to letiště, která mají perspektivu dalšího rozvoje a která zároveň slouží v systému podpory příjmu spojeneckých sil. Čili je to Čáslav a letiště Náměšť," uvedl Šedivý.

Piloti by se měli naučit létat s jinými stroji

"Navrhované omezení se týká bojových vrtulníků Mi 24 a Mi 35, které jsou ve 221. letce," potvrdil MF DNES velitel náměšťské základny Libor Štefánik. Přitom právě těchto vrtulníků jsou v Náměšti více než dvě desítky. "Zaměstnávají" stovku lidí a jsou součástí elitní Tygří letky v rámci NATO. A měly by být do roku 2020 z armády vyřazeny.

"Předpokládám, že základna nebude lidi propouštět. Výcvik personálu je velká investice a piloti by se měli přeškolit na transportní vrtulníky," domnívá se Štefánik.O tom, jak situace v armádě dopadne, budou ale rozhodovat politici.

Bílou knihu připravovala od loňského září patnáctičlenná komise expertů v čele s Jiřím Šedivým, prvním náměstkem ministra obrany. Bílá kniha byla ve středu v Praze představena jednotlivým armádním velitelům, kteří by následně měli informovat své podřízené.