Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče ve Žďáru nově brzdí chytrý radar. Přečte i espézetku

  8:34aktualizováno  8:34
Žďárská radnice využívá nový radar. Kromě aktuální rychlosti projíždějících aut v Libické ulici na sídlišti Klafar vystraší řidiče tím, že zobrazí na displeji jejich registrační značku v případě, že překročí padesátikilometrový limit.

Nový radar v Libické ulici ve Žďáře ukazuje kromě rychlosti také registrační značku příliš rychlých aut.. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Takovým řidičům se nejdříve ukáže nápis „Zpomal“, v dalším kroku se na displeji zobrazí espézetka projíždějícího auta. Pokud přišlápne brzdu, zabliká poděkování.

„Chytrý radar stál sto tisíc korun, umí přečíst SPZ i v noci a umí rozlišovat osobní a nákladní automobily. Vozidla nad 3,5 tuny tady mají zákaz vjezdu, takže i tato informace je pro nás velice důležitá,“ vysvětluje místostarosta Josef Klement.

Jak ale na místě zjistil reportér MF DNES, ne vždy radar rozpozná značku správně. Například písmeno B zaměnil v jednom případě za ­S, číslici 8 si spletl s 9.

Za jízdu podle předpisů radar zodpovědným řidičům poděkuje.

Za jízdu podle předpisů radar zodpovědným řidičům poděkuje.

„Vycházíme z kamerového systému zaměřeného na určitý bod. Vlivem špatného počasí se registrační značka může na displeji zobrazit špatně,“ připustil Aleš Pospíšil z firmy Dosip Servis, která radar instalovala.

Zařízení je vybaveno GPRS modulem, který přenese data do vzdáleného počítače. Podle toho pak úředníci vyhodnotí stav dopravy v ­Libické ulici. První údaje chce úřad zveřejnit v únoru. „Statistiky jsou sofistikované. Radar pozná chování řidiče v­ úseku, vyhodnotí, zda zrychloval, zpomaloval či jel stejnou rychlostí,“ vysvětluje Pospíšil.

Podle zástupce firmy jde teprve o druhé takové zařízení na Vysočině, první je ve Vepříkově. I v republikovém měřítku jsou zatím tyto radary spíše ojedinělé.

Jeho pořízením žďárská radnice reagovala na stížnosti lidí. Obyvatelé sídliště loni předložili petici se 156 podpisy, ve které žádali o snížení nejvyšší povolené rychlosti, vybudování malých okružních křižovatek a také o výsadbu zeleně kvůli snížení prašnosti.

„Umístění radaru je první krok. Na jaře studenti z dopravní fakulty pardubické univerzity zpracují studii,“ uvedl starosta Zdeněk Navrátil. Studie má obsahovat i návrhy řešení, jak dopravu zklidnit.

Loni zjistili strážníci desítky přestupků

Místní řešili situaci po svém - například stavěli do cesty překážky v ­podobě aut zaparkovaných u krajnice. Situace na nejmladším žďárském sídlišti, kde vzniknou další stavební parcely, se změnila poté, co se předloni otevřel nový most, který spojil Libušín právě s Klafarem.

Do té doby byla lokalita přístupná pouze ze strany od sídliště Stalingrad. A rovná a dlouhá Libická ulice svádí řidiče k rychlejší jízdě, což se majitelům nemovitostí nelíbilo.

„Jsme rádi za každé zařízení, které přispěje ke zlepšení bezpečnosti. A situace se v Libické ulici opravdu zlepšuje,“ reagoval na novinku vedoucí městské policie Martin Kunc. V minulém roce zjistili strážníci na místě desítky přestupků.

Při zaznamenání radarem sice není řidič postižitelný pokutou nebo odebráním bodů, ale zařízení působí preventivně. Reportér MF DNES na místě zjistil, že radar opravdu zabírá. Pouze jeden z pěti řidičů během půl hodiny ve čtvrtek odpoledne překročil padesátku. A ­to spíše testoval akceleraci svého vozu. Nejvyšší zaznamenaná rychlost na displeji byla 77 km/hod.

Chytrý radar nemusí nutně zůstat na jednom místě. Radnice jej může po vyhodnocení statistik z Klafaru využít i v jiných lokalitách, pouze však na místních komunikacích.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz