Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek hejtmana tají, komu dluží sedm milionů, nezveřejnil ani úrok

  11:37aktualizováno  11:37
Zatím neznámý věřitel, který půjčil náměstkovi vysočinského hejtmana z ČSSD sedm milionů na zaplacení hypotéky, počítá se zveřejněním svého jména. To ale Libor Joukl stále odmítá udělat. Přitom podle Transparency International to měl už v červnu zapsat do svého majetkového přiznání.

Hypotéku za vysočinského náměstka Libora Joukla zaplatil utajovaný dobrodinec. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sedmimilionovou novinku v rodinných financích náměstka hejtmana Libora Joukla zaznamenal i jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. Ten se zabývá kauzou údajně předraženého nákupu sypačů, v níž figuruje právě politik Joukl a šéf krajských silničářů Jan Míka.

„Jde nepochybně o velmi zajímavou informaci,“ uvedl Špelda k půjčce od neznámého věřitele.

A nechtěl přiblížit, jestli je pro něj tato novinka nějak zajímavá v souvislosti s celým případem sypačů. „Bohužel, nemohu komentovat, co budeme prověřovat, nebo co bylo prověřováno. Komentovat lze pouze probíhající trestní stíhání obviněného,“ sdělil Kamil Špelda.

Je půjčka výhodná? Neřeknu

Jouklův tajný věřitel je prý srozuměn s tím, že náměstek hejtmana bude někdy muset zveřejnit jeho jméno. „Řekl mi, že je na to připraven, protože ty peníze nabyl legálně,“ uvedl Joukl. Sám náměstek hejtmana prý však teď nevidí důvod, proč by měl jeho jméno říct.

Jaký je asi druh podnikání člověka, jenž je ochotný poskytnout miliony vlivnému politikovi? To si nechává náměstek pro sebe. A nabízí pouze svoje vysvětlení v hádankách. Podle Joukla je půjčka úročená. Nechce ale ani zveřejnit, jak přesně.

„Myslíte, že vám řeknu procento úroku? To jste se zbláznil?“ reagoval. Zůstává tedy dalším otazníkem, jak moc je pro něj finanční výpomoc výhodná, či nevýhodná.

„Já to beru jako soukromou věc. Poskytl jsem dostatek informací a víc už není potřeba. Mám legální půjčku, kterou jsem legálně zapsal. Teď bych mohl mít volné peníze, abych dokázal financovat to, do čeho mě de facto uvrtal stát,“ sdělil.

Joukl má na mysli, že vydává statisíce korun za právníky a posudky v kauze sypačů. A když k tomu ještě splácel každý měsíc vysokou hypotéku, přestával mu stačit plat náměstka, 73 tisíc měsíčně. K tomu si loni vydělal 185 tisíc ve vedlejších funkcích.

Teď už nemusí každý měsíc splácet hypotéku. Půjčku svému dobrodinci prý začne vracet, až bude v lepší peněžní kondici. Sází totiž na to, že se trestního stíhání zbaví a bude žádat od státu zpět svoje výdaje za právníky a posudky.

Dům za 18 milionů

Dům sociálního demokrata stál okolo osmnácti milionů korun. Na novostavbu si vzal devítimilionovou hypotéku u ČSOB. Už před lety uvedl, že nákup pozemku a zahájení stavby financoval jako bývalý podnikatel převážně z vlastních zdrojů. Dokončení uhradil z hypotéky.

Za pozornost stojí, že u hypotéky dříve v majetkovém přiznání uváděl, že ji má od ČSOB. Teď pouze napsal, že má osobní půjčku ve výši 7,2 milionu korun.

Podle nevládní neziskové organizace Transparency International měl Joukl i teď zapsat do majetkového přiznání, kdo za něj v bance vyrovnal hypotéku. Pamatuje na to rovněž zákon o střetu zájmů.

„Veřejní funkcionáři jsou povinni uvádět zdroje příjmu relativně podrobně. Oznámení by tedy mělo obsahovat například jméno či společnost a další identifikační údaje o subjektu, vůči kterému má pan Joukl závazky,“ uvedla Markéta Nováková, právní asistentka Transparency International.

Kvůli Jouklově postupu se teď dá jen těžko ověřit, komu je politik finančně zavázán. Náměstek přitom patří mezi nejvlivnější lidi v čele hejtmanství. Má na starosti majetek kraje a navíc ještě oblast dopravy.

V letošních krajských volbách nekandiduje. Je také neznámou, jak bude ochotný poskytovat informace o vypořádání půjčky, až skončí ve funkci.

Svého věřitele zatím popsal jen zevrubně. „Je to soukromník, můj dlouhodobý známý, který má nějakou tu korunu. Není z Vysočiny. Nepodniká v ničem, co by souviselo s naším krajem. A myslím, že nemá ani jednu zakázku se státem. Není z naší strany - a dokonce si myslím, že je nestraník,“ uvedl už dříve náměstek hejtmana.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz