Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát. | foto: ČTK

Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

  • 17
Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho matce blahopřání k mezinárodnímu dni žen. Psaní dorazilo až letos v dubnu.

Před pár dny Ivan Hanuš z Prahy zasedl k počítači. Při zběžné kontrole doručené pošty ve své e-mailové schránce narazil i na vzkaz z neznámé adresy. Když ho rozklikl a přečetl, zjistil, že mu píše neteř ruské lékařky Natalie Borisovny Pavlikovské – dávné přítelkyně jeho rodičů.

„Reagovala na televizní vysílání v Soči, ve kterém se hovořilo o dopisu, který do Prahy došel až za 28 let,“ popisuje Hanuš.

Zmíněný dopis byl adresovaný jeho matce Věře, která se s Pavlikovskou na přelomu šedesátých a sedmdesátých let seznámila při pobytu v černomořském letovisku Soči. Obě ženy zůstaly dlouhá léta v kontaktu. Pravidelně si psaly, na Nový rok a Vánoce si telefonovaly. Když byla příležitost, setkávaly se i osobně.

V březnu 1989 pak Pavlikovská poslala své přítelkyni v tehdejším Československu blahopřání k Mezinárodnímu dni žen. Jenže to si Věra Hanušová nikdy nepřečetla. Zásilka totiž dorazila až letos v dubnu, kdy už byla po smrti (psali jsme zde).

Příběh rekordně dlouhou dobu doručované zásilky zaujal média nejen v Česku, ale i v Rusku. A když se neteř Pavlikovské seznámila s obsahem reportáže v ruské televizi, rozhodla se, že Hanušovi napíše a bude pokračovat v korespondenčním přátelství obou žen, z nichž už ani jedna nežije.

„Bohužel, Natalia Borisovna již také zemřela, konkrétně v roce 2011,“ dozvěděl se Hanuš z e-mailu od její neteře.

Ta se svou tetou a strýcem Alexejem, taktéž lékařem, žila v Soči do svých čtrnácti let. Ruský pár totiž nemohl mít děti a holčičku proto bral skoro jako svoji dceru. Poté se dívka z přímořského letoviska odstěhovala pryč.

„Na korespondenční styk její tety s přáteli z Československa si ale vzpomíná. Dokonce přiložila i fotografii Natalie Borisovny Pavlikovské,“ potěšilo Hanuše.

„Jsem rád, že přátelské kontakty mezi českou a ruskou rodinou pokračují, byť o generaci dále,“ okomentoval další pokračování příběhu Miroslav Marek, prezident pelhřimovské Agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů. Právě v jejím muzeu je původní dopis z roku 1989 uložen.