Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechoďte do lesů, nabádají na Vysočině. Zlomené stromy zastavily i vlak

  9:18aktualizováno  14:14
Hasiči na Vysočině vyjížděli od pondělí ke stovkám zásahů souvisejících s námrazou. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve popadané na silnice či koleje. Strom spadl i na gymnázium v Novém Městě na Moravě a na auto hasičů. Žďárská radnice varovala před vstupem do lesů.

Silnice mezi Kněžicemi a Zašovicemi na Třebíčsku v úterý dopoledne. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Odbor životního prostředí jako orgán státní správy lesů upozorňuje na rostoucí nebezpečí námrazy, v důsledku čehož může docházet k pádům stromů či jejich částí, a to nejen v lesích. Dbejte proto zvýšené opatrnosti při pohybu venku,“ nabádala v úterý odpoledne mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

„Vyzýváme po dobu trvání tohoto meteorologického jevu k omezení vstupu do lesů a zvýšené opatrnosti,“ dodal vedoucí odbou životního prostředí Jaroslav Doubek.

Padlý strom zastavil jízdu motorového osobního vlaku u Radňovic na trati mezi Novým Městem na Moravě a Žďárem nad Sázavou.

„Cestující z vlaku, stejně jako z dalších dvou následujících vlakových spojů, byli převezeni náhradní autobusovou dopravou,“ uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Hasičům se už podařilo trať znovu zprůjezdnit.

Statistika výjezdů hasičů se od deváté hodiny dopoledne do pravého poledne rozrostla o dalších pět desítek událostí. 

Fotogalerie

„Od rána si tak hasiči na Vysočině na své konto připsali již 165 technických zásahů a od pondělního rána je to tedy necelá pětistovka výjezdů a pokud započítáme i nedělní výjezdy, pak se dostáváme na jen těžko uvěřitelných 537 technických pomocí v souvislosti s počasím,“ uvedla muvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

I policisté mají pilno. „Za posledních 24 hodin policisté obdrželi na tísňové lince 158 volání, která se týkala dopravy, ať už problémů se sjízdností, či nehod, to je abnormální stav,“ uvedla v úterý před polednem policejní mluvčí Dana Čírtková.

Za dopoledne policisté řešili 23 nehod, ty se obešly bez zranění. Jednou z nich byl i vzpříčený kamion na silnici u Těmic nedaleko Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku.

Během úterního dopoledne hasiče zaměstnaly zejména stromy padlé na silnice na Třebíčsku. „Zasahovat například museli u Rokytnice nad Rokytnou, Myslibořic, Rapotic, Studence, ale také v Třebíči na ulicích Spojovací a Březinova, kde nebezpečně nakloněné větve nad chodníky ohrožovaly chodce,“ uvedla mluvčí hasičů.

A stromy hasiče zaměstnaly i v úterý ráno. „Od šesté do deváté hodiny ráno zasahovali hasiči na Vysočině u dalších více než padesáti událostí,“ informovala mluvčí.

Problémy jsou také na železnici, od nočních hodin stále nejezdí vlaky z Havlíčkova Brodu na Brno.  „Na trati jsou popadané stromy, kdy bude trať průjezdná, není možné nyní říct. Všechny vlaky z tratí jsou ale stažené,“ uvedl krátce po poledni mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Omezená je také vlaková doprava z Havlíčkova Brodu na Prahu.

Také noc byla pro hasiče náročná

Na Třebíčsku Žďársku měli nejvíce práce hasiči i během noci. „Kvůli popadaným stromům zde zůstaly některé silnice zcela neprůjezdné,“ uvedla Musilová.

„Za dvě hodiny spadlo v lese kvůli ledovce asi sto nejvzrostlejších stromů, pak už to bylo zbytečné počítat. Asi tucet na cestu, to znamenalo celý večer klestit sekyrou potmě cestu ven,“ uvedl dvaatřicetiletý řidič Pavel.

Problémy byly například i u Rapotic, kde silnici k věznici zatarasilo hned několik stromů. Zasahovat v noci hasiči museli také u Želetavy, Jemnice, Moravských Budějovic a na řadě dalších míst. Na Žďársku popadané stromy komplikovaly provoz například na silnicích u Radňovic, Ořechova nebo Březí.

Stromy v noci nepadaly jen na silnice, problémy se objevily i na železnici. „U Oslavičky na Žďársku padlo na železniční trať několik vzrostlých stromů,“ dodala mluvčí hasičů.

V pondělí odpoledne padl strom i na kabinu auta dobrovolných hasičů z Ostrova nad Oslavou, kteří se snažili odklidit popadané stromy v okolí. „Při události nebyl nikdo zraněn,“ řekla Musilová.

A ve stejný den před desátou hodinou večer si hasiči museli poradit s bezmála dvacetimetrovým stromem, který padl u novoměstského gymnázia. „Starý vyhnilý akát u hlavního vchodu do školy při pádu strhl telefonní kabel a poškodil střechu přístavku budovy,“ uvedl ředitel gymnázia Jiří Maděra.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz