Vysočině se nedostává zubních lékařů, o víkendech a v noci je i bez pohotovosti.

Vysočině se nedostává zubních lékařů, o víkendech a v noci je i bez pohotovosti. | foto: Profimedia.cz

Na Vysočině chybí zubaři, v kraji dokonce nefunguje noční pohotovost

  • 1
Vysočina má nedostatek zubařů a noční pohotovost v kraji nefunguje vůbec. Aspoň podle čísel, která udává Česká stomatologická komora. "V kraji žije přes 514 tisíc obyvatel, pro které zajišťuje zubní péči pouze 290 praktických stomatologů," uvedla tajemnice ČSK Zina Sladkovská.

Pokud by měl mít každý člověk na Vysočině svého stálého stomatologa, znamenalo by to, že jeden zubař má v péči až 1 775 pacientů. Pravidelné preventivní návštěvy několikrát do roka, jak je lékaři doporučují, jsou v tomto množství zcela nemyslitelné.

Realita je ale trochu jiná. Většina zubařů v kraji má sice plno a nové pacienty nepřibírá, objednací lhůty jsou někde měsíc a někde i tři čtvrtě roku, přesto se však dají najít zubní ambulance, které ještě nové pacienty přijímají. Člověk však musí počítat s tím, že za zubařem pojede i desítky kilometrů.

Zubaři, kteří berou pacienty

Bystřice nad Pernštejnem
Olga Čumplová

Jihlava
Artdent

Ledeč nad Sázavou
Jan Maštálka

Náměšť nad Oslavou
Václav Berka

Pelhřimov
Jitka Podhorská

Přibyslav
Jasoň Klíma

Sněžné
Marcela Koutská

Třebíč
Libuše Denková
Vladimír Černoch
Irena Piálková

Velká Bíteš
Inessa Dospíšilová

Velký Beranov
Edson Makumbirofa

Vilémov
Jindřiška Klepetková

Žirovnice
Mojmír Povolný

Podle údajů České stomatologické komory (ČSK) mají lidé v kraji šanci ještě v sedmnácti ambulancích. Protože ne každý zubař tyto informace aktualizuje a jedna z ambulancí uvedených na webu leží v jižních Čechách, ve skutečnosti by jich v současnosti mělo být v kraji k dispozici čtrnáct.

V některých regionech ale není příliš na výběr. Například na celém Jihlavsku jsou pouze dvě ordinace, které ještě berou nové pacienty. Přímo v Jihlavě a ve Velkém Beranově. Stejná je situace i na Pelhřimovsku.

Šanci mají i handicapovaní

O něco lépe je na tom Žďársko – Sněžné, Bystřice nad Pernštejnem a Velká Bíteš. Ze tří možností se dá vybírat i na Havlíčkobrodsku, kde berou zubaři v Ledči, v Přibyslavi nebo ve Vilémově u Golčova Jeníkova.

Ještě víc možností je na Třebíčsku. Tři volné ambulance jsou přímo v Třebíči a jedna v Náměšti nad Oslavou.

Většina z uvedených stomatologů inzeruje, že do péče přijme dospělé i děti. Ke cti jim budiž skutečnost, kterou si reportérka MF DNES ověřila, že většina z nich je ochotna ošetřit a případně zaregistrovat i lidi s handicapem. Konkrétně s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, s epilepsií nebo s mentálním postižením.

"Není problém. Přijďte a domluvíme se," reagovali vstřícně lékaři a zubní sestry s tím, že pokud nebude zákrok v jejich silách, doporučí postiženému specializované pracoviště v Brně, Praze či Pardubicích.

Pohotovost neexistuje

O něco složitější je to se zubní pohotovostí. V kraji totiž nefunguje pohotovost nepřetržitá, ale jen do večerních hodin. O víkendech je to ještě horší. Pohotovost funguje jen dopoledne.

Na pohotovosti se stomatologové v jednotlivých okresech střídají a údaje o tom, kdo má službu, by měly být vyvěšeny v jednotlivých ambulancích. Praktičtější je hledat je například na webových stránkách - ZDE.

Pokud obyvatele Vysočiny začnou bolet zuby večer a v noci, mají smůlu. Pomoc musí hledat v Brně nebo v Pardubicích.