Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek i „ten druhý“ zůstávají. Pokus o jejich svržení ANO nevyšel

  13:41aktualizováno  13:41
Jaroslav Vymazal bude i nadále náměstkem jihlavského primátora. Návrh na jeho odvolání od opozičních zastupitelů z ANO neprošel. S ním ve funkci zůstává i radní David Beke, kterého chtělo ANO odvolat jen kvůli zachování lichého počtu radních. Hnutí přesto nevzdává své úsilí o změnu koalice.

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k úsměvům, návrh opozičního hnutí ANO na jejich odvolání neprošel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V předsálí jednacího sálu jihlavských zastupitelů byla v pondělí odpoledne nachystána malá hlasovací urna s visacím zámkem. Pro všechny případy.

Nakonec ji však jihlavští zastupitelé nepotřebovali. O setrvání náměstka primátora Jaroslava Vymazala (ODS) ve funkci rozhodli ve veřejném hlasování. A to i přesto, že opoziční hnutí ANO požadovalo tajné rozhodování.

Spolu s Vymazalem měl městskou radu opustit i jeho spolustraník David Beke. Ten při své „nominaci“ doplatil pouze na to, že opozice chtěla, aby počet členů městské rady zůstal lichý, a mohla tak nepřetržitě fungovat.

„Zvolili jsme dva lidi na odvolání, aby rada byla plně funkční a mohla dál pracovat. Říkáme na rovinu, že pan David Beke je ten druhý do počtu. Jinak nemáme vůbec žádný problém, aby dále setrval v radě,“ přiznal Radek Popelka (ANO).

Doprava? O té se v pondělí vůbec nemluvilo

Že bude ANO chtít právě Vymazalův pád, naznačilo před více než týdnem. Zastupitelský klub tohoto hnutí vydal veřejné prohlášení, v němž tvrdil, že mu vadí, že Jihlavě chybí jasná vize v oblasti dopravy - tedy v resortu, který spravuje právě Vymazal.

Jihlavští zastupitelé za hnutí ANO.

Jihlavští zastupitelé za hnutí ANO.

Ovšem na samotném pondělním jednání žádná výtka k této oblasti nezazněla. Opozice se zaměřila zejména na věci ještě z předchozích volebních období, kdy byl Vymazal primátorem. „K nominaci pana Vymazala jsme přistoupili kvůli jeho dlouholeté práci,“ řekl Popelka.

V samotném návrhu na odvolání pak ANO náměstkovi vytklo způsob jednání při odchodu města ze Svazu vodovodů a kanalizací, přístup k referendu o spalovně odpadů nebo nákup nového služebního auta. Bývalému primátorovi vyčetlo také, že na přelomu let 2008 a 2009 podepsal za město akcionářskou smlouvu s FC Vysočina, aniž by k tomu měl souhlas od zastupitelů.

„Dle stanoviska ministerstva vnitra neměl primátor právo tuto smlouvu podepsat. Proto ministerstvo doporučilo, aby byla vyvozena osobní odpovědnost. A když to nejde samospádem, musíme tomu pomoct,“ přednesla hlavní důvod k odvolání Jana Mayerová (ANO).

O „muži do počtu“ se nakonec ani nehlasovalo

Nakonec pro Vymazalův odchod zvedlo ruku pouze 14 zastupitelů, přičemž nutných k prosazení návrhu bylo 19 hlasů. Nedůvěru náměstkovi vyjádřili pouze členové opozičních stran ANO (8 hlasů) a KSČM (6 hlasů).

Téměř celá koalice (ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Forum Jihlava) pak hlasovala proti návrhu. Samotný Vymazal se hlasování zdržel.

O Bekeho setrvání ve funkci se po té už ani nehlasovalo, neboť po tomto neúspěchu hnutí ANO svůj návrh stáhlo.

„Pro Jihlavu je velmi dobrá zpráva, že jako koalice držíme pohromadě,“ pronesl po hlasování Milan Kolář, náměstek primátora za Forum Jihlava. Také o jeho budoucnosti se před jednáním spekulovalo. Opozice totiž tvrdila, že kromě dopravy chybí Jihlavě vize i ve školství, které spravuje právě Kolář.

„Očekával jsem, že dnes bude navrženo moje odvolání. Já mám ale práci rozplánovanou až do února, proto jsem rád, že jsem dostal čas do dalšího zastupitelstva,“ neodpustil si na závěr rýpnutí Kolář.

ANO zbraně nesloží, o změny v radě města bude usilovat dál

Kolik času nakonec dostane, se nyní ještě neví. Jana Mayerová po nezdaru nesložila zbraně a naznačila, že ANO bude o změny v radě či o její případnou kompletní rekonstrukci usilovat i nadále.

„Výsledky dnešního hlasování jsou zcela logické, koaliční zastupitelé jsou vázáni smlouvou, ale žádná smlouva není na věky. Současná koalice netáhne za jeden provaz. Jihlava potřebuje změnu. Nabízíme tímto diskusi nad rekonstrukcí koalice všem demokraticky smýšlejícím kolegům i stranám,“ přednesla na závěr pondělního jednání.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz