Speciální Schulzovy filtry sloužily k čištění vody. K vidění jsou u nás a v

Speciální Schulzovy filtry sloužily k čištění vody. K vidění jsou u nás a v Anglii. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Náměšť skrývá evropskou raritu, Schulzovy filtry na čištění vody

  • 0
Náměšť nad Oslavou je nejen dobrým startovacím bodem pro cesty do okolí, ale nabízí i dva městské okruhy. Ty návštěvníky provedou po kulturních a technických památkách. Třeba i k Schulzovým filtrům, které lze najít jen tady a v jednom městečku v Anglii. Vodu v Náměšti čistily až do roku 2006.

Náměšťští jako jedni z prvních v kraji vybudovali nejen pěkné sociální zázemí u terminálu, který spojuje železniční a autobusovou dopravu, ale jejich nabídka pro pěší a­ cykloturisty je také bohatá.

Kdo cestuje s kolem, vystoupí z cyklovaku a může v Náměšti kolo (i sebe) umýt, posedět, přestoupit na autobus. Je to také jen pár kilometrů k vyhledávané lodní dopravě.

Většina z návštěvníků zná náměšťský zámek a historický most, který se nově objevil i na pětitisícové zlaté minci, méně lidí ale ví o tom, že ve městě jsou dva okruhy kulturní promenády. Zámecký a městský okruh měří dohromady 3,5 kilometru.

Na návštěvníka čeká na třinácti sloupech 50 směrovek a jedenáct tabulí s informacemi o památkách. Nechybí zastavení na zdejším zámku, ale informace se vztahují také k historickému mostu se sochami, hrobce Haugwitzů, klášterní manufaktuře, k faře a sousoší Nejsvětější Trojice či ke kapli svaté Anny, zvané Špitálek.

Desetimetrové válce čistily vodu drceným kamenem

Lidé se ale dozvědí také o jedné významné technické památce, Schulzových filtrech ve staré čistírně odpadních vod. Ty představují evropskou raritu, setkat se s­ nimi lze už jen tady a v Anglii.

Stojí pár metrů od řeky Oslavy poblíž sokolovny a tenisových kurtů. Dva téměř desetimetrové válce mnozí považují za nějakou vzduchotechniku. Až z infopanelu vyčtou, že se jedná o zbytek čistírny odpadních vod, která sloužila Náměšti více než padesát let, a to až do roku 2006.

Mechanicko-biologická kanalizační čistírna byla postavena jako experiment podle brněnského vzoru. Podobných bylo v Evropě málo.

Biofiltry tvoří válcové nádoby, které byly vyplněné kamenivem. Odpadní voda přiváděná na horní okraj válců byla rozstřikována na kamennou náplň, na které byly mikroorganismy. Díky nim i komínovému efektu docházelo k odstraňování nečistot.