Kvůli incidentu museli v akvaparku kompletně vyměnit vodu v bazénu. Ilustrační foto.

Kvůli incidentu museli v akvaparku kompletně vyměnit vodu v bazénu. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chlapec kvůli sázce vykonal potřebu do bazénu, dostal pokutu 14,5 tisíce

  • 164
Žďárské relaxační centrum funguje dva roky a za tu dobu už rozdalo několik netradičních pokut za zašpinění vody. Vůbec nejvíc, a to čtrnáct a půl tisíce korun, platila matka hocha, který naschvál vykonal potřebu do bazénu.

Nechutnou sázku se svými kamarády uzavřel čtrnáctiletý hoch. Také se mu dost prodražila. Vždyť žďárské relaxační centrum kvůli němu muselo vypustit vodu, vyčistit a znovu napustit bazén. Puberťák naschvál vykonal velkou potřebu přímo ve vodě.

„Z hecu se před kamarády vykálel do bazénu,“ nevěřícně popisuje Vladimír Kovařík, ředitel organizace Sportis, která bazén provozuje.

Toho, co hoch provedl, si ihned  všimli v bazénu plavčíci. Hned jej také chytili, spolu s ostatními kamarády, když se parta z bazénu snažila utéct. A následně i zavolali policii.

Relaxační centrum muselo vylít vodu z bazénu. Opětovné napuštění přišlo provozovatele na zhruba 20 tisíc korun.

Pokutu snížila rada města

"Je s tím spousta práce. Několik hodin se bazén vypouští a poté napouští. Musíte zaplatit zaměstnance, kteří sem jdou v noci, aby se to rychleji zvládlo," dodal Kovařík.

Puberťáka, či spíše jeho rodiče, relaxační centrum potrestalo pokutou. „Udělili jsme mu pokutu 14 a půl tisíce korun,“ řekl šéf Sportisu.

Původně měla být ale mnohem vyšší. Akvacentrum chtělo po mladíkovi zaplatit veškeré náklady na vyčištění vody v bazénu. Do hry se ale vložila rada města. Žďár totiž celý komplex vlastní.

„Tu obrovskou částku jsme zmírnili. Nicméně je šílená nezodpovědnost udělat něco, kvůli čemu se musí vypouštět voda z bazénu. A je to i velmi nákladné,“ prozradila žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

„Matka chlapce s tím byla srozuměná a částku do týdne zaplatila,“ doplnil Vladimír Kovařík.

Když někdo znečistí vodu v bazénu, na bedrech nese veškeré náklady spojené s vyčištěním vody. Tak to říká provozní řád žďárského relaxačního centra. A ve Ždáře se tento postup snaží dodržovat. Třeba vyčištění malého bazénku pro děti se 154 kubíky vody stojí dvacet tisíc korun. Vyčištění velkého bazénu vyjde přibližně k 60 tisícům korun. Pokuty, i s poslední obří, udělili na žďárském bazénu zatím tři.

„Když se to stane nedopatřením u prcka do tří let, řešíme to jinak,“ vysvětluje Kovařík. „Ve zbylých dvou případech šlo o znečištění malého bazénku. Tam byla pokuta kolem čtrnácti patnácti set korun,“ podotkl šéf Sportisu.

Jiné bazény návštěvníky nestraší

Že by mohli dostat v bazénu pokutu, se lidem příliš nelíbí. V případě Žďáru se jim zdají i nepřiměřeně vysoké. „Nechceme pokutami dělat lidem zle, ale když způsobíte škodu, tak to musíte zaplatit,“ podotýká Kovařík.

„Pokud si z toho puberťáci dělají srandu, tak ať se rodiče nediví, že jim přijde faktura na několik tisíc. Kdyby se to tolerovalo, tak bychom podobné věci řešili pořád,“ uvádí Zvěřinová.

Ne všude přitom pokutují špinění vody. „Nic podobného tu nemáme. Ještě jsme se tu nesetkali, že by někdo zvracel do vody či něco podobného,“ říká ředitel třebíčského akvaparku Laguna Jiří Novák.

„Předpokládám, že bychom na podobnou situaci jako ve Žďáře adekvátně reagovali. Ale přímo zakotvené sankce v řádu nemáme,“ doplnil šéf Laguny Jiří Novák.

„Vyčistit znečištěnou vodu, aby splňovala veškeré normy, znamená vysoké náklady všude,“ říká Novák. „Sankce jsou dobré na to, aby si lidé uvědomili, že provoz není levný,“ dodává.

Ani v Jihlavě pokuty za zašpinění vody neudělují. „Žádný zákon ani předpis nepřikazuje, že by byla povinnost vymáhat pokutu. Ale každé zařízení si to může zakomponovat do svého návštěvního řádu. My to v něm zakotvené nemáme. V minulosti jsme tyhle věci řešili standardním postupem,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí společnosti Služby města Jihlavy (SMJ), které provozují Vodní ráj a bazén v ulici Evžena Rošického, Martin Málek.

„Pokutujeme třeba za ztrátu klíče od skřínek. Ale za to, když se dítě například poblinká, nikoho netrestáme,“ dodal.

Jak ale dodal, v Jihlavě dosud nikdo velký bazén neznečistil. „Děti chodí do malých dětských bazénků a do tří let musí mít plavky s pevnou gumičkou a plínkou do vody,“ přiblížil Málek.

Provozovatelé bazénů se shodli, že problémy s hygienou mají i někteří dospělí, kteří se nesprchují před koupáním, což vodu také částečně znečistí.