Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočině se udělovala Cena Ď, mecenáš roku je ředitel umělecké školy

  16:30aktualizováno  16:30
Na Vysočině se o víkendu poprvé rozdávala Cena díků neboli Cena Ď. Ta vyjadřuje poděkování lidem, organizacím či dalším subjektům, kteří mecenášsky podporují kulturu na Vysočině. Historicky první takové ocenění v kraji převzal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

Historicky první Cenu Ď získal na Vysočině ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák (na snímku vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ceny se rozdávaly v hostinci a penzionu U České koruny v Lipnici nad Sázavou. Tam se zrovna sešli i příznivci spisovatele Jaroslava Haška, který se tento den před 128 lety narodil.

"Na celostátní úrovni jde o jedenáctý ročník akce, která má odměnit všechny mecenáše, kteří pomáhají kultuře, nemocnicím, charitě. Protože jich však je tolik, rozhodli jsme se, že v každém kraji vytvoříme kolegium osobností, které budou nominace hodnotit a vyberou největšího mecenáše za poslední rok. Ten se pak společně s dalšími nejlepšími z ostatních krajů utká v celorepublikovém kole," vysvětlil Richard Langer.

Na Vysočině zasedly v kolegiu tři osobnosti - Jana Fischerová, bývalá starostka Havlíčkova Brodu a nynější senátorka, sochař Radomír Dvořák a vnuk Jaroslava Haška Richard.

Tříčlenná porota vybírala z organizací či osob, které doporučili jiné veřejně činné osoby, studenti, organizace, dětské domovy, nemocnice.

"Každý ředitel umělecké školy věnuje na bohulibé účely"

Nakonec se sešlo čtrnáct uchazečů, na Cenu Ď v kraji Vysočina jich bylo nominováno pět. Největším mecenášem v kraji se nakonec stal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

"Těší mě to. Každý ředitel umělecké školy ale věnuje a věnoval na bohulibé účely prostředky, které může. Všechno se nedá jen vypít nebo sníst," usmíval se Dušák.

Dušáka na cenu nominoval jeden z porotců coby osobnost veřejně činná Radomír Dvořák. Sám má s pomocí studentů Střední umělecké školy grafické v Jihlavě své zkušenosti. Pomáhali mu při různých projektech.

"Například když jsme vytvářeli desku Pavlu Landovskému, která byla v Havlíčkově Brodě odhalena v loňském roce," uvedl Dvořák. Sochař se v současné době věnuje projektu Hlava XXII, který by měl stát na cestě mezi Lipnicí a Světlou nad Sázavou na počest Jaroslava Haška.

Všichni se mohou znovu utkat

Vítěze krajského kola teď čeká kolo celorepublikové. Ani ostatní nominovaní však nemusejí zoufat. Ačkoli v krajském kole nevyhráli, mají i oni možnost jet do Národního divadla a utkat se v různých kategoriích s ostatními nominovanými z celé země.

"Chtěli jsme, aby všichni měli stejnou možnost, takže se vlastně v celorepublikovém klání mohou utkat úplně všichni," vysvětlil Langer.

A proč si pro předání Cen Ď na Vysočině vybral právě Haškovu Lipnici? "Generálním partnerem krajského kola na Vysočině je Penzion U České koruny. Uvažovali jsme také nad tím, kdo zasedne v porotě. A jsme rádi, že tyto posty přijali Jana Fischerová, Richard Hašek a Radomír Dvořák," doplnil Langer.

Porota i sám pořadatel doufají, že se celá akce ujme nejen na Vysočině, ale i ve všech ostatních krajích a v příštím roce bude nominovaných ještě víc.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Sochaři ve Žďáře tvoří oční bulvy a vzdávají hold starým mistrům

Sochařské sympozium ve Žďáře nad Sázavou.

U Bránského rybníka ve Žďáře nad Sázavou je opět slyšet zvuk kladívek, paliček, dlátek, brusek a dalších nástrojů....

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz