Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek hejtmana tají, komu dluží sedm milionů, nezveřejnil ani úrok

  11:37aktualizováno  11:37
Zatím neznámý věřitel, který půjčil náměstkovi vysočinského hejtmana z ČSSD sedm milionů na zaplacení hypotéky, počítá se zveřejněním svého jména. To ale Libor Joukl stále odmítá udělat. Přitom podle Transparency International to měl už v červnu zapsat do svého majetkového přiznání.

Hypotéku za vysočinského náměstka Libora Joukla zaplatil utajovaný dobrodinec. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sedmimilionovou novinku v rodinných financích náměstka hejtmana Libora Joukla zaznamenal i jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. Ten se zabývá kauzou údajně předraženého nákupu sypačů, v níž figuruje právě politik Joukl a šéf krajských silničářů Jan Míka.

„Jde nepochybně o velmi zajímavou informaci,“ uvedl Špelda k půjčce od neznámého věřitele.

A nechtěl přiblížit, jestli je pro něj tato novinka nějak zajímavá v souvislosti s celým případem sypačů. „Bohužel, nemohu komentovat, co budeme prověřovat, nebo co bylo prověřováno. Komentovat lze pouze probíhající trestní stíhání obviněného,“ sdělil Kamil Špelda.

Je půjčka výhodná? Neřeknu

Jouklův tajný věřitel je prý srozuměn s tím, že náměstek hejtmana bude někdy muset zveřejnit jeho jméno. „Řekl mi, že je na to připraven, protože ty peníze nabyl legálně,“ uvedl Joukl. Sám náměstek hejtmana prý však teď nevidí důvod, proč by měl jeho jméno říct.

Jaký je asi druh podnikání člověka, jenž je ochotný poskytnout miliony vlivnému politikovi? To si nechává náměstek pro sebe. A nabízí pouze svoje vysvětlení v hádankách. Podle Joukla je půjčka úročená. Nechce ale ani zveřejnit, jak přesně.

„Myslíte, že vám řeknu procento úroku? To jste se zbláznil?“ reagoval. Zůstává tedy dalším otazníkem, jak moc je pro něj finanční výpomoc výhodná, či nevýhodná.

„Já to beru jako soukromou věc. Poskytl jsem dostatek informací a víc už není potřeba. Mám legální půjčku, kterou jsem legálně zapsal. Teď bych mohl mít volné peníze, abych dokázal financovat to, do čeho mě de facto uvrtal stát,“ sdělil.

Joukl má na mysli, že vydává statisíce korun za právníky a posudky v kauze sypačů. A když k tomu ještě splácel každý měsíc vysokou hypotéku, přestával mu stačit plat náměstka, 73 tisíc měsíčně. K tomu si loni vydělal 185 tisíc ve vedlejších funkcích.

Teď už nemusí každý měsíc splácet hypotéku. Půjčku svému dobrodinci prý začne vracet, až bude v lepší peněžní kondici. Sází totiž na to, že se trestního stíhání zbaví a bude žádat od státu zpět svoje výdaje za právníky a posudky.

Dům za 18 milionů

Dům sociálního demokrata stál okolo osmnácti milionů korun. Na novostavbu si vzal devítimilionovou hypotéku u ČSOB. Už před lety uvedl, že nákup pozemku a zahájení stavby financoval jako bývalý podnikatel převážně z vlastních zdrojů. Dokončení uhradil z hypotéky.

Za pozornost stojí, že u hypotéky dříve v majetkovém přiznání uváděl, že ji má od ČSOB. Teď pouze napsal, že má osobní půjčku ve výši 7,2 milionu korun.

Podle nevládní neziskové organizace Transparency International měl Joukl i teď zapsat do majetkového přiznání, kdo za něj v bance vyrovnal hypotéku. Pamatuje na to rovněž zákon o střetu zájmů.

„Veřejní funkcionáři jsou povinni uvádět zdroje příjmu relativně podrobně. Oznámení by tedy mělo obsahovat například jméno či společnost a další identifikační údaje o subjektu, vůči kterému má pan Joukl závazky,“ uvedla Markéta Nováková, právní asistentka Transparency International.

Kvůli Jouklově postupu se teď dá jen těžko ověřit, komu je politik finančně zavázán. Náměstek přitom patří mezi nejvlivnější lidi v čele hejtmanství. Má na starosti majetek kraje a navíc ještě oblast dopravy.

V letošních krajských volbách nekandiduje. Je také neznámou, jak bude ochotný poskytovat informace o vypořádání půjčky, až skončí ve funkci.

Svého věřitele zatím popsal jen zevrubně. „Je to soukromník, můj dlouhodobý známý, který má nějakou tu korunu. Není z Vysočiny. Nepodniká v ničem, co by souviselo s naším krajem. A myslím, že nemá ani jednu zakázku se státem. Není z naší strany - a dokonce si myslím, že je nestraník,“ uvedl už dříve náměstek hejtmana.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz