Ve Veselském rybníku, který si tolik oblíbil prezident Miloš Zeman při svých...

Ve Veselském rybníku, který si tolik oblíbil prezident Miloš Zeman při svých procházkách a projížďkách na gumovém člunu, žije i tento sumec albín. Po výlovu se zase vrátil do devadesátihektarového rybníka. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Ze Žďárska připlují na vánoční stůl odolní kapři se sovětskými geny

  • 181
Drsné přírodě se časem přizpůsobili rybáři i ryby. Na Žďársku začali chovat hybridní kapry vyšlechtěné z původních sovětských druhů. Do podmínek v nadmořských výškách kolem 600 metrů jsou mnohem odolnější. Vydrží mnohem víc a začínají i přijímat potravu v o dva stupně chladnější vodě.

Tradiční podzimní divadlo sledovaly u Veselského rybníka stovky lidí. Rybáři firmy Kinský Žďár vylovili z devadesátihektarové vodní plochy v Novém Veselí 250 metráků ryb. Část z nich se dostane až na štědrovečerní stůl.

„Lovili jsme vánoční rybu i vedlejší druhy ryb,“ líčil vedoucí rybářství Petr Kulhánek. Zájemci si mohli na místě koupit živé ryby, ale i smažené nebo uzené speciality. „V menším prodáváme i při jiných výlovech, ale Veselský rybník je pro slavnostní výlov ideální a je to letos první velký rybník v pořadí,“ popsal Kulhánek.

Dalším z velkých rybníků bude za týden Matějovský, který je v soustavě na řece Oslavě o pár kilometrů blíž k pramenu.

Rybáři si často postesknou, že v drsných podmínkách Vysočiny kapři nerostou tak rychle jako ti třeboňští. Zatímco na jihu Čech vyprodukují tržního kapra za tři roky, na Žďársku trvá cesta tradiční české ryby na vánoční stůl minimálně čtyři roky.

Ale už i s tímto handicapem se během let naučili pracovat. A navíc si pochvalují jeho vyzrálou svalovinu. „Žďárský kapr je plemeno, které bylo vyšlechtěno v podmínkách Vysočiny. Výškově jsme tu kolem 580 metrů a jsou tu tvrdší podmínky,“ popisuje šéf rybářů.

Kinského ryby se vyváží do Polska, Německa a na Slovensko

Jako základní varianty se chovají žďárský lysec a šupináč. Šupináč je navíc vhodný i ke křížení s užitkovým hybridem - kaprem ropšínským vyšlechtěným v bývalém Sovětském svazu.

„Tento hybrid vnáší tvrdost a odolnost ryb do našich podmínek. Navíc je takový kapr schopný přijímat potravu o dva stupně dříve, což je od osmi stupňů. Prodlužuje se tak období, kdy je schopný přijímat potravu,“ poukazuje Petr Kulhánek.

„Ropšín“ je ryba podobná tvarem amurovi, má výrazně lepší procento přežití. „Jak se říká, má jeden kabát navíc, je mnohem ‚tvrdší‘,“ poukazuje rybář.

Před Vánocemi se bude kapr prodávat přibližně za 80 korun. Podle majitele firmy Constantina Kinského se ryby vyvážejí hodně do Polska, Německa a na Slovensko. V Česku je spotřeba ryb pořád nízká, zhruba 5,5 kg na osobu ročně. Z toho jen pětina jsou sladkovodní ryby.