Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ulice nazvané po Jihlavě jsou v Praze, i třeba Berlíně a Drážďanech

  6:58aktualizováno  6:58
Pro patrioty to může být netradiční turistika. Při pátrání po tom, co stojí v ulicích nesoucích název Jihlavská, se dá najít vězení i hospoda Nesmysl. Jihlavské ulice se nacházejí v mnoha českých i třeba německých městech. A třeba Telčská ulice v Dačicích doplatila na řevnivost obou měst.

Vysočinská čtvrť v Praze-Michli. Vedle sebe jsou v ní ulice Jihlavská, Pelhřimovská nebo Počátecká. | foto: Open Street Map

Na první pohled není Jihlavská ulice v Praze ničím výjimečná, má ovšem ze sebou překotnou minulost. Dnes v ní stojí starší domy s řadami zaparkovaných aut. Možná dvě restaurace tam zaujmou netradičními názvy Nesmysl a Červená cibule. Interiér té druhé jmenované je ale spíše růžový než červený.

Jihlavská ulice v Praze ale byla za války na úplně jiném místě. V letech 1940 až 1945 po ní lidé chodili v Karlíně. Dnes se nachází o osm kilometrů dál v Praze-Michli.

Která města mají Jihlavské ulice

Česká republika:

Praha, Brno, Liberec, Česká Lípa, Tábor 

Německo:

Berlín, Drážďany, Heidenheim, Friedberg, Kulmbach 

„Ta původní ulice v Karlíně nesla v letech 1877 až 1940 název Poděbradova. Poté byla Jihlavská,“ přiblížil Vilém Wodák, předseda Spolku pro starou Jihlavu. Po pádu Hitlera se ulici vrátil na dvě léta název Poděbradova. A od roku 1947 až dodnes je Šaldova.

Skoro stejný počet Jihlavských ulic jako v Česku mají i v sousedním Německu. Dokonce jsou i v Berlíně a Drážďanech. A německá města Schwäbisch Gmünd a Grossalmerode mají na svém území takzvané Jihlavské cesty.

V Michli je celý kus Vysočiny. I unikátní podzemní trubky

V Praze-Michli dnes je kromě Jihlavské ulice vlastně celý kus Vysočiny. Ulice Telčská, Jemnická a Želetavská tam v současnosti obepínají Baarův park, který vybudoval miliardář Radim Passer.

Součástí Baarova parku ve „vysočinské“ části Prahy je 139 nových bytů. Okolní parkové úpravy mají jednu zajímavost: podzemní trubky, díky nimž se dá komunikovat až na vzdálenost padesáti metrů.

Samotná Telčská ulice v Praze nemá nic společného se starobylostí města, po němž je pojmenovaná. Je v ní soubor moderních i omšelejších budov. Sídlí tam kupříkladu farmaceutická společnost. Vyrábí mimo jiné léky na žaludeční potíže a pálení žáhy. Své pilulky vyvážejí z Telčské ulice v Praze nejvíce do Ruska.

A dominantou sousední Želetavské ulice je obří skleněná budova UniCredit Bank. Pro náhodného příchozího, který tuto část Prahy nezná, je asi příjemnější vedlejší Jemnická ulice s cukrárnou.

V Praze-Michli mají i Pelhřimovskou, Humpoleckou, Pacovskou a Počáteckou ulici.

Řevnivost dvou měst vedla až k přejmenování ulice

V Brně mají hodně dlouhou a rušnou Jihlavskou ulici. Je lemovaná vazební věznicí, nemocnicí, krematoriem a hřbitovem. Brněnské krematorium je z architektonického pohledu oceňovaná stavba evropského významu.

Ne Jihlavskou, ale Telčskou ulici měli kdysi v jihočeských Dačicích. Jenže zatímco v Telči tu Dačickou dodnes mají, tak v Dačicích Telčskou po válce přejmenovali na třídu 9. května. Za vším byla rivalita obou měst sahající až do devatenáctého století.

Spory se vedly kdysi hlavně kvůli stavbě nemocnice, která nakonec vyrostla v Dačicích. Dalším důvodem pro hádky se stalo sídlo okresního úřadu. Většinou býval v Dačicích, ale za druhé světové války se dočasně usídlil v Telči.

Po roce 1989 chtěl jeden z politiků na dačické radnici Telčskou ulici do města vrátit, svůj návrh ale neprosadil. Naopak ulici génia Járy Cimrmana už v Dačicích mají.

Telčská nebo Telečská? Používá se i druhá verze, je ale špatně

„Já jsem dělal sedm let městského strážníka v Dačicích a vím, že tady žádná Telčská ulice není. Neslyšel jsem o tom, že by se tady teď mluvilo o přejmenování některé jiné. Nejsem proti tomu, aby se Telčská do Dačic vrátila. Bylo by na zvážení, jestli někde ve středu města, nebo na novém sídlišti. Teď tady budeme prodávat parcely za školou směrem na Jemnici, kde nějaké nové ulice vzniknou. O tom, jak se budou jmenovat, se asi ještě nepřemýšlelo,“ popsal místostarosta Dačic Miloš Novák, který nastoupil do vedení radnice po nedávných volbách.

Telečská ulice je i v Jihlavě. Podle nových pravidel pravopisu už by se ale měla jmenovat Telčská.

„Čeština se vyvíjí. Učitelé to vysvětlují tak, že máme Telč, a ne Teleč,“ popsal Oldřich Zadražil z Telčských listů. Místní obyvatelé už používají nový tvar i v běžném hovoru. Stále se ale někdy stává, že třeba i v dokumentech radnice se objeví zastaralá verze Telečský.

A ještě jedna zajímavost. Nedaleko Chomutova leží Telčské údolí, jímž protéká Telčský potok. Je tam i malá osada Telč. „Jsou to naši jmenovci. Souvislost s naší Telčí tam historicky není. Ale je tam prý hezky,“ dodal Oldřich Zadražil.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz