Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napětí historiků před demolicí sílí. Kasárna mohla ukrývat náhrobky

  11:27aktualizováno  11:27
Demolice Štefánikových kasáren v Jihlavě bude ostřeji sledovaná, než se původně plánovalo. Lidé z magistrátu i muzea získali informaci, že při stavbě budovy byly zřejmě použity náhrobní desky ze zrušeného hřbitova v dnešních Smetanových sadech. Na místě kasáren má vyrůst bytový komplex.

C. a k. kasárna v Jihlavě. Kameny, použité na jejich obložení, mohou být podle historika náhrobky. V průčelí je navíc cenný reliéf. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitel Muzea Vysočiny i úředníci magistrátu dostali v listopadu dopis od Martina Herzána, autora knih o historii Jihlavy. Ten v něm upozornil, že jako materiál pro stavbu kasáren byly v devatenáctém století zřejmě použity i náhrobní desky.

„V té době bývala v ulici Matky Boží dílna, kterou tam měl kamenický mistr Ferdinand Lang, jihlavský dlaždič. Právě k němu byly od roku 1868 sváženy náhrobky ze zrušeného hřbitova u kostela svatého Ducha ve Smetanových sadech,“ popsal Martin Herzán.

Kameník Lang z nich dělal třeba dlaždice do ulic města. Ty větší používal jako obložení zdí domů těsně u chodníků.

„Práce měl určitě na desítky let. Když se tento hřbitov v roce 1868 rušil, bylo na něm tři tisíce náhrobků,“ dodal Martin Herzán.

Na zadní straně obložení mohou být cenné reliéfy a nápisy

Se stavbou kasáren se začalo patnáct let po zrušení hřbitova. Hotovo bylo v roce 1887. „Je téměř nepochybné, že žulové desky, které jsou použité na obložení stavby kasáren, mohou mít na své zadní straně obrácené do zdi cenné reliéfní plastiky a nápisy na středověkých náhrobcích ze zrušeného hřbitova,“ domnívá se autor knih.

Doporučuje proto před demolicí odborný průzkum žulových kamenů. Ty nejsou úplně po celém obvodu stavby. Nacházejí se hlavně na straně kasáren v ulici 17. listopadu, ale i na dalších místech.

„Celkem může jít o padesát až sto velkých žulových desek. Některé jsou dnes již zaomítány, jiné jsou jasně viditelné,“ dodal Martin Herzán. Náhrobky ze hřbitova se podle něj používaly na jihlavských stavbách ještě začátkem minulého století.

Na kamennou plastiku se v bytovém komplexu nenašlo místo

Herzán dále požaduje, aby byla zachována kamenná plastika, která je umístěna vysoko nad hlavním vchodem do kasáren. Její součástí je znak města i dobová vojenská symbolika.

Fotogalerie

Místo kasáren ve Vrchlického ulici má postupně vyrůst šest bytovek. Takový je plán společnosti PSJ. Firma počítá s tím, že plastiku s jihlavským znakem zachová. A pokud se ukáže jako pravdivý předpoklad o náhrobcích, naloží s nimi s potřebnou péčí.

Původně se uvažovalo, že plastika se znakem bude zakomponovaná do bytového komplexu. Nenašlo se ale vhodné umístění.

„V rámci projednání s ředitelem Krajského vojenského velitelství nám bylo sděleno, že pokud nebudeme mít pro uvedenou plastiku využití, projevil o ni zájem Spolek přátel vojenské historie. Proto počítáme s jejím snesením a předáním právě tomuto spolku,“ uvedl mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

I Muzeum Vysočiny je připraveno plastiku převzít a uschovat v depozitáři. To se týká i náhrobků, pokud se jejich existence potvrdí.

„Uvědomujeme si potenciální hodnotu žulových desek na soklu uličních fasád kasáren. Hodláme je ohleduplně demontovat, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Zatím ale nedisponujeme informacemi či náznaky, že by se mohlo jednat o bývalé náhrobky,“ dodal Miroslav Fuks.

Termín demolice bude známá až bude povolena nová výstavba

Přesný termín začátku demolice bývalých kasáren podle něj zatím není. „Ten bude možné specifikovat až v momentě, kdy bude povolena nová výstavba. Do té doby musíme uvažovat i o alternativním využití areálu,“ podotkl mluvčí.

Zatímco hlavní budova bývalých kasáren je podle něj v havarijním stavu a její demolice je v dohledné době nezbytná, tak novodobá přístavba kasáren a bývalá ošetřovna mohou být po drobných stavebních úpravách využity například jako ubytovna.

Fuks dodal, že stavba kasáren není památkově chráněná. Pokud však firma během demolice najde další cenné artefakty, tak se chystá vše probrat s památkáři. Podle Martina Kosa z Muzea Vysočiny je potřeba prověřit, jestli se opravdu jedná o náhrobky. „Zapojí se do toho i naše archeologické oddělení,“ uvedl Martin Kos.

A Tomáš Lakomý, šéf územního plánování na radnici, má příslib investora, že historicky cenným věcem bude věnovat zvláštní pozornost. „Slíbili, že přizvou památkáře. Uvidíme, jestli se opravdu potvrdí, že tam jsou náhrobky,“ dodal Tomáš Lakomý.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz