Historicky první Cenu Ď získal na Vysočině ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák (na snímku vpravo).

Historicky první Cenu Ď získal na Vysočině ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák (na snímku vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Vysočině se udělovala Cena Ď, mecenáš roku je ředitel umělecké školy

  • 0
Na Vysočině se o víkendu poprvé rozdávala Cena díků neboli Cena Ď. Ta vyjadřuje poděkování lidem, organizacím či dalším subjektům, kteří mecenášsky podporují kulturu na Vysočině. Historicky první takové ocenění v kraji převzal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

Ceny se rozdávaly v hostinci a penzionu U České koruny v Lipnici nad Sázavou. Tam se zrovna sešli i příznivci spisovatele Jaroslava Haška, který se tento den před 128 lety narodil.

"Na celostátní úrovni jde o jedenáctý ročník akce, která má odměnit všechny mecenáše, kteří pomáhají kultuře, nemocnicím, charitě. Protože jich však je tolik, rozhodli jsme se, že v každém kraji vytvoříme kolegium osobností, které budou nominace hodnotit a vyberou největšího mecenáše za poslední rok. Ten se pak společně s dalšími nejlepšími z ostatních krajů utká v celorepublikovém kole," vysvětlil Richard Langer.

Na Vysočině zasedly v kolegiu tři osobnosti - Jana Fischerová, bývalá starostka Havlíčkova Brodu a nynější senátorka, sochař Radomír Dvořák a vnuk Jaroslava Haška Richard.

Tříčlenná porota vybírala z organizací či osob, které doporučili jiné veřejně činné osoby, studenti, organizace, dětské domovy, nemocnice.

"Každý ředitel umělecké školy věnuje na bohulibé účely"

Nakonec se sešlo čtrnáct uchazečů, na Cenu Ď v kraji Vysočina jich bylo nominováno pět. Největším mecenášem v kraji se nakonec stal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

"Těší mě to. Každý ředitel umělecké školy ale věnuje a věnoval na bohulibé účely prostředky, které může. Všechno se nedá jen vypít nebo sníst," usmíval se Dušák.

Dušáka na cenu nominoval jeden z porotců coby osobnost veřejně činná Radomír Dvořák. Sám má s pomocí studentů Střední umělecké školy grafické v Jihlavě své zkušenosti. Pomáhali mu při různých projektech.

"Například když jsme vytvářeli desku Pavlu Landovskému, která byla v Havlíčkově Brodě odhalena v loňském roce," uvedl Dvořák. Sochař se v současné době věnuje projektu Hlava XXII, který by měl stát na cestě mezi Lipnicí a Světlou nad Sázavou na počest Jaroslava Haška.

Všichni se mohou znovu utkat

Vítěze krajského kola teď čeká kolo celorepublikové. Ani ostatní nominovaní však nemusejí zoufat. Ačkoli v krajském kole nevyhráli, mají i oni možnost jet do Národního divadla a utkat se v různých kategoriích s ostatními nominovanými z celé země.

"Chtěli jsme, aby všichni měli stejnou možnost, takže se vlastně v celorepublikovém klání mohou utkat úplně všichni," vysvětlil Langer.

A proč si pro předání Cen Ď na Vysočině vybral právě Haškovu Lipnici? "Generálním partnerem krajského kola na Vysočině je Penzion U České koruny. Uvažovali jsme také nad tím, kdo zasedne v porotě. A jsme rádi, že tyto posty přijali Jana Fischerová, Richard Hašek a Radomír Dvořák," doplnil Langer.

Porota i sám pořadatel doufají, že se celá akce ujme nejen na Vysočině, ale i ve všech ostatních krajích a v příštím roce bude nominovaných ještě víc.