Armáda by chtěla ke studiu vojenských škol přilákat více mladých, kteří by pak našli uplatnění třeba jako letečtí technici na základně v Náměšti nad Oslavou.

Armáda by chtěla ke studiu vojenských škol přilákat více mladých, kteří by pak našli uplatnění třeba jako letečtí technici na základně v Náměšti nad Oslavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Armáda chce přilákat mladé lidi. Zájem má o letecké techniky i strážné

  • 6
Česká armáda nabírá nové vojáky. Avizuje to ve svých prohlášeních a tuto informaci má na svém webu také náměšťská letecká základna. Podle velitelů jde o přirozenou obměnu personálu. Nalákat chtějí zejména mladé lidi ke studiu vojenských škol nebo fyzicky a psychicky odolné absolventy.

„Není to o tom, že bychom nabírali přímo do Náměště teď hned nové lidi. Dá se to spíš interpretovat tak, že armáda rozjela agitku, aby nalákala nové studenty do vojenských středních škol. A následně z těchto škol aby se tito mladí lidé rozhodli jít k nám na požadované pozice techniků vrtulníků,“ upřesnil velitel vojenské základny Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou Miroslav Svoboda.

Podle něj nábor cílí hlavně na lidi, kteří už mají, jak se říká, vojnu v krvi po čtyřech letech studia. Zaměřuje se na kvalitní absolventy, schopné projít zkouškami například fyzické zdatnosti i psychotesty. Na ty, co mají nějaké minimální vojenské vzdělání. Případně na žáky devátých tříd, kteří se rozhodují, co v životě dělat dál.

U náměšťské základny armáda zmiňuje konkrétně zájem o letecké techniky. Mají mít maturitu ve strojních a elektrotechnických oborech. Kromě Náměště se předpokládá místo služby ještě v Čáslavi a v Praze, armáda slibuje devátou platovou třídu.

Pro své posádky shání dále strážné hradní stráže, řidiče, lékaře, právní poradce, střelce, ženisty, kuchaře, pancéřovníky, nabíječe, strojníky, mechaniky, operátory, časovače a hasiče.

V armádě jsou všechny smlouvy na dobu určitou

„Současný nábor není živelná záležitost, jako byla před několika lety. Snažíme se vidět na pět let dopředu, abychom se nedostávali do personálních výkyvů, to znamená do nějakých vln odchodů a následného nedostatku personálu,“ doplnil Svoboda.

„Systém směřuje ke kariérnímu řádu, který bude nastaven od 1. července, abychom postupně obměňovali personál, omlazovali ho. Jde o přirozenou obměnu v rámci kariérního řádu,“ podotkl Svoboda s tím, že se předpokládá nějaká doba setrvání v konkrétních funkcích, byť i u armádních specialistů.

„Velice ve zkratce řečeno - v armádě je vždycky všechno na dobu omezenou. Není to na dobu neurčitou, jak jsme zvyklí z civilního života,“ dodal.

Náměšťská vojenská letecká základna po letech nejistoty, kdy jí hrozilo zrušení, prožívá lepší časy. V současnosti na ní pracuje okolo stovky civilních zaměstnanců a působí přes osm set vojáků.

„V případě občanských zaměstnanců jsme v plném stavu. U vojáků stále nějaké volné pozice jsou,“ řekl velitel.

Aktuálně je na této základně deset vrtulníků Mi-24/35 a šestnáct vrtulníků Mi-171. Ministerstvo obrany už začíná řešit obměnu dosluhujících strojů za nové, modernější.