Klíště | foto: iDNES.cz

Nakažená klíšťata vzala Vysočinu útokem. Záhadně se vyhnula Pelhřimovsku

  • 1
Klíšťata na Vysočině útočí. Třebíčská nemocnice léčila od května do července už jedenáct pacientů s klíšťovým zánětem mozkových blan. Podle mluvčího nemocnice Petra Palovčíka se jedná oproti stejnému období loňského roku o více než stoprocentní nárůst počtu těchto onemocnění.

„V loňském roce jsme do konce července hospitalizovali čtyři pacienty, za celý rok to pak bylo celkem šest případů. Tento nárůst je přinejmenším varovný,“ vypočítává Eva Tomášová, ředitelka třebíčské nemocnice.

Klíšťata, nemoci a ochrana proti nim

Klíšťová encefalitida
Klíšťový zánět mozkových blan; projevuje vysokými teplotami, zvracením i poruchou hybnosti; může mít fatální následky.

Lymská borelióza
V časných stadiích bývá ohraničený zarudlý flek s bledým středem v místě přisátí klíštěte; bakterie borrelie nejčastěji útočí na kloubní systém, může napadnout i nervový systém.

Ochrana proti encefalitidě
Nejúčinnější je očkování. „V teplých měsících roku lze očkovat také, ale jen toho, kdo neměl v posledním měsíci klíště,“ upozorňuje Zbyšek Pospíšil, primář infekčního oddělení v Třebíči.

Prevence
Užívání repelentů a po návratu z přírody důkladné prohlédnutí těla včetně vlasů. „Velice časté je přisátí do oblasti třísel, podpaží či podkolenních jamek,“ dodal Pospíšil.

Už v květnu MF DNES informovala o první oběti na životě, kterou si letos na Vysočině vyžádala nákaza klíšťovou encefalitidou. Po nakažení od infikovaného klíštěte na ni zemřel jednasedmdesátiletý muž z Havlíčkobrodska. (více čtěte zde)

Nárůst počtu onemocnění potvrzuje i krajská hygienická stanice. „V loňském roce jsme měli v celém kraji za období do 21. června 19 případů, nyní to je 21. Zatím ten nárůst není nikterak dramatický, ale domnívám se, že počet onemocnění se bude v dalších měsících ještě zvyšovat,“ říká krajská epidemioložka Alena Dvořáková a připomíná, že do statistik jsou hlášeni pouze lidé s trvalým bydlištěm na Vysočině, přičemž v nemocnicích se mohou léčit osoby i z jiných míst republiky.

Klíšťová encefalitida se podle Dvořákové vyskytuje ve všech okresech kraje, s výjimkou Pelhřimovska. „Neumíme si to nijak vysvětlit. V letošním roce tam opět nebyl ani jediný případ. Přitom Pelhřimovsko sousedí s Jihočeským krajem, který co do nemocnosti vede celorepublikový žebříček. Relevantní informace mi k tomuto nebyli schopni poskytnout ani biologové,“ dodává.

Počet nemocných lymskou boreliózou vzrostl na trojnásobek

Mnohem významněji, téměř trojnásobně, stoupl počet onemocnění lymskou boreliózou, což je další závažné onemocnění přenášené těmito drobnými parazity. „V loňském roce jsme do konce června měli na Vysočině 36 případů, letos to je už 97,“ čte ze statistiky Alena Dvořáková.

Ostatní nemocnice v kraji zvýšený nárůst počtu nemocných s klíšťovým zánětem mozkových blan zatím nezaznamenaly. „Lidé s touto diagnózou se u nás léčí, ale nejedná se o žádný extrémní nárůst oproti předchozím letům,“ řekl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. Podobně to je i v jihlavském špitálu, kde letos zatím byli čtyři takto nemocní lidé.

Také havlíčkobrodská nemocnice pečuje na infekčním oddělení o pacienty s klíšťovým zánětem mozkových blan. V minulém týdnu to byli dva nemocní. „Nejvážnější průběh nemoci měl dosud jednasedmdesátiletý muž, kterého jsme odesílali na specializované pracoviště do Brna. Bohužel nemoci podlehl,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Zvýšený výskyt klíšťat je zřejmě důsledek opakovaných teplých zim. „Klíšťatům se tím prodlužuje vegetační období a mají víc času se pomnožit,“ vysvětlila Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, která se zabývá analýzou infekčnosti klíšťat. I ona potvrdila zvýšený výskyt klíšťat s virem klíšťové encefalitidy ve zkoumaných vzorcích klíšťat.

1. srpna 2008