Dopis došel po rekordních 28 letech. Adresátka si ho už ale nepřečetla

  14:41aktualizováno  14:41
Více než 28 let putovalo blahopřání k Mezinárodnímu dni žen, které své přítelkyni v Československu poslala poštou lékařka Natalija Pavlikovskaja z tehdy sovětského Soči. Podle pelhřimovské Agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, jde o nejdéle doručovanou zásilku v tuzemsku.

Dopis, který putoval k adresátce rekordních 28 let. | foto: ČTK

Byl březen 1989. Lékařka Natalija Borisovna Pavlikovskaja z tehdy ještě sovětského města Soči na pobřeží Černého moře si vzpomněla na svoji přítelkyni z Prahy, s níž se zhruba před dvaceti lety seznámila.

Fotogalerie

„Zítra je Mezinárodní den žen, musím poslat blahopřání,“ blesklo jí hlavou. Proto napsala, zřejmě se svým manželem, krátký vzkaz: „Drahá Věročko, srdečně ti blahopřejeme k 8. březnu. Přejeme pevné zdraví, štěstí a pohodu. Objímám.“ Místo podpisů připojili monogramy N.B a A.A., přání vložili do obálky a vhodili do schránky.

Adresátka si však vzkaz nikdy nepřečetla. Zásilka ze Soči totiž na místo určení dorazila až letos v dubnu, tedy po 28 letech a 19 dnech. Nebo, chcete-li, po 10 246 dnech. Žena, jíž byl vzkaz adresován, byla tou dobou již po smrti.

Setkání na dovolené

Obálka se ovšem dostala do rukou jejího syna Ivana Hanuše. „Sevřelo se mi srdce, když jsem ji dostal,“ vyznal se 64letý muž, který dnes pracuje jako recepční na kolejích Vysoké školy ekonomické v Praze.

Z mládí si pamatoval, že jeho rodiče udržovali kontakt s doktorkou, s níž se potkali při své někdejší dovolené u Černého moře. Pravidelně si psali, na Nový rok a Vánoce si telefonovali. Když byla příležitost a jejich přítelkyně přijela do Prahy, setkali se i osobně. Přátelství trvalo až do smrti Hanušových rodičů.

Blahopřání, které držel po letech v ruce, mu ženu náhle připomnělo. Proto se rozhodl, že jí napíše a podělí se s ní o kuriózní situaci, kterou zažil s dopisem. Jenže její jméno už zapomněl a zpáteční adresa na obálce byla špatně čitelná.

„I v Rusku se říká, že někdo škrábe jako doktor. To je prostě všude stejné,“ směje se Hanuš.

Nastalo luštění jména

Pomohli mu však ruští studenti z kolejí, kde pracuje. Společně rozluštili jak jméno, tak i ulici, v níž Pavlikovskaja v době odeslání dopisu žila. Hanuš tedy zkusil naslepo poslat vzkaz a teď čeká, jestli z Ruska přijde odpověď. Zda adresátka vůbec žije, netuší.

V USA dorazil dopis po 53 letech

Český rekord nejdéle doručované poštovní zásilky ani zdaleka neatakuje čas, který strávil na cestě jeden milostný vzkaz ve Spojených státech amerických. „Dohledali jsme, že putoval více než 53 let,“ uvedl Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Americký dopis měl jednu hořkou příchuť. Dorazil ve chvíli, kdy pár, jenž si dopisoval měl už za sebou nejen svatbu, ale dokonce i rozvod. „K další svatbě, co jsme zjistili, tento milostný vzkaz už nevedl,“ usmál se Marek.

Každopádně si ale na internetu našel ruský telefonní seznam, kde se uvádí, že Natalija Borisovna Pavlikovskaja na dané adrese bydlí. Jak moc je však seznam aktuální, muž neví.

Stejně tak netuší, kde se dopis zatoulal a kdo byl na vině, že dorazil až s takovým zpožděním. Stala se chyba v Rusku? V Čechách? Šlo o úmysl, nebo dopis prostě jen někde zapadl? To jsou otázky, které se mu honily hlavou.

„Každopádně ale oceňuji profesionalitu toho, kdo obálku po těch letech našel a doručil. Nejjednodušší by bylo ji vzít a zahodit. Ale někdo si dal tu práci a nakonec ji donesl, kam měl,“ je vděčný Hanuš.

Nyní bude dopis součástí Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jeho pracovníci si dali tu práci a spočítali, jak dlouho by trvalo, kdyby dopis na trase Praha - Soči, která činí 2599 kilometrů, doručovala želva. Ta se pohybuje průměrnou rychlostí 500 metrů za hodinu.

„Vzali jsme v potaz, že by šlo o želvu profesionálku, která by pracovala pouze 8 hodiny denně. V tom případě by ho doručila za 649 dní,“ pronesl Miroslav Marek, ředitel Agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.

Zásilka by tak dorazila patnáctkrát rychleji, než běžnou poštovní cestou.Nejčtenější

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

V Jihlavě se přetahují o křesla radních, ke koaliční smlouvě je daleko

V Radniční vinárně v Jihlavě bylo veselo. Fórum Jihlava slavilo nečekaný...

Jednání o nové vládě v Jihlavě se zkomplikovala. Programové priority jsou jasné, teď se ovšem řeší personální otázky. A...

Dárek ke sto letům. Hra Horáckého divadla prozkoumá kult svatého Václava

Hlavní postavou inscenace je mladý pražský arcibiskup, který se rozhodl, že...

Druhou autorskou inscenací, která by mohla být nejspíš i vrcholem celé sezony Horáckého divadla v Jihlavě, je jevištní...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz