Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napětí historiků před demolicí sílí. Kasárna mohla ukrývat náhrobky

  11:27aktualizováno  11:27
Demolice Štefánikových kasáren v Jihlavě bude ostřeji sledovaná, než se původně plánovalo. Lidé z magistrátu i muzea získali informaci, že při stavbě budovy byly zřejmě použity náhrobní desky ze zrušeného hřbitova v dnešních Smetanových sadech. Na místě kasáren má vyrůst bytový komplex.

C. a k. kasárna v Jihlavě. Kameny, použité na jejich obložení, mohou být podle historika náhrobky. V průčelí je navíc cenný reliéf. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitel Muzea Vysočiny i úředníci magistrátu dostali v listopadu dopis od Martina Herzána, autora knih o historii Jihlavy. Ten v něm upozornil, že jako materiál pro stavbu kasáren byly v devatenáctém století zřejmě použity i náhrobní desky.

„V té době bývala v ulici Matky Boží dílna, kterou tam měl kamenický mistr Ferdinand Lang, jihlavský dlaždič. Právě k němu byly od roku 1868 sváženy náhrobky ze zrušeného hřbitova u kostela svatého Ducha ve Smetanových sadech,“ popsal Martin Herzán.

Kameník Lang z nich dělal třeba dlaždice do ulic města. Ty větší používal jako obložení zdí domů těsně u chodníků.

„Práce měl určitě na desítky let. Když se tento hřbitov v roce 1868 rušil, bylo na něm tři tisíce náhrobků,“ dodal Martin Herzán.

Na zadní straně obložení mohou být cenné reliéfy a nápisy

Se stavbou kasáren se začalo patnáct let po zrušení hřbitova. Hotovo bylo v roce 1887. „Je téměř nepochybné, že žulové desky, které jsou použité na obložení stavby kasáren, mohou mít na své zadní straně obrácené do zdi cenné reliéfní plastiky a nápisy na středověkých náhrobcích ze zrušeného hřbitova,“ domnívá se autor knih.

Doporučuje proto před demolicí odborný průzkum žulových kamenů. Ty nejsou úplně po celém obvodu stavby. Nacházejí se hlavně na straně kasáren v ulici 17. listopadu, ale i na dalších místech.

„Celkem může jít o padesát až sto velkých žulových desek. Některé jsou dnes již zaomítány, jiné jsou jasně viditelné,“ dodal Martin Herzán. Náhrobky ze hřbitova se podle něj používaly na jihlavských stavbách ještě začátkem minulého století.

Na kamennou plastiku se v bytovém komplexu nenašlo místo

Herzán dále požaduje, aby byla zachována kamenná plastika, která je umístěna vysoko nad hlavním vchodem do kasáren. Její součástí je znak města i dobová vojenská symbolika.

Fotogalerie

Místo kasáren ve Vrchlického ulici má postupně vyrůst šest bytovek. Takový je plán společnosti PSJ. Firma počítá s tím, že plastiku s jihlavským znakem zachová. A pokud se ukáže jako pravdivý předpoklad o náhrobcích, naloží s nimi s potřebnou péčí.

Původně se uvažovalo, že plastika se znakem bude zakomponovaná do bytového komplexu. Nenašlo se ale vhodné umístění.

„V rámci projednání s ředitelem Krajského vojenského velitelství nám bylo sděleno, že pokud nebudeme mít pro uvedenou plastiku využití, projevil o ni zájem Spolek přátel vojenské historie. Proto počítáme s jejím snesením a předáním právě tomuto spolku,“ uvedl mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

I Muzeum Vysočiny je připraveno plastiku převzít a uschovat v depozitáři. To se týká i náhrobků, pokud se jejich existence potvrdí.

„Uvědomujeme si potenciální hodnotu žulových desek na soklu uličních fasád kasáren. Hodláme je ohleduplně demontovat, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Zatím ale nedisponujeme informacemi či náznaky, že by se mohlo jednat o bývalé náhrobky,“ dodal Miroslav Fuks.

Termín demolice bude známá až bude povolena nová výstavba

Přesný termín začátku demolice bývalých kasáren podle něj zatím není. „Ten bude možné specifikovat až v momentě, kdy bude povolena nová výstavba. Do té doby musíme uvažovat i o alternativním využití areálu,“ podotkl mluvčí.

Zatímco hlavní budova bývalých kasáren je podle něj v havarijním stavu a její demolice je v dohledné době nezbytná, tak novodobá přístavba kasáren a bývalá ošetřovna mohou být po drobných stavebních úpravách využity například jako ubytovna.

Fuks dodal, že stavba kasáren není památkově chráněná. Pokud však firma během demolice najde další cenné artefakty, tak se chystá vše probrat s památkáři. Podle Martina Kosa z Muzea Vysočiny je potřeba prověřit, jestli se opravdu jedná o náhrobky. „Zapojí se do toho i naše archeologické oddělení,“ uvedl Martin Kos.

A Tomáš Lakomý, šéf územního plánování na radnici, má příslib investora, že historicky cenným věcem bude věnovat zvláštní pozornost. „Slíbili, že přizvou památkáře. Uvidíme, jestli se opravdu potvrdí, že tam jsou náhrobky,“ dodal Tomáš Lakomý.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz