Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základní školy na Vysočině se radují. Začíná jim přibývat prvňáčků

  6:18aktualizováno  6:18
Přibližně o šedesát dětí více by mělo v září nastoupit do prvních tříd základních škol v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě. Silné ročníky zaplní i třídy, které se loni neotevřely. S kapacitou však nebude žádný problém.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ještě před nedávnem města řešila, kým nebo čím zaplní prázdné třídy základních škol. Teď budou některá z nich mít opačné problémy. Na základní školy postupně nastupují silné ročníky.

1.Havlíčkův Brod tolik prvňáčků dlouho nepamatuje

V Havlíčkově Brodě přišlo k zápisům do prvních tříd základních škol celkem 338 dětí. Tak vysoké číslo nemá ve městě za poslední roky obdoby.

Počty dětí u zápisu na ZŠ

Jihlava 696 (loni 708)
Třebíč 574 (loni 568)
Havl. Brod 338 (loni 264)
Žďár nad S. 266 (loni 253)
Pelhřimov 224 (loni 233)

Po započtení odkladů letošních i loňských by mělo do prvních tříd v září usednout 318 prvňáků. To je o rovných 60 více než před rokem.

"Budeme muset otevřít o dvě první třídy více. Na pěti městských základních školách jich bude celkem třináct," informoval havlíčkobrodský místostarosta Ivan Kuželka.

"Stále ještě budeme mít na základních školách asi čtyři stovky volných míst. Dětí může být u zápisů mnohem víc. Potíže, které jsme měli před lety s umístěním dětí v mateřských školách, se škol základních netýkají," podotkl havlíčkobrodský místostarosta Kuželka.

2.V Jihlavě přišlo k zápisu téměř 700 dětí

Podobný nárůst zaznamenají i v Jihlavě. První třídy v letošním školním roce navštěvuje 641 dětí. K zápisům jich nyní přišlo 696. To je sice méně než loni, ale při připočtení odkladů by ve školách mělo 54 prvňáčků přibýt.

"Zatím ale nemáme od škol relevantní informace, kolik prvních tříd by chtěly otevřít," upozornil vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

"Může se stát, že některé děti, které byly u zápisu ve škole mimo spádový obvod nebudou přijaty. Ale myslím si, že se jedná o jedince," připustil Koukal.

3.Pelhřimov je maximálně spokojen

Zhruba stejný počet dětí jako loni byl u zápisu v Pelhřimově. "Podle našich odhadů by ještě dva až tři roky měl být počet prvňáčků srovnatelný, pak začne mírně klesat," řekl vedoucí odboru školství v Pelhřimově Bohumil Kovanda.

Do škol se tam hlásí 224 dětí. Ty se podle Kovandy podaří rovnoměrně rozdělit do čtyř základek ve městě. "Jsme maximálně spokojeni, v každé vzniknou dvě první třídy," prohlásil.

Tak trochu paseku v zájmu o školy před lety v Pelhřimově způsobily dojíždějící děti, které chtěly navštěvovat školy co nejblíže autobusovému nádraží.

To se ale podařilo postupně srovnat. Nucený přesun tak bude čekat pouze jediného žáčka.

"Vychází to, že jedna třída by měla 31 dětí, a to je moc, takovou výjimku už nedostane. Jeden žák si bude muset vybrat jinou školu," řekl Kovanda.

4.V Třebíči žádá 123 prvňáčků odklad

Na stejné úrovni se ve srovnání s loňským rokem drží počet prvňáků i v Třebíči. K zápisu tam letos přišlo 574 chlapců a děvčat.

"U 123 z nich bylo požádáno o odklad školní docházky na doporučení dětského lékaře nebo pedagogickopsychologické poradny," uvedl mluvčí radnice Ivan Přibík.

Podle odhadů úřadu by tak do třebíčských základních škol v září mělo nastoupit 451 prvňáků. To je jen o tři více než o rok dřív.

5.Také Žďár otevře pravděpodobně stejně tříd

"Ani my nemáme žádný velký výkyv oproti loňsku. Dětí přišlo k zápisu přibližně stejně, takže i počet otevíraných prvních tříd bude nejspíš stejný," informovala vedoucí odboru školství ve Žďáru nad Sázavou Blanka Lučková.

K zápisu tam přišlo 266 dětí, se započtením loňských i letošních odkladů úřad odhaduje, že by mohlo v září do prvních tříd nastoupit 248 nových školáků.

Podle představitelů radnic jsou to počty zatím jen předběžné. Množství dětí, které v září nastoupí, se pravděpodobně drobně změní. Několik rodin, které z různých důvodů nemohly k řádným zápisům, čekají ještě zápisy dodatečné. A vyřízena nejsou dosud ani všechna odvolání.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz