Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Třebíči se na radnici přou. Podporovat naše, či africké zboží?

  6:03aktualizováno  6:03
Třebíč se připojuje k evropské kampani. Usiluje o to, stát se oficiálním fairtradovým městem. "Raději podpořme místní producenty," vyzývají kritici záměru.

Koupíte-li jakýkoliv fairtradový produkt, můžete si být jisti, že při jeho výrobě nebyla zneužívána dětská práce. | foto: MF DNES

Nakupovat férově výrobky třetího světa za skutečné výrobní ceny. To je hlavní myšlenka spravedlivého obchodu neboli fair trade. Dává příležitost pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.

K evropské kampani se připojuje taky Třebíč. Nápad má však kromě zastánců i kritiky. Těm se nezdá byrokracie a reklama spojená s fair trade. Byli by spíš pro větší podporu místních producentů.

Třebíč může být první fair trade město na Vysočině

Na patnácti místech ve městě lze koupit kávu, čaj, cukr, kakao, čokoládu i bavlněné výrobky, případně banány s touto značkou.

"Třebíč usiluje o získání statutu takzvaného fairtradového města, které zohledňuje společenskou odpovědnost a nabízí svým občanům lepší přístup k podpoře spravedlivého obchodu. Pokud se tak stane, bude Třebíč prvním takovým městem na Vysočině a šestým v České republice. Zároveň se zařadí po bok tisícovky podobných měst z celého světa," uvedla třebíčská radní Marie Černá (Třebíč - Můj domov), která má projekt ve městě na starosti.

Na poslední schůzi zastupitelů minulý týden ovšem sklidila i kritiku. Zastupitelky Irena Hejzlarová (TOP 09) a Julie Dolejší (KSČM) na jednu stranu pozitivně hodnotily bohulibý záměr kampaně za fair trade cílené na výrobce i kupující. Na druhou stranu ale upozornily, že je s projektem podle jejich názoru spojeno příliš mnoho byrokracie. A že by nebylo od věci zůstat spíš doma a více zohledňovat místní výrobce a obchodníky.

"Strašně ráda tu myšlenku podpořím, pokud na to nebude tak navalena komerce, zbytečné neekologické odpady a zbytečné přirážky. Když o tom diskutujeme na schůzích Zdravého města, vždycky mluvím i o způsobu jiného balení, jiného prodeje," zmínila na zastupitelstvu Hejzlarová.

K tomu Černá sdělila, že ona sama propaguje místní a regionální výrobky. "Teprve u potravin, které nejsme schopni v našem prostředí vypěstovat, je vhodné zvažovat nákup produktů fair trade," řekla.

Myšlenka fair trade se v Třebíči začleňuje do projektu Zdravé město, které pravidelně pořádá fairtradové snídaně a propaguje tyto výrobky a výrobce. Ve městě se uskutečnilo několik besed a je v něm i první fairtradová škola na Vysočině - Hotelová škola Třebíč. Její studenti se podílejí na řadě dílčích projektů na podporu spravedlivého obchodu.

Třebíč je také účastníkem evropského projektu usilujícího o to, aby města postupně zařazovala do výběrových řízení i sociální kritéria, která by spravedlivý obchod zohledňovala.

"V příštím roce bychom mohli tato kritéria uplatnit například při tendru na dodavatele reklamních bavlněných triček pro radnici," řekla Černá.

Vedle Třebíče se evropského projektu účastní německé město Dortmund, rakouské město Wels a nevládní organizace NaZemi z Česka, Christliche Iniciative Romero z Německa a Südwind z Rakouska.

Černá už byla načerpat zkušenosti v Dortmundu. Na otázku, kdo cestu platil, odpověděla, že 15 procent nákladů uhradila radnice, zbytek Evropská komise.

První fairtradové výrobky se do Česka dostaly v roce 1994 díky humanitárním organizacím. Nejvíc šla na odbyt káva, tvořila 63 procent fairtradového trhu. Na čokoládu, kakao a cukrovinky připadlo 13 procent.

V roce 2008 fairtradové výrobky začaly prodávat obchodní řetězce. Například v roce 2009 lidé v Česku utratili za férové výrobky 50 milionů korun.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Střecha odlétla jako skořápka, vzpomíná na bombu veterán z Afghánistánu

Ivan Vorel pracuje jako technik na náměšťském letišti. Jeho kolegové považují...

Čeští vojáci se zúčastní pochodu válečných veteránů Remembrance Sunday v Londýně. Jedním z nich bude Ivan Vorel z...

Jihlavané si připomněli historické trolejbusy, viděli i ty nejnovější

Při příležitosti oslav 70 let jihlavského dopravního podniku vyjely do ulic...

Setkání s minulostí i pohled do budoucnosti. Při oslavách 70 let trolejbusové dopravy v Jihlavě si lidé mohli...

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz