Na jihlavské záchytce skončilo za první čtvrtletí tohoto roku 290 lidí (ilustrační snímek)

Na jihlavské záchytce skončilo za první čtvrtletí tohoto roku 290 lidí (ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Záchytku na Vysočině plní více opilců, oproti loňsku častěji pijí ženy

  • 4
Na Vysočině se v prvním čtvrtletí tohoto roku pilo více než loni. Počet klientů jihlavské protialkoholní záchytné stanice, jež je jediným takovým zařízením v kraji, se meziročně zvýšil z 263 na 290. Na záchytce v tomto období také skončilo více žen než v předchozích letech.

Za první tři měsíce letošního roku pobylo na jihlavské záchytce celkem 34 žen. "Za stejné období loňského roku to bylo 27 žen a v roce 2010 jen 23 žen," řekl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které jedinou záchytku na Vysočině provozují.

Všech 290 podnapilých bylo na záchytku umístěno na žádost městské nebo republikové policie. Nejmladšímu klientovi bylo podle Málka jen sedmnáct let, nejstaršímu pak osmasedmdesát.

Opakovaně se na záchytku dostalo 117 osob. Rekordmanem je opilec, kterého měli v zařízení hned padesátkrát. Další dva klienti pak byli na jihlavské záchytce bezmála čtyřicetkrát.

"Tento počet není jenom za první čtvrtletí roku 2012, ale od doby instalace počítačového programu, který tuto statistiku zaznamenává. To je od roku 2004," dodal Málek.

Nejvíce opilců je z Jihlavska a Třebíčska

Nejčastějšími klienty zařízení jsou podle Málka lidé z Jihlavska a Třebíčska, odkud  bylo za první tři měsíce shodně po sedmdesáti osobách. Nejlépe vychází ze statistiky Havlíčkobrodsko s pouhými šestadvaceti klienty.

"Osob, které mají trvalý pobyt v jiném kraji, bylo čtyřicet. Cizích státních příslušníků pak sedm - šest ze Slovenska a jeden z Kazachstánu," doplnil mluvčí Služeb města Jihlavy.

Nocleh v protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě stojí české občany i cizince čtyři tisíce korun. Tuto částku letos zatím zaplatilo jen 10 klientů. Dalších sedmatřicet pak uhradilo pouze část, 243 ani korunu.

"Když nám zachycené osoby nezaplatí přímo na místě a poté ani takzvané Uznání dluhů, tak to od nich vymáháme právní cestou," popsal další postup Martin Málek. Dodal, že vymáhání dlužné částky je vzhledem k tomu, že velká část klientů nemá zaměstnání, poměrně složité.