Představitelé Jihlavy se už roky nemohou domluvit se zástupci okolních měst a...

Představitelé Jihlavy se už roky nemohou domluvit se zástupci okolních měst a obcí. Týká se to předávky vodovodů a kanalizací do vlastnictví Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Seberme majetek silou, volá podnikatel. Radnice vojenské manýry odmítá

  • 1
Když to nejde po dobrém, tak to zkusme silou. S takovým nápadem přišel v řešení už téměř tři roky trvajícího sporu o rozsáhlý majetek mezi Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko podnikatel a člen Fóra Jihlava Miroslav Tomanec. Ve vedení města však takové řešení nenašlo oporu.

Silná slova, nervozita, soudní spory. Do takové fáze se dostal spor o jihlavské vodovody a kanalizace. Trvá od přelomu let 2012 a 2013 a jde o majetek za víc než miliardu korun.

Změnu strategie doporučil městu Miroslav Tomanec z hnutí Fórum Jihlava, jež je součástí vládnoucí koalice. Město by podle něj mělo urychleně dokončit právní analýzu „násilného“ převzetí vodohospodářského majetku, který stále drží Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

„Od začátku jednání nenastal vůbec žádný posun a sebemenší naděje na změnu k lepšímu. Tak se prostě musí hledat jiné cesty a způsoby, od toho tam jsme,“ uvedl Tomanec, který je zároveň členem představenstva zatím majetkově neplnohodnotné a ztrátové městské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK).

Ani rozkazy, ani změny

Zástupci jiných politických stran v jihlavské koalici pro silové řešení nejsou. „Pan Tomanec je nepochybně úspěšný podnikatel a vzdělaný člověk, nicméně u něj stále cítím bývalou práci vojáka z povolání. Ve veřejné správě to ale nefunguje systémem Rozkaz! Provedu!“ upozornil první náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Tomanec na to reagoval, že u armády není už 26 let. A upozornil také na rozpolcenost většiny kolegů politiků v radniční koalici. Na mysli má ty, kteří jsou ve vedení radnice delší dobu. „U všeho byli podstatně dříve, změny nepotřebují, protože si myslí, že všechno je v pořádku. A teď najednou přijde někdo, jejich partner v koalici, a chce opak. Chce to čas a pochopení, nejde to opravdu hned,“ uvedl Tomanec.

Jihlava se nyní snaží urovnat spor s vodaři za pomoci prostředníka - mediátora. „Jedno jednání proběhlo, dává nám to určitou naději. Je tady vůle komunikovat,“ pravil další z náměstků primátora, Jaroslav Vymazal (ODS).

„V současné době je vedena celá řada soudních a správních řízení. Město je zákonem vázáno spravovat svůj majetek s péčí řádného hospodáře, a proto Jihlavě zákon nedává žádný prostor pro jakékoliv majetkové ústupky vůči SVAK, které by zájmy města a jeho občanů jakkoliv poškodily,“ upozornil právník Radek Ondruš, který v této kauze Jihlavu zastupuje.

„V důsledku neochoty SVAK vydat městu vodárenskou infrastrukturu na území Jihlavy přichází město minimálně o 150 tisíc korun denně na dlužném nájemném za její využívání,“ připomněl Ondruš.

Tajemník SVAK Miloslav Šmíd přitom hovoří o jiném řešení sporu. „Obě strany se ve věci vzájemného vypořádání chtějí dohodnout smírnou cestou a hledá se způsob, jak by bylo možné k dohodě dospět,“ prohlásil.

Boj o „zlaté vejce“

SVAK Jihlavsko městu zatím vydal část majetku za zhruba 426 milionů korun. Podle Jiřího Benáčka, šéfa firmy JVAK, zbývá vydat privatizovaný majetek v hodnotě okolo 800 milionů. A pak ještě dojde na finanční nároky města vůči SVAK.

„Jihlava je pro Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko zlaté vejce. Nechce o ni přijít, proto spor trvá tak dlouho. Intenzivní práce na jeho řešení zahájeny byly. Ale že by to mohlo být rychlejší, je jasné,“ reagoval zástupce opozičního hnutí ANO Radek Popelka.

A na radnici se diskutuje také o mnohem nižších výdajích. Tomanec upozornil například na výdaj 95 tisíc korun na přípravu a posouzení nové smlouvy mezi firmou JVAK a městem. Považuje ho za plýtvání, protože se vše mohlo řešit dohodou obou institucí a s pomocí radničního právního odboru.

Podle zástupců vedení města jde ovšem ve smlouvě o specifické odborné záležitosti. „JVAK také není oprávněn jakkoliv úkolovat kancelář tajemníka, jejíž součástí je právní oddělení,“ podotkl Benáček.

Podle Vymazala úředníci magistrátu smlouvu navrženou JVAK nastudovali a zjistili, že většinově je dobrá. „Ale je v ní několik bodů, které je potřeba upravit a změnit. A tento názor si odbor správy realit chtěl potvrdit, proto jsme požádali o oponentní posudek VAK Havlíčkův Brod, společnost s vynikajícími výsledky v oblasti hospodaření s vodou,“ uvedl.