Loni v září se konal na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou Amplestrike...

Loni v září se konal na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou Amplestrike 2015. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Základna v Náměšti slaví kulaté jubileum. Proletí airbus i gripeny

  • 2
Vojenský útvar u Náměště nad Oslavou letos oslaví 60 let svojí existence. Při té příležitosti otevře na podzim své brány tamní letiště. Očekává se příjezd tisíců návštěvníků ze všech koutů České republiky.

Důstojný a reprezentativní. Takový má být den otevřených dveří na Vojenské letecké základně Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou. Vojáci ho plánují na sobotu 1. října.

Akci berou velmi vážně, zdejší vojenský útvar totiž na podzim oslaví 60 let existence. „Klademe důraz na to, aby významnému datu odpovídal program,“ říká ředitel dne otevřených dveří Alois Matýzka.

Už nyní se svými spolupracovníky oslovil kolegy na letištích v Čáslavi, Pardubicích a v Praze-Kbelích s žádostí o účast. Půjde tedy především o prezentaci tuzemské vojenské techniky.

Vzhledem k omezené kapacitě náměšťské základny bude nutné ladit program letových ukázek tak, že některé letouny odstartují a vrátí se na svou domovskou základnu poté, co se v přesně stanovený čas ukážou divákům u Náměště.

„Je jasné, že návštěvníci uvidí statické a letové ukázky našich domácích strojů, tedy vojenských vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171,“ naznačil Matýzka. Dojednává se průlet Airbusu A 319 CJ, dále účast letounů JAS 39 Gripen, L-159 Alca, L-39 Albatros, CASA, L-410 či vrtulníku W-3A Sokol. Byly osloveny také útvary pozemních sil.

„V minulosti jsme pokaždé na dni otevřených dveřích měli i zajímavou pozemní techniku. Letos to bude stejné, ne-li lepší. Opravdu nám jde o to, důstojně připomenout, že základna tady u Náměště existuje už šest desetiletí,“ podotkl Matýzka.

Ministr Stropnický? Uvidíme

Zda se objeví také ministr obrany Martin Stropnický, zatím nelze říct, byť o jeho účast na základně velmi stojí. „Vzhledem k značnému pracovnímu vytížení a náročnému programu pana ministra bude možno o jeho případné účasti informovat až přibližně čtrnáct dní před akcí,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pozvaní jsou všichni žijící velitelé základny i členové Klubu RAF z Brna. „Moc stojíme o účast vnučky paní Dagmar Jungmannové, jejíž dědeček generál Karel Mareš byl prvním velitelem 311. československé perutě. Peruť dala jméno naší základně,“ podotkl ředitel Matýzka.

Podle něj armáda očekává, že jako v minulosti přijedou na den otevřených dveří tisíce návštěvníků. Konečné číslo bude ovlivněné několika faktory: počasím, které je na začátku října nevyzpytatelné. Dále i tím, že dvě velké přehlídky vojenské letecké techniky budou v září na letištích v Ostravě-Mošnově a v Hradci Králové.

Matýzka si myslí, že i při zhoršeném počasí přijede pět tisíc lidí. Když bude hezky, předpokládá až dvojnásobný počet zájemců.

Historie vzniku letecké základny u Náměště nad Oslavou je úzce spojená s existencí 20. stíhacího leteckého pluku, který byl založen 1. října 1956 a působil na letišti Čáslav.

„Po výstavbě nového letiště na Vysočině byl 14. ledna 1960 přesunut do Náměště nad Oslavou. V průběhu let prošel pluk řadou změn a reorganizací. Současná 22. základna vrtulníkového letectva vznikla na zdejším letišti na konci roku 2013,“ uvádí armáda.

V roce 1990 byl tehdejšímu 20. stíhacímu bombardovacímu leteckému pluku udělen prezidentem republiky historický název Biskajský. Zatímco nyní na základně hlučí vojenské vrtulníky, v minulosti to byly stroje S-102 (MiG-15), S-103 (MiG-15 bis), CS-102, C-105, Su-7, Su-22, Su-25, L-29 Delfín, L-39 Albatros a L-159 Alca.

Letišti před několika lety hrozilo zrušení. Přičemž už v té době bylo proinvestováno několik miliard korun na jeho modernizaci. Nyní je naopak v České republice jedním ze stěžejních míst na mapě NATO.