Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lovci duchů mají jasno: v Reindlerově dvoře se děje cosi podivného

  9:21aktualizováno  9:21
Plechová skříň, která zničehonic rumpluje jako o závod. Věci, jež létají vzduchem či mění svoje místa. I tomu věnuje pozornost Vyšetřovací tým paranormálních jevů. Uvěříte? Je to jen na vás.

I kdyby v Reindlerově dvoře nestrašilo, nikdo ze zdejších by se nedivil opaku. To místo už má takovou aureolu. Komunikace s bytostmi z paralelních světů ale ve všech dobách patřila mezi obskurní obory.

I tady nepochybně platí: kdo nezažil, neuvěří. Členové jihlavského Vyšetřovacího týmu paranormálních jevů (VTPJ) nepochybují. Existenci „entit“ či nepokojných duchů poltergeistů, jak se jim říkává, pokládají za přirozenou součást lidské existence.

Fotogalerie

Jsou přesvědčeni, že s pomocí svých speciálních přístrojů jsou schopni zachytit zvuky a hlasy ze světa záhrobí. Jejich vyhledávání se stalo společným koníčkem spoluzakladatele VTPJ Miroslava Přibyla a jeho nyní už partnerky Evy Rudošové.

Přibylovi se prý svět bytostí z jiného světa otevřel po smrti jeho otce před patnácti lety. „Chodil jsem k jeho hrobu a­ jednou se mi tam otec zjevil. Trvalo to dvě minuty, ale já to prožíval jako půlhodinu. Otec mluvil o své smrti, že odešel v klidu, že je mu dobře. Do té doby jsem byl k těmhle věcem skeptický, ale ten zážitek mě změnil,“ vzpomíná Přibyl.

S Evou Rudošovou se Přibyl seznámil díky jejím prožitkům z usedlosti Reindlerův dvůr na okraji Jihlavy, kde má Rudošová ustájené koně.

Zvláštní jevy začaly před dvěma roky. Když Rudošová ve stáji zavěšovala uzdy, začala lomcovat vedle stojící plechová skříň. Skeptik se samozřejmě okamžitě zeptá: nešramotila tam kočka? To Rudošová s jistotou vyvrací. „Samozřejmě jsem se dívala, kočka ani myš tam nebyla. Bylo to rumplování, jako by do té skříně někdo mlátil,“ líčí Rudošová. Brzy se příhoda opakovala.

Rudošová si na místo zavolala Miroslavova bratra Milana, o kterém věděla, že se o podobné podivné jevy zajímá. Za jeho přítomnosti se prý pak odehrálo totéž. Zrezivělá plechová šatní skříň u ­koňských boxů opět začala lomcovat.

Bratři Přibylovi se shodli, že věc je zajímavá. Krátce poté se do zchátralých stájí Reindlerov vypravili na „misi“, jak říkají – se svou speciální technikou a celým týmem VTPJ.

Poník brzy zemřel

„Když jsme na místě dělali šetření, vyzývali jsme entity, ať nám dají znamení, že tady jsou. Nato do uličky ve stáji spadlo šestikilové westernové sedlo. Nebo jsme řekli, že půjdeme dozadu ke koni Haga, což je kůň z Plander, kterého jsem kupovala ještě předtím, než jeho majitel zemřel. Najednou se ozval zvuk, jako by někdo do té skříně kopl. Tak jsme pochopili, že k tomu koni nemáme jít,“ vypráví Eva Rudošová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Ve stájích má koně pět let. Zažila prý tady řadu podivných věcí. „Samy od sebe padají věci, posouvají se kotouče. I ­když tam nejsou koně, slyším ve stáji dupot kopyt, dvířka od boxu se samy zavírají. Na Miroslava letěl těžký pytel s ­odpadky, jindy samo spadlo prkno, na jiného chovatele přiletěla cihla, jako by ji po něm někdo hodil, a rozbila mu ret a ­zub,“ vypočítává Rudošová.

Nic doopravdy zlého se prý ve stáji ale až donedávna nestalo – až jednou při poslechu nahrávek zvuků ze stáje uslyšeli členové VTPJ ze záznamu po své prosbě o znamení, jak podivný hlas z nahrávky odpovídá: „Sonička...“

Sonička bylo jméno poníka. „Dva dny poté zemřela,“ říká Rudošová. „Od té doby máme respekt a další šetření nechceme ve stáji dělat, dokud tady budeme mít koně,“ řekl Miroslav Přibyl.

Jak zmíněné vyšetřování vypadá? Členové VTPJ používají několik přístrojů, které zaznamenávají zvuky lidskému uchu jinak neslyšitelné. Tím hlavním je komunikátor neboli „ghostbox“. Podlouhlá krabička velikosti mobilu s­ řadou stříbrných tlačítek. Jeho typové označení je Spirit Box PSB-7.

Lidé cítí závany chladu

Přístroj zachycuje zvuky – takzvané EVP – ze širokého spektra elektromagnetických frekvencí. Podle teorie lovců duchů se „entity“ pokouší komunikovat s naším světem tím, že se na tyto frekvence podobné rádiovému šumu navazují. „Ze záznamu pak slyšíme slova i ­celé věty, které se pak snažíme rozluštit,“ vysvětluje Přibyl.

Dalším přístrojem je K-2 na měření elektromagnetického pole či laserový aparát, který vysílá do prostoru svítící body. „Na kameře uvidíte, pokud polem bodů prošlo něco černého, vypadá to například jako mlhovina,“ líčí Přibyl. Členové týmu používají i rušič elektromagnetického pole či laserový teploměr na proměření míst a věcí, které by mohly vykazovat psychofyzickou aktivitu.

Jak si podle svých poznatků vysvětlují členové VTPJ podivné jevy v Reindlerově dvoře? „Začalo to, když jsem si sem dala koně z Plander, kterému zemřel majitel. Věřím tomu, že na nahrávkách mluví právě ten majitel, který sem chodí za svým koněm,“ míní Rudošová.

Tým VTPJ zatím prováděl šetření na patnácti místech v republice – například na pacovském lesním hřbitově německých vojáků a zajatců, na hradu Houska či bývalém hřbitově psychiatrické léčebny v Bohnicích. „Nezabýváme se čištěním těchto míst od duchů, jen dokumentujeme, jestli tam je něco neobvyklého. Když na místě žádný kontakt nezjistíme, neskrýváme to,“ říká Přibyl.

Na místech paranormálních energií se prý běžně vybíjejí baterie, lidé cítí závany chladu. To poslední může potvrdit i jinak skeptický autor článku, kterého po odchodu ze stájí Reindlerova dvora roztřásla intenzivní zimnice, i když byl venku jasný slunečný den.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Grafton Recruitment Praha
MISTR ve strojírenství

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz