Vít Kaňkovský v minulosti zastával mimo jiné post ředitele nemocnice v...

Vít Kaňkovský v minulosti zastával mimo jiné post ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě. Nyní je primářem centrálních operačních sálů a nově zvoleným poslancem za KDU-ČSL. | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Do Sněmovny se nejsnáz dostávají lékaři. Díky povolání, říká sociolog

  • 8
Být lékařem, polovina úspěchu ve volbách je zaručena. Z jedenácti vysočinských poslanců hned tři pracují jako lékaři v nemocnicích. A dva z nich přeskočili své spolustraníky a dostali se do sněmovny díky preferenčním hlasům z nižších pozic. Podle sociologa těží z obliby své profese.

Že bude na Vysočině zvolen, se od Jiřího Běhounka čekalo. Je to hejtman, byl jedničkou na kandidátce největšího favorita, ČSSD. Že ale uspějí i Vít Kaňkovský, trojka u lidovců, a Pavel Antonín, který do voleb vstupoval až na jedenácté pozici za ČSSD, věřil před sečtením hlasů málokdo.

"Obliba lékařů ve volbách souvisí s prestiží jejich povolání. Navíc lidé k nim mají důvěru, doktoři jim pomáhají v těžkých chvílích. Proto jim velice důvěřují i v politice a svěří jim svůj hlas. Čekají, že opět pomohou," vysvětluje oblibu lékařů jihlavský sociolog Daniel Hanzl.

"Něco na tom bude. V posledních letech se ve volbách lékařům daří. Asi máme k voličům blíž, než jiná povolání," souhlasí s takovým tvrzením i sám Vít Kaňkovský. Ten za sebou nechal lídra KDU-ČSL, starostu Rokytnice nad Rokytnou Josefa Herbrycha, který byl na Vysočině tváří strany a často se objevoval v médiích.

"Lékaři zkrátka budí mezi voliči důvěru. Ani nemusí být příliš vidět na veřejnosti. Lidem stačí jejich titul a povolání. Už z toho vyvodí, že ten kandidát bude vhodná a vzdělaná osobnost," dodává Hanzl.

Pikantní je letošní lékařský úspěch ještě v jedné věci. V Poslanecké sněmovně vedle sebe usednou dva primáři havlíčkobrodské nemocnice. Kaňkovský vede centrální operační sály, Pavel Antonín zase řídí chod porodnice. Kuloáry Sněmovny se tak mohou klidně rozšířit i na půdu jednoho z největších zdravotnických zařízení na Vysočině.

Příklad Roztočil: špičkový lékař nemusí být špičkový politik

Oba primáři si totiž i nadále na kratší úvazek ponechají své nynější zaměstnání. A o věcech politických mohou diskutovat třeba v nemocniční kantýně. "Je to možné," směje se Kaňkovský. "Ale myslím, že v první řadě spolu budeme konzultovat stav a léčbu našich pacientů," dodal už vážněji.

Že by byla brodská nemocnice výtahem do vysoké politiky, si však ani jeden nemyslí. "Je to spíš jen shoda náhod," tvrdí svorně.

Že budou vynikající lékaři i úspěšnými politiky, ale podle Daniela Hanzla jisté není. Za příklad udává primáře jihlavské porodnice Aleše Roztočila. "Odborník je to vynikající. Ale roli politika nezvládl příliš dobře," říká o něm.

Roztočil byl zvolen před třemi lety. Podle Hanzlova hodnocení se v parlamentu příliš neprojevoval, nebyl dostatečně produktivní. Nejvíc ze všeho na sebe upozornil svými neobratnými stranickými přestupy.

"Měl velký potenciál, ale politika ho tak nějak minula a raději se z ní stáhl," glosoval Hanzl jeho působení, které mohlo být způsobeno i velkou časovou vytížeností.