Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při demolici jídelny se našly koleje, po nichž kdysi jezdily tramvaje

  11:31aktualizováno  11:31
Demolice jídelny v areálu jihlavského výrobce mléčných výrobků přinesla nečekaný objev. Budova skrývala kolejnice někdejší jihlavské tramvajové dráhy. Zachránit je před sešrotováním se podařilo díky všímavosti pracovníků firmy. Město koleje koupilo, co s nimi bude dál, ale zatím není jasné.

Při demolici bývalé jídelny v Jihlavě se našly koleje, po nichž před sty lety jezdily tramvaje. | foto: Magistrát města JihlavyMAFRA

Stavebníci, kteří jídelnu v mlékárně před desítkami let budovali, kolejnice použili místo ocelových profilů. Vestavěli je přímo do konstrukce budovy. Objevily se tak až při současné demolici.

„Jedna hrana byla více zaoblená a velikost neodpovídala běžným ocelovým profilům,“ postřehl odlišnosti na železné konstrukci Pavel Ženčák, technický náměstek společnosti Moravia Lacto.

Fotogalerie

O svůj poznatek se podělil s odborníky z Muzea Vysočiny, přizvaní pak byli také zástupci magistrátu a Občanského sdružení za záchranu historických trolejbusů a autobusů.

Při bližší prohlídce zjistili, že se skutečně jedná o historické kolejnice, které v minulosti sloužily pro provoz tramvajové dopravy.

Z budovy jídelny se nakonec podařilo vyndat celkem sedm kolejnic o délce 6 až 7 metrů. „Město Jihlava o nalezené kolejnice projevilo zájem, firma je prodala pouze za cenu kovového odpadu,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

„Kolejnice jsme převezli do skladu. Jsou nepoškozené, pouze povrchově částečně zkorodované. Teď zajišťujeme očištění a nátěry, aby degradace materiálu nepostupovala. Potom je uskladníme a bude se hledat jejich další možné využití,“ uvedl Ondřej Stránský z odboru správy realit.

Plán na renovaci tramvaje existuje. Oprava se ale nechystá

Tramvaje v Jihlavě v minulosti skutečně jezdily. Od 26. srpna 1906 spojovaly koleje centrum města s vlakovým nádražím. Před polovinou listopadu 1948 však vyjely naposledy.

Jihlava před několika lety nechala opravit historický most U Jánů. Do jeho dlažby bylo několik metrů kolejnic vloženo, nedávno tu přibyla i pamětní deska. Jsou jednou z mála připomínek toho, že byl právě pro účely tramvajové dopravy vybudován.

Město také vlastní více než stoletý vůz městské dopravy. Ten však stále čeká na svoji renovaci. „Aktuálně není na pořadu dne,“ prozradil Tulis. Jeho obnovu brání vysoké náklady, tramvaj totiž byla prohlášena historickou památkou.

„Myšlenku tramvaj renovovat, nebo zakonzervovat a vytvořit její repliku, jsme neopustili. Na důstojném místě ve městě na těchto nalezených kolejích jednou může renovovaná nebo replikovaná tramvaj stát,“ naznačil možné budoucí využití kolejí primátor města Rudolf Chloupek.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz