Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočině se udělovala Cena Ď, mecenáš roku je ředitel umělecké školy

  16:30aktualizováno  16:30
Na Vysočině se o víkendu poprvé rozdávala Cena díků neboli Cena Ď. Ta vyjadřuje poděkování lidem, organizacím či dalším subjektům, kteří mecenášsky podporují kulturu na Vysočině. Historicky první takové ocenění v kraji převzal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

Historicky první Cenu Ď získal na Vysočině ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák (na snímku vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ceny se rozdávaly v hostinci a penzionu U České koruny v Lipnici nad Sázavou. Tam se zrovna sešli i příznivci spisovatele Jaroslava Haška, který se tento den před 128 lety narodil.

"Na celostátní úrovni jde o jedenáctý ročník akce, která má odměnit všechny mecenáše, kteří pomáhají kultuře, nemocnicím, charitě. Protože jich však je tolik, rozhodli jsme se, že v každém kraji vytvoříme kolegium osobností, které budou nominace hodnotit a vyberou největšího mecenáše za poslední rok. Ten se pak společně s dalšími nejlepšími z ostatních krajů utká v celorepublikovém kole," vysvětlil Richard Langer.

Na Vysočině zasedly v kolegiu tři osobnosti - Jana Fischerová, bývalá starostka Havlíčkova Brodu a nynější senátorka, sochař Radomír Dvořák a vnuk Jaroslava Haška Richard.

Tříčlenná porota vybírala z organizací či osob, které doporučili jiné veřejně činné osoby, studenti, organizace, dětské domovy, nemocnice.

"Každý ředitel umělecké školy věnuje na bohulibé účely"

Nakonec se sešlo čtrnáct uchazečů, na Cenu Ď v kraji Vysočina jich bylo nominováno pět. Největším mecenášem v kraji se nakonec stal ředitel Střední umělecké školy grafické v Jihlavě Milan Dušák.

"Těší mě to. Každý ředitel umělecké školy ale věnuje a věnoval na bohulibé účely prostředky, které může. Všechno se nedá jen vypít nebo sníst," usmíval se Dušák.

Dušáka na cenu nominoval jeden z porotců coby osobnost veřejně činná Radomír Dvořák. Sám má s pomocí studentů Střední umělecké školy grafické v Jihlavě své zkušenosti. Pomáhali mu při různých projektech.

"Například když jsme vytvářeli desku Pavlu Landovskému, která byla v Havlíčkově Brodě odhalena v loňském roce," uvedl Dvořák. Sochař se v současné době věnuje projektu Hlava XXII, který by měl stát na cestě mezi Lipnicí a Světlou nad Sázavou na počest Jaroslava Haška.

Všichni se mohou znovu utkat

Vítěze krajského kola teď čeká kolo celorepublikové. Ani ostatní nominovaní však nemusejí zoufat. Ačkoli v krajském kole nevyhráli, mají i oni možnost jet do Národního divadla a utkat se v různých kategoriích s ostatními nominovanými z celé země.

"Chtěli jsme, aby všichni měli stejnou možnost, takže se vlastně v celorepublikovém klání mohou utkat úplně všichni," vysvětlil Langer.

A proč si pro předání Cen Ď na Vysočině vybral právě Haškovu Lipnici? "Generálním partnerem krajského kola na Vysočině je Penzion U České koruny. Uvažovali jsme také nad tím, kdo zasedne v porotě. A jsme rádi, že tyto posty přijali Jana Fischerová, Richard Hašek a Radomír Dvořák," doplnil Langer.

Porota i sám pořadatel doufají, že se celá akce ujme nejen na Vysočině, ale i ve všech ostatních krajích a v příštím roce bude nominovaných ještě víc.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Najdete na iDNES.cz