Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopis došel po rekordních 28 letech. Adresátka si ho už ale nepřečetla

  14:41aktualizováno  14:41
Více než 28 let putovalo blahopřání k Mezinárodnímu dni žen, které své přítelkyni v Československu poslala poštou lékařka Natalija Pavlikovskaja z tehdy sovětského Soči. Podle pelhřimovské Agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, jde o nejdéle doručovanou zásilku v tuzemsku.

Dopis, který putoval k adresátce rekordních 28 let. | foto: ČTK

Byl březen 1989. Lékařka Natalija Borisovna Pavlikovskaja z tehdy ještě sovětského města Soči na pobřeží Černého moře si vzpomněla na svoji přítelkyni z Prahy, s níž se zhruba před dvaceti lety seznámila.

Fotogalerie

„Zítra je Mezinárodní den žen, musím poslat blahopřání,“ blesklo jí hlavou. Proto napsala, zřejmě se svým manželem, krátký vzkaz: „Drahá Věročko, srdečně ti blahopřejeme k 8. březnu. Přejeme pevné zdraví, štěstí a pohodu. Objímám.“ Místo podpisů připojili monogramy N.B a A.A., přání vložili do obálky a vhodili do schránky.

Adresátka si však vzkaz nikdy nepřečetla. Zásilka ze Soči totiž na místo určení dorazila až letos v dubnu, tedy po 28 letech a 19 dnech. Nebo, chcete-li, po 10 246 dnech. Žena, jíž byl vzkaz adresován, byla tou dobou již po smrti.

Setkání na dovolené

Obálka se ovšem dostala do rukou jejího syna Ivana Hanuše. „Sevřelo se mi srdce, když jsem ji dostal,“ vyznal se 64letý muž, který dnes pracuje jako recepční na kolejích Vysoké školy ekonomické v Praze.

Z mládí si pamatoval, že jeho rodiče udržovali kontakt s doktorkou, s níž se potkali při své někdejší dovolené u Černého moře. Pravidelně si psali, na Nový rok a Vánoce si telefonovali. Když byla příležitost a jejich přítelkyně přijela do Prahy, setkali se i osobně. Přátelství trvalo až do smrti Hanušových rodičů.

Blahopřání, které držel po letech v ruce, mu ženu náhle připomnělo. Proto se rozhodl, že jí napíše a podělí se s ní o kuriózní situaci, kterou zažil s dopisem. Jenže její jméno už zapomněl a zpáteční adresa na obálce byla špatně čitelná.

„I v Rusku se říká, že někdo škrábe jako doktor. To je prostě všude stejné,“ směje se Hanuš.

Nastalo luštění jména

Pomohli mu však ruští studenti z kolejí, kde pracuje. Společně rozluštili jak jméno, tak i ulici, v níž Pavlikovskaja v době odeslání dopisu žila. Hanuš tedy zkusil naslepo poslat vzkaz a teď čeká, jestli z Ruska přijde odpověď. Zda adresátka vůbec žije, netuší.

V USA dorazil dopis po 53 letech

Český rekord nejdéle doručované poštovní zásilky ani zdaleka neatakuje čas, který strávil na cestě jeden milostný vzkaz ve Spojených státech amerických. „Dohledali jsme, že putoval více než 53 let,“ uvedl Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Americký dopis měl jednu hořkou příchuť. Dorazil ve chvíli, kdy pár, jenž si dopisoval měl už za sebou nejen svatbu, ale dokonce i rozvod. „K další svatbě, co jsme zjistili, tento milostný vzkaz už nevedl,“ usmál se Marek.

Každopádně si ale na internetu našel ruský telefonní seznam, kde se uvádí, že Natalija Borisovna Pavlikovskaja na dané adrese bydlí. Jak moc je však seznam aktuální, muž neví.

Stejně tak netuší, kde se dopis zatoulal a kdo byl na vině, že dorazil až s takovým zpožděním. Stala se chyba v Rusku? V Čechách? Šlo o úmysl, nebo dopis prostě jen někde zapadl? To jsou otázky, které se mu honily hlavou.

„Každopádně ale oceňuji profesionalitu toho, kdo obálku po těch letech našel a doručil. Nejjednodušší by bylo ji vzít a zahodit. Ale někdo si dal tu práci a nakonec ji donesl, kam měl,“ je vděčný Hanuš.

Nyní bude dopis součástí Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jeho pracovníci si dali tu práci a spočítali, jak dlouho by trvalo, kdyby dopis na trase Praha - Soči, která činí 2599 kilometrů, doručovala želva. Ta se pohybuje průměrnou rychlostí 500 metrů za hodinu.

„Vzali jsme v potaz, že by šlo o želvu profesionálku, která by pracovala pouze 8 hodiny denně. V tom případě by ho doručila za 649 dní,“ pronesl Miroslav Marek, ředitel Agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.

Zásilka by tak dorazila patnáctkrát rychleji, než běžnou poštovní cestou.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz