Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tatarov, Třeb, Okr, Náml... Lidoví tvůrci změnili jména mnohých obcí

  11:13aktualizováno  11:13
Bolka, Češák, Trauč. Čili Mladá Boleslav, Český Brod a Trutnov. Podobné a často dávno zlidovělé novotvary lze najít i na Vysočině a v jejím okolí. Těžko už dnes dopátrat, jak názvy jako Melbern, Mexiko, Čamrdy či Fašistov vznikly. U jiných je to naopak jisté. Stačí si vyhledat, jak se jmenuje starosta.

Móda zkracování nevládla jen vlasům z Hrabalových Postřižin z časů končící monarchie. Tak, jako na této fotomontáži, by mohl vypadat nápis na třebíčské zastávce, kdyby se zdejší přezdívka města Třeb ujala i oficiálně. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Byli jste na fotbale? Hráli Kozáci s Candrkáři! Takové větě přespolní nebude rozumět. Místní ale pochopí: v zápase se utkaly Moravské Budějovice s Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Tyto názvy vznikly před desetiletími díky lidové tvořivosti. Dnes už jde stěží dopátrat, co k nim bylo inspirací. Dokonce jaroměřický tým futsalistů si dal hrdý název Candrkáři, stejně tak se jmenuje i místní country kapela.

„Název Kozáci mohl vzniknout z toho, že se u nás v Moravských Budějovicích kdysi hodně chovaly kozy, ale jsou to domněnky. Podobně se říkalo nedalekým Čechočovicím Čína a Zvěrkovicím Rusko. O každém z těch názvů můžeme jen spekulovat, jak vznikl,“ řekl moravskobudějovický badatel František Vlk.

Bizarní přízvisko je známé v Náměšti nad Oslavou, kterou někteří nazývají Měrkov nad Outulnou. Vladimír Měrka je dlouholetý starosta a Svatoslav Outulný zase řídí zdejší stavební firmu.

„Nikdo mi tu přezdívku města do očí nikdy neřekl, ale zaregistroval jsem ji. Už je tu dost dlouho. Pan Outulný je významný náměšťský podnikatel, stavěl například zimní stadion. Ale spoustu jiných akcí tady dělaly jiné firmy. Přesto si nějakou zkratkou někteří myslí, že tu někdo má výhradní právo dodávat stavby, což není pravda, o tom vždy rozhodují orgány města,“ řekl Měrka.

Sám Svatoslav Outulný prý o přezdívce města slyšel od Měrky. „Není to ani tak přezdívka, spíš atak na starostu, někteří mu takto škodí,“ míní Outulný.

Porodila v Dolních Vilémovicích tatarská princezna?

Přezdívky měst a obcí jsou fenoménem, který lze rozdělit do dvou skupin. Jeden druh přezdívek udělují obcím lidé odjinud - běžně se například častují hanlivými přezdívkami obyvatelé rivalských obcí, jako je to například v případě zmíněných Jaroměřic a Budějovic - obě jsou přibližně stejně velké a leží jen šest kilometrů od sebe.

Přezdívky některých obcí

Přezdívky od svých:
Bítovčice - Bítánky; Čikov - Čikágo; Dalešice - Dallas; Dolní Cerekev - DC (čti dýsý), Dolcer; Hartvíkovice - Hartvál; Humpolec - Humpík, Humpl; Ivančice - Vangl; Jaroměřice nad Rokytnou - Jaromky, Jaro; Jemnice - Jemča; Jersín - Jericho; Jihlava - Jih, Iglsdorf; Kramolín - Kramec; Kuroslepy - Kurky; Malý Beranov - Melbern; Meziříčko - Mexiko; Mor. Budějovice - Morbudky, Embéčko; Mrákotín - Mrkoc; Náměšť nad Oslavou - Náml, Nám; Okříšky - Okr; Puklice - Prasklice, Dekldorf; Stonařov - Stoncl; Stropešín - Stropál; Třebíč - Třeb, Třebíčkov; Velké Meziříčí – Velmez, Mez, Medřič; Vícenice - Vicky 

Přezdívky „odjinud“:
Březník - Bosna, Drahotín; Čučice - Rio de Čúčo; Havlíčkův Brod - Chytráčkov; Jihlava - Džihlava, Ježkov; Náměšť nad Oslavou - Lont; Nová Říše - Rajch; Předín - Čamrdy; Rapotice - Rapl; Římov - Fašistov; Řečice u Nového Města na Moravě - Mexiko; Stonařov - Pajerákov; Únanov - Masturbov; Velká Bíteš - Betlém, Beteš

Druhou skupinou jsou přezdívky, které obcím udělují jejich vlastní obyvatelé - tyto přezdívky bývají neutrální, nebo jsou dokonce citově zabarvené. Často se jedná o originální zkratky původních názvů. Z Vysočiny můžeme zmínit zkráceniny Třeb - Třebíč, Jih - Jihlava, Pejr - Pelhřimov, Hábé, Holbrod nebo Habeš - Havlíčkův Brod.

Samozřejmě vznikají i přezdívky vulgární, urážlivé, vedle roztomilých přezdívek, jejichž původ může tkvít i v hluboké minulosti. A tak se Otradicím a někdy i Náměšti nad Oslavou říká Čunkrava nebo Čumkrava, Kožichovicím říkají sousedé Pečínkov a Dolním Vilémovicím Tatarov.

„Jedná se možná o nejstarší přezdívku obce z Třebíčska, používanou od 19. století i s krásnou místní pověstí o tatarské princezně, která prý v obci porodila. Osobně si myslím, že z jistého místního barokního kamenného znaku lidové podání udělalo tatarskou hlavu,“ říká badatel Zdeněk Prukner.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Hokejisté Jihlavy přejeli Budějovice, Kladno padlo v nájezdech

Momentka z utkání Jihlava - České Budějovice.

První hokejová liga pokračovala druhým kolem, ve šlágru přehrála Jihlava tým Českých Budějovic s přehledem 7:0....

Další z rubriky

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Sochaři ve Žďáře tvoří oční bulvy a vzdávají hold starým mistrům

Sochařské sympozium ve Žďáře nad Sázavou.

U Bránského rybníka ve Žďáře nad Sázavou je opět slyšet zvuk kladívek, paliček, dlátek, brusek a dalších nástrojů....

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz