Hýl obecný | foto: NP Podyjí

Na Vysočině vymizel sýček, ale objevil se nově hýl

  • 0
Kvůli postupnému oteplování migrují na Vysočinu noví živočichové. Hledají chladnější podnebí. Tamní příroda se kvůli tomu v posledních letech změnila, a to co do druhů rostlin, tak i živočichů.

Kudlanka

"Například kudlanka nábožná. Ta dřív obývala výhradně v oblasti na jihu Moravy, konkrétně kolem Pálavy. Dnes žije i v okolí Nového Města na Moravě," informoval zoolog Správy CHKO Žďárské vrchy Petr Mückstein.

Podobný důvod výskytu, i když mnohem překvapivější, je u hýla rudého. "Ten se k nám ale přistěhoval až z Indie a Pákistánu. Víme o něm zhruba od devadesátých let minulého století. Dnes už hýl rudý hnízdí na mnoha místech Vysočiny," uvedl Mückstein.

Orel mořský

Další zdánlivě nová zvířata se do kraje po mnoha letech vrátila. "Typickým příkladem je orel mořský, který byl na Vysočině někdy před 150 lety vyhuben a v posledních letech se nám tu zase začal šířit. Dnes má v kraji kolem deseti hnízdišť, což je dobrá zpráva," řekl zoolog. Podobné je to s naší největší kočkovitou šelmou rysem ostrovidem, který byl nedávno po desítkách let spatřen v Jihlavských vrších.

V rybnících na Žďársku jsou i jihoamerické želvy

Další kapitolu tvoří zvířata, která jsou na Vysočině relativně nová, ale která se sem nedostala přirozenou cestou.

Norek americký zaplavil Česko

"To je třeba norek americký, typický invazivní druh, který do volné přírody utekl ze soukromých chovů a postupně z ní vytlačil původní druh, norka evropského," uvedl Mückstein. Norek americký, jehož predátorem je pouze liška nebo kuna, kterému mohou sežrat mláďata, páchá v krajině velké škody na ptácích a rybách.

"Stejně nepůvodní a taky nežádoucí jsou v naší přírodě i jihoamerické želvy, které se vyskytují na několika rybnících ve Žďárských vrších. Před lety je tu vysadil nějaký terarista a ony se na Žďársku zabydlely. A bohužel podobně jako norek americký tady škodí. Ke slunění totiž využívají hnízda různých ptáků, kterým přitom nechtěně rozmačkají vajíčka nebo mláďata," vysvětlil zoolog.

Příroda se ale mění i tím, že z ní některé druhy mizí. Například sýčka obecného ochranáři už na Vysočině neviděli aspoň deset let. Sýčci žili hlavně na polích a loukách blízko lidských obydlí.