Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

KRIMIPOMNÍČKY: Kvůli vraždě brali policisté vzorky DNA až v Číně

  • 0
Vysočina má mimořádně dobrou statistiku objasněnosti vražd. Jednu z výjimek tvoří případ, který pro kriminalisty začal poslední červencový den v roce 2000. Tehdy se našla u dálnice na Prahu kostra člověka. Pachatele po šestnácti letech stále nechytili.

Bylo 31. července 2000. V šestnáct hodin zazvonil telefon na dálničním oddělení policie ve Velkém Beranově. Na linku 158 oznámil rozrušeným hlasem muž žijící nedaleko Prahy, že našel v lese blízko dálnice D1 pod klestím kostru člověka. Konkrétně to bylo u Kozlova na Jihlavsku poblíž motorestu Černá Studánka. A ještě přesněji na 121. kilometru dálnice ve směru na Prahu.

Nejčtenější krimipomníčky

Kriminalisté začali pátrat po jménu oběti. Nebylo to nic snadného. Zjistili, že stopy vedou do daleké ciziny. Zavražděný byl mladý muž z Číny. Česká policie zkontaktovala tamní ambasádu.

Aby se potvrdilo jméno oběti, brali kriminalisté vzorky DNA rodičů, kteří žili v Číně. Povedlo se to až na třetí pokus.

Policisté potvrdili, že zavražděným mužem byl podnikatel Gu Feng Hui, který se narodil v roce 1973. Bydlel ve Spojovací ulici v Mratíně u Prahy. Působil ve firmě Xiang Rong, sídlící v hlavním městě v Záhřebské ulici 44. Jako předmět podnikání měl koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Policisté předpokládají, že místo nálezu kostí nebylo místem vraždy. Příčinou úmrtí byl výstřel do hlavy z pistole ráže devět milimetrů.

Do případu se vložil i ÚOOZ. Výsledek to ale nepřineslo

Stalo se to někdy v první polovině roku 2000, možná i dříve. „Motiv nebyl zjištěn,“ uvedl emeritní vrchní komisař Vladimír Matoušek z krajského ředitelství jihomoravské policie. Ten tehdy na případu kromě jiných pracoval.

Vražda se tedy stala ještě osm let předtím, než na Vysočině vzniklo samostatné policejní ředitelství. Vážné případy na Jihlavsku řešili tehdy kriminalisté z Brna.

Zhruba před pěti lety se o případ zavražděného muže z Číny začali zajímat i policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří měli k činu nové poznatky. Půjčili si z Brna spis a do kauzy se znovu ponořili.

Nakonec ale vše uvízlo na mrtvém bodě a případ je i nadále evidovaný ve složce kriminalistických „pomníčků“.

Policisté ale už mají řadu zkušeností, kdy případy rozluštili i po delší době. Třeba se našla vražedná zbraň nebo se změnily vztahy mezi pachateli a jeden druhého oznámil na policii. Nebo se někdo svěřil ve slabé chvilce ve věznici jinému trestanci, že má na svědomí i něco jiného.